14 Temmuz 2013 Pazar 15:39

Basın Toplantısı: Selçuk İnan ve Johan Elmander

Basın Toplantısı: Selçuk İnan ve Johan Elmander

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı oyuncularından Johan Elmander ve Selçuk İnan, Birmingham’daki sabah antrenmanının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İlk olarak kameralarına karşısına geçen Johan Elmander, güzel bir tesiste çalıştıklarından bahsederek, “Saha oldukça iyi. Hava beklediğimizden sıcak; çünkü İstanbul’dan buraya gelme amacımız daha serin bir havada çalışmaktı. Ama genel olarak güzel bir ortam var” diye konuştu.

Galatasaray ile bir senelik sözleşmesi daha olduğunu hatırlatan İsveçli oyuncu, sadece Galatasaray’a odaklandığını ve bu doğtultuda antrenmanlarına devam ettiğini söyleyerek, sağlık durumu hakkında da bilgi verdi. Geçtiğimiz sezonun kendisi adına farklı geçtiğine vurgu yapan Elmander, “Ayağımdaki sakatlık sonrası normal süreden daha geç geri döndüm, hazırlık kampını kaçırdım. Bunlar dezavantajı benim için ve beni geriye attı. Şu anda herhangi bir sağlık sıkıntım yok” dedi.

Galatasaray ile üst üste iki sezon şampiyonluk yaşayarak kariyeri için anlamlı hatıralar yaşayan golcü oyuncu,  iki yıl önce aldığı karardan asla pişmanlık duymadığını belirterek, “Büyük bir camiada, büyük bir taraftar grubuna hitap ediyorsunuz. Şampiyonluk için oynayan bir takıma geliyorsunuz. Üst üste iki sezon şampiyon olmak harika bir duygu. İlk sezon şampiyonluğa katkımın üst düzeyde olduğunu düşünüyorum. İkincisinde sakatlıktan ötürü çok iyi bir sezon geçmedi. Ama Galatasaray’a geldiğim için hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Burada çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Galatasaray’ın hücum oyuncuları arasındaki rekabete de değinen başarılı forvet, “Çok güzel bir rekabet var. Bu da başarıyı getiriyor. Rekabet, bu sezon daha da güçlü olacak. Mutlaka forma şansı bulmak daha zor bir hâle gelecek. Taraftar için çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Bir futbolcu adına taraftarın desteği çok önemlidir. Galatasaray taraftarı da bunu fazlasıyla yapıyor. Hem bana hem takım arkadaşlarıma gösterdikleri sevgi ortada” sözleriyle taraftarlar hakkındaki soruyu da yanıtladı.

Johan Elmander’in ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Selçuk İnan, “Pazartesi gününden beri hiç ara vermeden, çok iyi çalışıyoruz. Dün de bir hazırlık maçı yaptık. Fiziksel açıdan kendimizi görebilmemiz adına iyi oldu. Galibiyet almak da güzeldi. Kamp yoğun geçiyoruz, çok da yoruluyoruz; ama artık kampın son iki – üç günü. Burada hazırlıklarımızı bitirip, İstanbul’a döneceğiz” diyerek kamp çalışmalarını özetledi.

Her sezonun bir öncekinden daha zor olduğunu ifade eden başarılı orta saha oyuncusu, “İki sezon şampiyon olduk, bunu üç sezona taşıyarak dördüncü yıldızı takmak hedefimiz. Zor olacağını biliyoruz. Geçen sene de gördüğümüz gibi ligde bütün takımlar güçlü. En iyi şekilde konsantre olarak bu sezon da ipi göğüslemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tek kulvarda mücadele etme ihtimali olan rakiplerinin durumlarının kendileri için avantaj olarak kabul edilemeyeceğini söyleyen Selçuk İnan, “Bazen UEFA Avrupa Ligi’nde veya Şampiyonlar Ligi’nde almış olduğunuz bir galibiyet gerçekten sizi çok iyi motive edebiliyor. Devamında bir seri yakalayabiliyorsunuz. Fiziksel açıdan baktığınızda etkiliyor olabilir; ama Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor, diğer Anadolu kulüpleri zaten çok güçlüler. UEFA’da olup olmamaları önemli değil. Bizi her türlü zorlayacaklarını düşünüyorum. Çok iyi transferler yaptılar. Bu sene farklı geçecek” diye konuştu.

Galatasaray’daki üçüncü sezonuna hazırlanan 28 yaşındaki oyuncu, yabancı futbolcular için çıkan sınırlama kararı hakkında da yorumlarda bulundu: “Önceden alınmış bir karar olmasına rağmen birçok kulübü zor durumda bıraktı. Yabancı konusunun biz Türk oyuncuları etkileyeceğini düşünmüyorum. İsterse yabancı sayısı serbest bırakılırsın, biz Türk oyuncusu olarak kendimize zaten güveniyorum. Eğer bizden iyisi gelecekse, buyursun, gelsin, oynasın. Hepimiz böyle düşünüyoruz. Şöyle de bir şey var: Eğer yabancı oyuncu getiriyorsanız, bunda bir kriter olabilir. Bundan yıllar önce hocamız yabancı oyuncu sayısının serbest bırakılmasını söylemişti. Bizlere bir şey katacak oyuncular olursa, buyursunlar. Bunda bir kriter olur. Bizim hiçbir çekincemiz yok. Biz Türk oyuncular olarak ne kadar yetenekli olduğumuzun farkındayız. Eğer bize katkı sağlayacak ise biz de isteriz. Şu an alınmış bir karar. Geçen sene de altı yabancı sahada oluyordu, iki oyuncu da yedek bekliyordu. Bu sene bize daha çok iş düşecek. Biz de bunun farkındayız ve altından kalkacağımızı düşünüyorum.”

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde istikrar yakalamaları gerektiğinin altını çizen yıldız oyuncu, “Bizim öncelikle Şampiyonlar Ligi’nde istikrar yakalamamız, oranın takımı olmamız gerekiyor. Bunu da sağlamak için önce şampiyon olmalıyız. Bunun da farkındayız. O yüzden benim kişisel hedefim, ligi kazanmak. Şampiyonlar Ligi’nde de gidebildiğimiz yere kadar gitmek” sözleriyle yeni sezondaki hedefleri basın mensuplarıyla paylaştı.

Selçuk İnan, takımdaki arkadaşlığın üst düzeyde olduğunu ifade ettikten sonra, Galatasaray’da oynadıkları için çok şanslı olduklarını anlatarak sözlerini tamamladı.