14 Eylül 2017 Perşembe 17:55

Futbol Akademisi’ne kariyer yönetimi eğitimi

Futbol Akademisi’ne kariyer yönetimi eğitimi

Futbol Akademisi’nde eğitim çalışmaları kapsamında U21 ve U19 takımına seminer verildi. 10 hafta sürecek eğitim hakkında Gençlik Gelişim Teknik Sorumlusu Emrah Bayraktar ve kariyer yöneticisi Okan Can Yantır, Galatasaray Televizyonu’ndan Deniz Gülen’in sorularını yanıtladı.

Emrah Bayraktar, “Dünyada kabul görmüş oyuncuların eğitimi ile ilgili farklı anlayışlar var; bir oyuncuyu elit bir sporcu haline getirebilmek için mutlaka saha dışında da farklı konularda eğitmeniz gerekiyor. Galatasaray’dan yetişecek oyuncular da Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı seviyesinde oynamasını düşündüğümüz oyuncular olduğu için mutlaka farklı eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Buna yönelik olarak U21 ve U19 takımlarının geçeceği bir eğitim planladık. Bu konuyla ilgili oyuncularımız iletişim becerilerini geliştirmek üzere farklı eğitimden geçecekler. Kariyerlerini nasıl yönetecekleriyle ilgili uzmanlarından farklı eğitimden geçecekler. Bu eğitimi verecek Okan Bey de Nuri Şahin gibi, Arda Turan gibi dünyadaki büyük sporcuların kariyerlerini yöneten şirketin yöneticisi. Yaklaşık 3 ay sürecek bu eğitim. Oyuncularımızın da en azından buradan mezun olduklarında Galatasaray tedrisatından geçtiğini göstermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Okan Can Yantır ise “Sporcu kariyer yönetimi yapıyoruz. Profesyonel sporcuların saha dışındaki hayatlarını, onların imajlarını, sosyal medyalarını, marketing değerlerini yükseltecek ve krizlere karşı onlara daha korunaklı hale getirecek çalışmalar yapıyoruz. Bugün de Galatasaray Akademisi’yle çalışmaya başladık. Onun için buradayız. Futbolcular, artık dünyanın her tarafında çok ciddi ekonomik değer taşıyan bireyler. Sadece saha içi değil, saha dışında da reklam değerleri var. İletişim stratejilerinin oluşturulması gerekiyor. Bütün markalar sporcuları bir sözcü olarak görüyor. Her ne kadar saha içinde yüksek performans gösteriyorsa da bunu saha dışında paralel yürütmeler gerekiyor. Biz onların saha dışı yaşamlarını organize eden çalışmalar yapıyoruz. Galatasaray akademisiyle de 10 hafta sürecek bir çalışma planlıyoruz.’ Elit atletlerin yaşam şekilleri, diğer atletlerden nasıl farklılaşıyor’ eğitimi var. Sosyal medyayı nasıl kullanacaklarının eğitimi var. Bir röportaj verirken nelere dikkat etmeleri gerekiyor... Bir kriz çıktı nasıl başa çıkacaklar, nasıl giyinmeleri gerekiyor tarzında eğitim var. 10 hafta sonunda istiyoruz ki bu eğitimden çıkan bütün sporcular kariyer yönetimine ilişkin en azından ufak bir bilgi sahibi olsun. Kariyerinin ilerleyen noktalarında gerektiği zaman haznesinden çıkarıp kullanabilsin” dedi.