BASKETBOL

07.11.2013 21:35


Basketbol Performans Analiz Merkezi Açıldı

Galatasaray Basketbol Şubesi, bir yeniliğe imza atarak Florya Metin Oktay Tesisleri'nde yer alan Basketbol Performans Analiz Merkezi projesini hayata geçirdi.

Konuyla ilgili olarak şube koordinatörü Murat Özyer "Bugün Basketbol Performans Analiz Merkezimizi resmi olarak açıyoruz. Bir buçuk aydır özellikle altyapıda bu merkezin çalışmaları başlamıştı ve devam ediyordu. Analiz Merkezinin kurulmasındaki esas amaç iki tane; Bunlardan biri altyapıdaki oyuncularımızın gelişimini takip ve analiz etmek. Genel sağlık taraması ile performanslarına olumlu ve olumsuz etki edebilecek analizleri gerçekleştirmek. Fizyolojik ve psikolojik gelişimlerinin testlerle değerlendirilmesi. Ve yetenek taramayla bunların analizi altyapıdaki esas amaçlarımız. Diğeri de profesyonel seviyede, A Takımda, geçen sezon da sıkça yaşadığımız sakatlıklarda birtakım işleri daha sistematik yapmak için buradan yararlanacağız. Oyuncularımızı sakatlıklardan koruyucu önlemleri almak için çalışacağız öncelikle. Bazı kriterler belirleyeceğiz. Ayrıca sakatlanan oyuncuların tekrar takıma kazandırılması aşamasında merkezimiz devreye girecek.

Merkezin bünyesinde bizlerle beraber olacak kişiler sayın Semih Eroğlu'nun koordinasyonunda çalışacaklar. Burada kadın takımımıza da yardımcı olan Prof. Dr. Gökhan Metin danışman olarak yer alacak. Erkek takımımızın doktoru Adnan Bağrıaçık, yine hem erkek takımımızda hem de altyapımızda kondisyon ile ilgili çalışmalar yapan Semih Eroğlu, kadın takımımızın kondisyoneri İsmet Aziz, erkek takımımızın fizyoterapisti Rıza Özdemir, kadın takımımızın fizyoterapisti Berivan Kılıç, erkek takımımızın masörü Osman Aşbay, kadın takımımızın masözü Zerrin Hatacıklıoğlu ve altyapımızın masörü Yusuf Gümüş bizimle birlikte olacak.

Geçtiğimiz sezon altyapıda yeni bir yapılanmaya gittiğimizi duyurmuştuk. Bu sene de bireysel gelişim antrenörü Alain Digbeu ile anlaştık. Öncesinde Türkiye'de farklı olarak neler yapabiliriz, Galatasaray olarak farkı nerede yaratabilir ve nasıl hamleler gerçekleştirebiliriz diye oturduk, hep beraber düşündük. Birtakım uzman kişilere de danıştık. Bunların sonucunda Basketbol Performans Analiz Merkezi kurma gerekliliği ortaya çıktı. Uzun senelerdir elbette birtakım testler yapılıyordu ancak bunun daha sistemli, efektif şekilde, sosyopsikolojik testlerin ön plana çıkacağı, antrenörlerimize birtakım verileri iletip onlardan yorumlar alınacağı bir yapı oluşturmak istedik. Solunum, dolaşım, çabukluk ve kuvvet gibi parametrelerin yani genetik özelliklerin tespit edilmesi önemli noktalardan bir tanesi performans hususunda. Liderlik, özgüven, karar verme, kriz çözme ve odaklanma gibi konular bir başka boyutu işin. Her sporcuyu bu analizlerle kendi maksimum seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz. Antrenörün oyuncuyu tanıma biçimini bilimsel verilere dayandırıyoruz.

Altyapılarda veli kavramı da önemli. Hem oyuncuları hem de velileri bir günlük yaşam haritası ve oyuncuların kendilerini tanımaya yardımcı olacağını düşündüğümüz bir organizasyon yapma ihtiyacını hissettik. Uzun soluklu bir süreç olacak. Çok çalışmamız ve koordine olmamız gerekecek. Yeterli derecede imkanımız var. Dışarıdan da destek alacağız. Bu anlamda takımlarımıza ve altyapımıza, basketbol şubemize hayırlı olmasını diliyorum. Zaman zaman GSTV'den ve resmi sitemizden bu hususta neler yaptığımıza dair bilgilendirmelerimiz de olacak" şeklinde konuştu.

Koordinasyonun başındaki isim, aynı zamanda Galatasaray Liv Hospital kondisyoneri Semih Eroğlu ise "Performans Analiz Merkezi'yle şubenin tüm güçlerini harekete geçirecek bir oluşuma imza attık. Biliyoruz ki performans karmaşık bir süreçle şekilleniyor. İçerisinde doktorumuz, idarecimiz, terapistimiz, kondisyonerimiz, masörümüz, malzemecimiz, antrenörümüz var. Topyekün ve birlik içerisinde çalışma zorunluluğu getiren bir merkez. Neden ihtiyaç duyduk böyle bir oluşuma, onun izah etmeye çalışayım. Geçmişte bazı sporcularımız için  yorulan, tembel denilebilecek özellikleri olduğuna inandık. Ama bunun gerçekte böyle olmadığını yaşadık. Şu an hala ligde oynayan bir oyuncu oksijen tüketim testlerimizde çok çabuk yorularak asıl performansını gösteremedi. Bunun sebebini araştırdığımızda demir eksikliği, daha sonra ileri derecede tetkiklere bağırsaklarda B vitamini emiliminin gerçekleşmemesi sebebiyle kan değerleri düşük ve oksijen tüketimini etkileyen faktörler olduğunu gözlemledik. Bir Avrupalı sporcumuzda da çabuk yorulma emareleri vardı. Kan testleri yapıldığında yüksek kreatin kinaz enziminin hızlı bir yorgunluğa neden olduğu ortaya çıktı. 

Altyapılarda bu tür açmazların belirlenmesi çok daha önemli. Çocukların erken yaşta sağlık testleri yapıldığında tanılarla, ne gibi sakatlık zayıflıkları var tespit edilebilecek. Anlıyoruz ki sporcuları salt antrenmanla geliştirip değerlendiremeyiz. Bu sebeple genel sağlık amacıyla yaptığımız testler önem kazanıyoruz. Bazı çocukların ileri tetkiklerinin yapılmasına kadar çalışmalar oldu. Yazbaşında yaptığımız testlerde bu sonuçları elde ettik. Antrenörler, doktorlar, masörler, hep birlikte bir araya gelerek bu değerlendirmeyi yapıp sporcularımızla ilgili nasıl yol alabileceğimizin haritasını çıkarmak zorundayız. Öncelikle yaptığımızı bütün testlerden çıkan verileri, kimde ne gibi değişiklikler oluyor, bunları tanımlayıp uzun süreli bilgi bankası oluşturabileceğiz. Uzun soluklu, çok zahmetli, birlikte çalışma gerektiren bir iş. Ancak gerçekten kurumsal kimliğimize yakışacak bir sistemin içerisinde yapılması gerekecek diye düşünüyorum." dedi. 

DİĞER HABERLER
» Galatasaray Odeabank 66-60 Fenerbahçe (21.12.2014 20:11)
» Galatasaray Liv Hospital 87-98 Tofaş (21.12.2014 16:30)
» Galatasaray 75 - Kardemir Karabük 56 (20.12.2014 20:12)
» Top 16'daki Rakiplerimizi Tanıyalım (20.12.2014 11:05)
» Euroleague'de Fikstür Belli Oldu (20.12.2014 09:53)
» THY Euroleague Top 16 Rakiplerimiz Kesinleşti (20.12.2014 00:37)
» Maça Doğru: Galatasaray Odeabank - Fenerbahçe (19.12.2014 15:26)
» Maça Doğru: Galatasaray Liv Hospital - Tofaş (19.12.2014 13:11)
» Maça Doğru: Galatasaray - Kardemir Karabük (19.12.2014 12:24)
» Seyircisiz Oynama Cezası Hakkında Bilgilendirme (19.12.2014 12:07)
» Maç Sonu: Ergin Ataman (18.12.2014 23:02)
» Wisla Can-Pack Krakow 53-64 Galatasaray Odeabank (18.12.2014 21:49)
» Galatasaray Liv Hospital Top 16'da (18.12.2014 20:05)
» Olympiakos Maçı Seyircisiz Oynanacak (18.12.2014 17:34)
» Galatasaray Odeabank Yılın En İyi Takımı Seçildi (18.12.2014 12:17)
» Maça Doğru: Wisla Can-Pack - Galatasaray Odeabank (17.12.2014 10:48)
» Maça Doğru: Galatasaray Liv Hospital - Olympiakos (17.12.2014 10:21)
» Küçük Erkek | Galatasaray 37 - İBB 31 (17.12.2014 10:01)
» Sancho Lyttle Yılın Kadın Basketbolcusu Ödülüne Aday (16.12.2014 15:03)
» Fenerbahçe ve Tofaş Maçı Biletleri Satışta (16.12.2014 10:13)


» DİĞER HABERLERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ.İLGİLİ HABER VE LİNKLER

THY EUROLEAGUE

THY EUROLEAGUE

EUROLEAGUE WOMEN

EUROLEAGUE WOMEN

IWBF EUROPE CHAMPIONS CUP

IWBF EUROPE CHAMPIONS CUP

KUPA KOLEKSİYONU

KUPA KOLEKSİYONU

GALATASARAY BASKETBOL OKULLARI

GALATASARAY BASKETBOL OKULLARI

VAN İÇİN 1'İZ

VAN İÇİN 1'İZ

BASKETBOL KOMBİNELERİ

BASKETBOL KOMBİNELERİ


KULÜP İLETİŞİM     SİTE ÜYELİĞİ     SPONSOR VE LİSANSİYELER      BİZE YAZIN
1997 - 2014 GALATASARAY SK