21 Kasım 2014 Cuma 20:13

Galatasaray Liv Hospital 110-103 Crvena Zvezda

Galatasaray Liv Hospital 110-103 Crvena Zvezda

Turkish Airlines Euroleague D Grubu altıncı haftasında Galatasaray Liv Hospital, iki uzatmaya giden maç sonunda Crvena Zvezda’yı 110-103’lük sonuçla mağlup ederek Avrupa arenasında iç sahadaki yenilmezliğini sürdürdü.
 
Ev sahibi ekip Galatasaray Liv Hospital karşılaşmaya Carlos Arroyo - Sinan Güler - Pietro Aradori - Zoran Erceg - Furkan Aldemir ilk beşiyle, Crvena Zvezda ise Marcus Williams - Jaka Blazic - Branko Lazic - Luka Mitrovic - Boban Marjanovic beşiyle başladı. Konuk ekip maç başında topu Marjanovic'e indirerek hücum etmeye çalışırken Galatasaray Liv Hospital boyalı alanı savunmayı başardı ve rakibine basket şansı tanımadı. Takımımız hücumda ise Zoran Erceg'in maça etkili başlamasıyla ilk dört dakika sonunda 12-3 öne fırladı ve Crvena Zvezda koçu Dejan Radonjic molayı aldı. Mola dönüşünde savunmada sertliğini arttıran Crvena Zvezda hücumda ise Luka Mitrovic'ten üst üste basketler bularak farkı eritmeyi başarsa da Galatasaray Liv Hospital uzunlarından katkı almaya devam etti ve ilk çeyreği 22-16 önde bitirdi.
 
İkinci çeyreğe Crvena Zvezda 5-0'lık seriye başlayarak farkı 1 sayıya kadar düşürdü. Buna karşılık Galatasaray Liv Hospital, kenardan gelen Ender'in hücumlara çeşitlilik katmasıyla skor üretmeye devam etti ve devreye beş dakika kala skoru 31-24 yaptı. Crvena Zvezda kısalarının penetlerleriyle birlikte Tejic’in yay gerisinden isabetleri ve Mitrovic – Marjanovic ikilisinin sayılarıyla farkı eritmeyi başarsa da faul haklarının erken dolması nedeniyle ev sahibi ekibe kolay sayı şansı verdi. Son dakikanın içinde Carlos Arroyo’nun devereye girmesiyle birlikte ilk devre 45-40 Galatasaray Liv Hospital üstünlüğüyle noktalandı.
 
Galatasaray Liv Hospital ikinci yarının başında skor bulamazken Crvena Zvezda 14-0’lık bir seri yakalayarak öne geçti. Ian Vougioukas’ın oyuna girmesiyle birlikte Galatasaray Liv Hospital hücumda etkili olmaya başladı. Ancak Sırp ekibi farkın kapanmasına izin vermedi ve üçüncü çeyrek 63-54 konuk ekibin üstünlüğüyle tamamlandı.
 
Son çeyreğe Galatasaray Liv Hospital agresif savunmayla başlarken Crvena Zvezda'ya kolay sayı atma şansı tanımadı. Hücumda ise Sinan Güler'in sorumluluk almaya başlamasıyla birlikte 33. dakika içinde fark 3 sayıya (62-65) kadar indi ve Crvena Zvezda koçu Dejan Radonjic’e molayı aldırdı. Mola dönüşünde savunmalar sertliğini arttırırken hücum yüzdeleri düştü, ancak iki taraf da hücum ribaundları üzerinden ikinci şans sayıları bulunca son üç buçuk dakikaya Belgrad ekibi 73-67 önde girdi ve bu kez Galatasaray Liv Hospital antrenörü Ergin Ataman molayı aldı. Mola dönüşünde Galatasaray Liv Hospital Erceg'le çok kısa sürede 5-0'lık seri yakalayınca farkı 1'e indirdi ve Crvena Zvezda molayı aldı. Son pozisyonda Ender’in asistinde Zoran Erceg’in orta sahadan gönderdiği üçlükle skor 82-82 oldu ve maçın normal süresi bu şekilde sonuçlandı.
 
Uzatma dakikalarında iki taraf da kolay sayı şansı bulurken Galatasaray Liv Hospital'da kısaların birebir üzerinden ürettiği pozisyonlar ve girmeyen şutları Kerem Gönlüm'ün hücum ribaundlarından bulduğu basketlerle etkili oldu. Crvena Zvezda’da ise Nikola Kalinic normal sürenin sonunda bıraktığı yerden devam ederken Boban Marjanovic de hücum ribaundlarından sonra bitirdiği pozisyonlarla etkili oldu. Son saniyeler karşılıklı taktik faullerle geçilirken iki taraf da hata yapmadı ve son 11 saniyeye 96-96 eşitlikle girildi. Galatasaray Liv Hospital maçın sonunda rakibine basket izni tanımayınca 96-96’lık eşitlikle ikinci uzatmaya gidildi.
 
Maç boyunca Nikola Kalinic, Boban Marjanovic, Luka Mitrovic, Zoran Erceg gibi oyuncular parkede ışıldarken ikinci uzatmada sahnede tek bir isim vardı; Carlos Arroyo. Porto Rikolu oyun kurucu hiç çıkmadan devam ettiği bu bölümde üst üste isabetlerle farkı giderek açtı ve Galatasaray Liv Hospital karşılaşmayı 110-103 kazanmayı başardı.

İSTATİSTİKLER
GALATASARAY LIV HOSPITAL

Zoran Erceg 32 sayı 7 ribaund 2 asist,
Nathan Jawai 2 sayı 2 ribaund,
Kerem Gönlüm 15 sayı 7 ribaund,
Ian Vougioukas 4 sayı 1 ribaund 1 asist,
Furkan Aldemir 4 sayı 4 ribaund,
Pietro Aradori 2 sayı 2 ribaund 1 asist,
Carlos Arroyo 26 sayı 4 ribaund 6 asist,
Sinan Güler 10 sayı 8 ribaund 1 asist,
Ender Arslan 15 sayı 1 ribaund 6 asist,
Göktürk Ural

CRVENA ZVEZDA
Marcus Williams 8 sayı 5 ribaund 17 asist,
Nemanja Dangubic 1 ribaund,
Luka Mitrovic 30 sayı 4 ribaund 3 asist,
Branko Lazic 7 sayı 3 ribaund 2 asist,
Jaka Blazic 7 sayı 2 ribaund 2 asist,
Nikola Kalinic 21 sayı 4 ribaund 2 asist,
Boban Marjanovic 23 sayı 17 ribaund 1 asist,
Marko Tejic 5 sayı 3 ribaund,
Charles Jenkins 1 ribaund 1 asist,
Maik Zirbes 2 sayı 3 ribaund

Birinci Çeyrek: 22-16
İkinci Çeyrek: 45-40 (23-24)
Üçüncü Çeyrek: 54-63 (9-23)
Dördüncü Çeyrek: 82-82 (28-19)
Birinci Uzatma: 96-96 (14-14)
İkinci Uzatma: 110-103 (14-7)