15 Mart 2013 Cuma 14:50

Engelsiz Aslanlar'dan ENKA Okulları Projesine Destek

Engelsiz Aslanlar'dan ENKA Okulları Projesine Destek

Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Enka Okulları dördüncü sınıf öğrencileri tarafından yürütülen PYP (İlk Yıllar Programı) sergi etkinliğine katıldı. Öğrencilerle bol bol vakit geçirip soruları cevaplayan takımımız projeye yardım amaçlı bir de gösteri maçı yaptı.

Enka Okulları adına açıklamalarda bulunan koordinatör Ece Milliyetçi "Biz Enka Okulları olarak IB Dünya okuluyuz. PYP sorgulama ünitelerimizden biri de sergi ünitesidir. Burada öğrencilerimiz kendileri bir ünite planlıyor ve hayata geçiriyorlar. Bu organizasyonu dördüncü sınıf öğrencileri yapıyor. Bu seneki konularımızdan biri engelliler konusuydu. Engellilerlerle ilgili yaptıkları araştırma ve çalışmalar sonucunda Galatasaray Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'na ulaştılar. Yardım amaçlı böyle bir organizasyon düzenlediler. Biz de öğretmenler olarak öğrencilerimizle birlikte çalışarak ve takımla irtibata geçerek bu organizasyonu yaptık. Ben Galatasaray'a bu güzel organizasyona katkılarından dolayı çok teşekkür ederim'' ifadelerini kullandı.

Enka Okulları dördüncü sınıf öğrencisi Yaz Sevilgen ise ''Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı kendi alanında çok başarılı. Çok önemli başarılar kazandı.  Engelli olmanın eğer istenirse hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini kanıtladı'' şeklinde konuştu.

Takımımızın baş Antrenörü Sedat İncesu yaptığı açıklamada ''Enka Okulları bizleri davet etti. Biz de  Galatasaray olarak  bu güzel sosyal sorumluluk projesini kabul ettik. Elimizden geldiği kadarıyla programımıza uyarsa tüm sosyal sorumluluk ve okul projelerine katılmaya çalışıyoruz. Ne kadar çok genç beyinler bizlerin ne yaptığımızı öğrenirlerse farkındalık adına yol kat ettiğimizi düşünüyorum. 2005 yılından beri organizasyonlara katılmaya çalışıyoruz. Çok ciddi anlamda bir farkındalık oldu. Bu sporun Türkiye'de tanınması, özellikle genç beyinlerin tanıması çok önemli. Ben Enka Okulları'na bu güzel proje için çok teşekkür ederim" dedi.

Oyuncularımızdan İsmail Ar "Böyle projelerde bulunmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Hem tekerlekli sandalye basketbolunun tanıtımı hem de sosyal sorumluluk açısından oldukça güzel projeler. Bu organizasyonları okullar ve küçük kardeşlerimiz düzenlediklerinde daha da önemli bir hal alıyor. Ne kadar genç arkadaşla tanışırsak ve onlara tekerlekli sandalye basketbolunu anlatırsak bu sporun tanınması da o kadar kolaylaşacaktır. Her sene Japonya'ya gittiğimizde takım dörde bölünerek okullara gidiyor, genç arkadaşlarla görüşüyor ve bilgileri paylaşıyoruz. Japonya'daki çocuklarla bu sporu beraber yapıyoruz. Oradaki tek fark öğrenciler bu sporu biliyor ve tekerlekli sandalyede basketbol oynamayı biliyorlar. Umarım Türkiye'de de bu spor yaygınlaşır ve öğrencilerle genç bireylerle bu sporu beraber yaparız. Ben bu güzel organizasyon için teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Yabancı oyuncularımızdan Mateusz Filipski de "Şu an burada olmaktan çok mutluyum. Buraya gelerek çok mutlu olduk. Böyle önemli bir sosyal sorumluluk projesine dahil olmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu organizasyonlar tekerlekli sandalye basketbolunun gelişimi açısından çok önemlidir" diyerek sözlerine son verdi.

Basın fotoğrafı için tıklayınız...