5 Ocak 2019 Cumartesi 17:11

Galatasaray 93 – 85 Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol

Galatasaray 93 – 85 Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol

Galatasaray Erkek Basketbol Takımımız, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi on dördüncü hafta mücadelesinde Arel Üniversitesi Büyükçekmece Basketbol’u ağırladı. Takımımız sahadan 93-85’lik galibiyet ile ayrıldı.

Başkanımız Mustafa Cengiz, karşılaşmayı Sinan Erdem Spor Salonu’nda takip etti. 

Takımımız karşılaşmaya Jaka Klobucar, Aaron Harrison, Göksenin Köksal, Nigel Hayes, Zach Auguste beşiyle başladı. 

Takımımız karşılaşmadaki ilk sayılarını Göksenin Köksal’ın turnikesiyle buldu. Karşılaşmanın ilk dakikaları iki takımın karşılıklı sayılarıyla geçilirken, takımımız bu dakikalarda içeriden bulduğu basketler ile etkili oldu. Çeyreğin bitmesine 04:03 kala Nigel Hayes’in basketiyle 14-12 öne geçen takımımız, hakem molasına da bu skorla önde girdi. Mola dönüşü dışarıdan bulduğu üçlüklerle etkili olan rakibimiz, 16-20’lik skor ile öne geçti. Karşılaşmadaki ilk 3 sayılık isabetini çeyreğin son bir buçuk dakikalık kısmına girerken Aaron Harrison ile bulan takımımız, ardından Jaka Klobucar ve Göksenin Köksal’ın arka arkaya bulduğu üçlük isabetleriyle mücadelede eşitliği sağladı. (25-25) Rakibimiz çeyreğin son iki dakikasında bulduğu turnike basketiyle beraber ikinci çeyreğe 25-27 önde girdi.   

İkinci çeyreğin ilk dakikalarında takımımız basket bulmakta zorlandı. Bu süre boyunca hücumda tempoyu zorlayan rakibimiz, dış şutlardan bulduğu isabetlerle skoru 28-38’e getirdi. Çeyreğin bitmesine 06:38 kala fark 10 sayıya kadar çıkınca başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan molasına başvurdu. Mola dönüşü yaptığı alan savunmasıyla rakibine kolay sayı şansı vermeyen ekibimiz, hücumda içeriden Zach Auguste ile etkili oldu. Bu dönemde Can Korkmaz, Jaka Klobucar ve Nigel Hayes’in de skora katkı yapmasıyla 11-0’lık bir seri yakalayan takımımız devrenin son 3 dakikasına girilirken 39-38 öne geçti. Son 3 dakikanın son saniyelerine kadar skorda üstünlüğünü koruyan takımımız, devrenin son saniyelerinde rakibimizin bulduğu 3 sayılık baskete engel olamadı ve takımlar soyunma odasına 45-45’lik eşitlikle girdi. 

İkinci devreye takımımız Aaron Harrison’ın bulduğu 6 sayı ile başladı. Bu sayılarla çeyreğin ilk iki dakikasını 51-45 önde geçen takımımız, rakibimizin arka arkaya bulduğu 5 sayıya rağmen Jaka Klobucar ve Zach Auguste’un basketleriyle beraber farkı açmaya devam etti. (58-50) Çeyreğin son 3 dakikasına girilirken rakibimiz bulduğu basketlerle farkı 5 sayıya kadar indirmeyi başarsa da takımımız Zach Auguste ve Klobucar’ın bulduğu isabetler ile beraber skoru 66-57’ye getirdi. Çeyreğin son bir buçuk dakikasına bu skor ile girildi. Çeyreğin son dakikası içerisinde takımımız, Caner Erdeniz’in üç sayılık isabetiyle farkı 9 sayıya kadar çıkarmayı başarsa da rakibinin saniyelerde faul çizgisinden bulduğu sayılara engel olamadı ve son çeyreğe 71-64’lük üstünlükle girdi. 

Son çeyreğe takımımız Nigel Hayes’in basketiyle başladı. İlerleyen dakikalarda rakibimiz faul çizgisinden sayılar bulsa da takımımız Nigel Hayes’in etkili oyununu devam ettirmesiyle skoru 80-72’ye getirdi.  Zach Auguste’un bulduğu basket ile beraber farkın kapanmasına izin vermeyen takımımız, mücadelenin bitmesine 04:26 kala rakibimizin aldığı molaya 82-74’lük üstünlükle girdi. Mola dönüşü takımımız, Zach Auguste ve Jaka Klobucar’ın bulduğu basketlerle karşılaşmanın son iki buçuk dakikasına girilirken farkı 9 sayıya kadar çıkardı. (87-78) Karşılaşmanın son dakikalarında da skordaki üstünlüğünü devam ettiren takımımız, sahadan 93-85’lik skor ile galip ayrıldı.

İlk çeyrek sonucu: 25-27
İkinci çeyrek sonucu: 45-45 (20-18)
Üçüncü çeyrek sonucu: 71-64 (26-19)
Dördüncü çeyrek sonucu: 93-85 (22-21)

Galatasaray Erkek Basketbol Takımı, bir sonraki maçında 12 Ocak Cumartesi günü Gaziantep Basketbol ile oynayacak.