TARİHTE BUGÜN

21 Haziran 1972

ASLAN NİHAT’I KAYBETTİK

1902 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük yaşta girdiği Galatasaray Lisesi’nde futbol topuyla tanıştı. 1916 yılından 1936’ya değin Galatasaray formasıyla top koşturdu. Galatasaray ile 268 maça çıkan Nihat (Bekdik) 21 kez de A milli formayı giydi. Kaptan olarak sarı kırmızı takımda oynadığı yıllarda eşofmanının yakasına taktığı aslanlı bir rozet zamanla kişiliği ile bütünleşti. Önce Aslan Nihat diye tanındı. Ardından da onun gibi yakalarına aynı rozetleri taktıkları için tüm Galatasaraylı futbolcular Aslanlar diye ünlendi.
Ve o gün bugündür Aslan sembolü Galatasaraylıların değişmez bir niteliği haline geldi. Nihat Bekdik futbolu bıraktıktan sonra da Galatasaray’dan kopmadı. Kimi zaman yönetici, kimi zamanda bir ağabey olarak tüm yaşamı boyunca Galatasaraylıların yanında yer aldı. 1950’de Demokrat Parti’den milletvekili seçilerek meclise giren Nihat Bekdik, 1960 ihtilalinden sonra bir müddet Yassıada’da kaldı. Sonrasındaysa köşesine çekilmeyi tercih etti.
1972 yılında uzunca süren bir hastalık döneminin ardından 21 haziran günü aramızdan ayrıldı. Bu büyük Galatasaraylı'yı ölümünün 36. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

 
ÖNCEKİ GÜN | SONRAKİ GÜN

İLGİLİ HABER VE LİNKLER

GALATASARAY LOGOSUNUN DOĞUŞU

GALATASARAY LOGOSUNUN DOĞUŞU

“GALATA SARAYI EFENDİLERİ” HİKAYESİ

“GALATA SARAYI EFENDİLERİ” HİKAYESİ

ŞEHİTLERİMİZ

ŞEHİTLERİMİZ

ALİ SAMİ YEN STADI TARİHİ

ALİ SAMİ YEN STADI TARİHİ

GALATASARAY'IN KURULUŞ ÖYKÜSÜ

GALATASARAY'IN KURULUŞ ÖYKÜSÜ

GAZİ BÜSTÜ

GAZİ BÜSTÜ


KULÜP İLETİŞİM     SİTE ÜYELİĞİ     SPONSOR VE LİSANSİYELER      BİZE YAZIN
1997 - 2014 GALATASARAY SK