10 Kasım 2008 Pazartesi 15:12

Dejan Milojevic Eurocup Resmi Sitesine Konuştu

Dejan Milojevic Eurocup Resmi Sitesine Konuştu

Galatasaray Cafe Crown’ın Sırp yıldızı Dejan Milojevic, yarın Karadağ’da yapacağımız KK Buducnost maçı öncesi Eurocup resmi sitesine bir röportaj verdi. Röportajda Milojevic için “Son on yılda basketbolu her yönüyle oynayabilen en iyi oyunculardan biri” ifadesi kullanıldı.

Milojevic’in dört yıl boyunca formasını giydiği KK Buducnost ile birçok başarı kazandığı hatırlatılırken bu kez eski takımını eleme amacıyla Karadağ’a gideceği vurgulandı.

Röportajın tam metni şöyle:

İspanya’dan Galatasaray Cafe Crown’a ses getiren bir transfer yaptın. İstanbul günlerin nasıl geçiyor?
Şimdiye kadar her şey çok güzel. Güzel bir kulüp, güzel bir şehir, basketbol oynamak için güzel bir yer. Taraftar da gerçekten buna dahil. Geldiğimden beri İstanbul’dan çok keyif alıyorum ve taraftarlar için maç kazanmaya çalışıyorum.

Podgorica’ya bir ölüm kalım maçı için gidiyorsun. Kariyerindeki bu önemli şehre dönmek nasıl?
Dört yıl Podgorica’da yaşadım ve çok sevdiğim arkadaşlarım oldu. O yıllar boyunca beni destekleyen taraftarın karşısına bir kez daha çıkmak beni mutlu ediyor.

Bu senin için zor mu? Ya da daha motive edici mi?
Hayır, zor olmayacak. Belki Partizan’da oynamamış ve Podgorica’ya daha sonra da gitmemiş olsaydım zor olurdu. Daha önce de eski dostlarımın önünde maç yaptığım için beni nelerin beklediğini biliyorum ve dediğim gibi, çok mutluyum.

Sen de bir zamanlar Buducnost’un genç oyuncularının yerindeydin. Böyle bir ölüm kalım maçı öncesi ne hissediyorlardır?
Bizim için olduğu kadar onlar için de önemli bir maç. Onların en büyük avantajı, kaybetme korkularının olmaması. Galatasaray gibi büyük bir takıma yenilmeleri normal karşılanır. Kazanırlarsa onlar için çok özel olacak. Evlerinde çok tehlikeli bir takımlar.

Buducnost’u genç oyuncuları yetiştirmekte özel kılan ne?
Kendini genç oyunculara şans vermeye adamış bir kulüp. Radonjic de onlara tecrübe kazandıran çok iyi bir coach. Gençlerden maksimum verim almayı biliyor. Oyuncular da maksimumu vermeyi öğreniyor ki kariyerlerinin ilerisi için bu çok önemli.

Sizin takımda ise tam tersine Zizic, Gurovic, Hüseyin Beşok ve Cüneyt Erden gibi çok tecrübeli oyuncular var. Karşı felsefelerin maçı diyebilir miyiz?
Kesinlikle ortada iki ayrı felsefe var. Ama iki tarafta da kazanma arzusu aynı, iki taraf da Salı günü çok mücadele edecek. Onların çok atletik genç oyuncuları varsa bizim de kariyerimizde böyle çok çok önemli maçlara çıkma konusunda tecrübemiz var.

Bunca yıllık tecrübenin size bu maçta nasıl bir katkısı olacak?
Her şeyden önce normal bir maçmış gibi oynamak gerek. Maçın önemini çok fazla düşünürseniz kendinizi baskı altına alırsınız ve iyi de oynayamazsınız. Herkes en iyi oyununu sergilemek ister ama sakin kafalara sahip olan takım maçı kazanabilir.

Sen ve Milan (Gurovic) Buducnost’u çok yakından tanıyorsunuz. Galatasaray için bu Salı en önemli şey ne?
Buducnost’un agresif savunmayı ve tam saha presi sevdiğini biliyoruz. O yüzden de sakin olmamız önemli. Baskılarına karşı çok top kaybetmez ve hücumları kaçırmazsak maçı kazanma şansımız yüksek.

Son yılda Avrupa’da oyunun her yönünü en iyi oynayan oyunculardan biri olarak; gençlerin de senin gibi yetişmesinde ne önemli?
Bence işin sırrı, kaç yaşında olursanız olun hep bir şeyleri geliştirebileceğinizi kabul etmek... Bence bir oyuncu kariyeri boyunca çalışmalı ve her gün idmana çıktığında aklında şu olmalı: Gelişim.


Röportajın orijinal metni için tıklayınız...