7 Ocak 2017 Cumartesi 18:04

Levent Nazifoğlu’dan açıklamalar

Levent Nazifoğlu’dan açıklamalar

Galatasaray Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Levent Nazifoğlu, takımın kamp yaptığı Sueno Hotels Deluxe Belek’te Galatasaray muhabirleriyle bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Nazifoğlu ile medya mensupları arasındaki sohbetin detayları şöyle:

- Kamptaki oyuncu sayısı az. Bu bir handikap olur mu?
- Sakatlarımız var. Onların hepsi Konya maçına yetişiyor. Önümüzdeki hafta idmana çıkmaya başlayacaklar. Onun için bir handikapımız olmayacak. Kalecilerin normal antrenmanlarını yaptırıyoruz. Fiziksel bir düşme olmayacak onlarda. Cenk ile Muslera mutlaka yetişecek. Muslera, Konya maçında inşallah oynayacak. Özel bir eldiven yapıyorlar. İki parmağını içine alacak şekilde, onunla oynayacak.

- Kırılma haftaları Konya, Karabük gibi. O yüzden bu kadar eksikler ve transferler konuşuluyor.
- Transferler yetişecek. 2 tane transfer yetişecek. ‘Kampa yetişecek’ dedik ama son anda fiyatta istediğimiz düşmeler olacakken olmadı. Biz de en uygun şekilde almaya çalışıyoruz. Ondan yani... 

- Paok
- Paok herhalde bitti. Bugün o iş olur herhalde...

- Ahmet Çalık kapandı mı?
- Kapanmadı... Biz 2 milyon Euro teklifi yaptık. Top Gençlerbirliği'nde. Onlar da biraz indiler. Belki ortak bir noktada buluşabiliriz. 

- Hugo?
- Hugo'nun da olma ihtimali var, 2-3 tane daha başka stoper var, yabancı... Rodrigues'i önce izleme komitesi buldu. Sonra teknik kadro beğendi. Sonra da biz talepte bulunduk.

- Podolski'nin durumu ilgili bir gelişme var mı? 
- Podolski'nin durumu ilgili bir gelişme yok. Çin'den istiyorlar onu. Hiçbir bazda bir problem yok görünen. Artık imza aşamasına kaldı. Biz oyuncuyu satmak istemiyoruz. Oyuncunun gitmek ister gibi bir hali var. Eğer öyle bir şey olursa zaten bir forvet arayışımız var. 

- O zaman gelen oyuncu sayısı 3'e çıkar...
- Evet...

- Yasin'e kapı tamamen kapandı mı?
- Kapanmadı.

- Affetmek gibi bir durum söz konusu mu?
- Bakacağız. Döndükten sonra yönetim kurulunun da görüşünü alırız. Ona göre karar veririz. Onun söylediği çok tahrik etmişler. O da kendini tutamamış. Para cezası belli değil.                        

- Sebastian Andersen
- Öyle bir isim yok. İlk defa duydum... 

- Chedjou?
- Chedjou kadro dışı. Gönderilecek. Teklif var yurt dışından. Para almadan vereceğiz. Kalan parasını vermeyeceğiz, öyle gidecek. 

- Tazminatlara çok para verdiğiniz söyleniyor... 
- Tazminatlara çok para vermedik, eski kontratları temizlemeye çalışıyorum. Yarısını veriyor, yolluyoruz. Kalsalardı maliyetleri ödediğimizin iki mislinden fazla oluyordu. Faydaları yok, bir de negatif enerji veriyorlar kaldıkları zaman…

- Zarardan kâr?
- E tabi...

- Sneijder'e teklif var mı?
- Sneijder'in gitmesine çok sıcak bakmıyoruz. O da bakmıyor, biz de bakmıyoruz. 

- Terör olayları futbolcuları etkiliyor mu?
- Buradan gitmek istediğini söyleyen olmadı ama etkiledi, gelecekleri etkiledi. 

- Alex Vidal?
- Mesela etkilenenlerden biri o... 

- Galatasaray 1 numaralı favori diyebilir misiniz?
- Diyemem... Bence orada dört tane eşit şekilde favori takım var. Onlardan biri Galatasaray... 

- Ahmet Çalık olmazsa Kaan Ayhan ya da başka bir yerli alternatif düşünüyor musunuz?
- Başka bir yerli alternatifimiz yok. Yabancı hepsi...

- Ahmet Çalık ile Vitor Hugo. Ahmet Çalık daha mı yakın?
- Yok aynı... Ahmet Çalık ileride çok iyi bir stoper olacak ama şu anda eksikleri var.

- Problem ne?
- Fazla para istiyorlar...

- Hugo’yu Fiorentina istemiş, alamamış...
- Ama çocuk çok gelmek istiyor. Terör olaylarından etkilenmem diyor. Bu avantaj bizim için.

- Finansal Fair Play ne kadar etkiliyor? Ne kadar açığınız var? Ne kadar daha boşaltmayı düşünüyorsunuz?
- Chedjou da gittikten sonra oldukça bir bütçemiz olacak. 

- Rahatlatan hamle Podolski'nin gitmesi olmaz mı?
- Olmaz. Çünkü Podolski gittiğinde 1 milyon 750 milyon Euro gibi bir açık oluyor. 3 buçuk milyon Euro civarında aldığını düşünsen. Yarım yıl kalıyor. Yani bonservis bedeli sayılmıyor. Bütçeye ne yük getiriyor ne de kazanç sağlıyor. Biz mesela Hamit'i yolladık oradan bir 800 bin Euro, Jem Paul'u yolladık. Oralardan hep toplana toplana geliyor... 

- Bütün takımlar Eto'o' yu istedi. Siz de istediniz mi?
- Hayır, hiç istemedik. Ekici'yi de istemedik. Rövanşı vermişiz deniyor ama öyle bir mücadele hiç olmadı. Babası geldi ama biz ilgilenmedik. 

- İyi oyuncu aslında...
- Sinan ile takas yapmak istediler. Biz de Sinan'ı vermek istemedik.

- Diğer takımların transfer hamlelerini takip ediyor musunuz?                        
- Ediyorum. Mecburen onların da çok içine sindiğini zannetmiyorum ama şu andaki sistemde mecburen böyle hamleler yapılıyor. 

- Bruma. Menajeriyle masaya oturulduğunu söyledi. Uzatacak mısınız?
- Uzatmayı düşünüyoruz ama ara transferi yapalım. Oradan ne kadar bir açık kalacak. 100 bin, 200 bin Euro'ları bile hesap ediyoruz. UEFA'dan dolayı... 

- Bu sene bitince rahat bir nefes alıyor musunuz?
- Öyle bir problemimiz kalmıyor. Farkındaysanız kadroyu rahatlattık. Kardeşim sen şimdi yararlanamadıktan sonra kadroda tutsan ne olacak ki? 

- Bruma'ya teklif gelirse kapıyı kaçtan açarsınız?
- Önce bir gelsin bakalım... 

- Premier Lig’ten ilgilenen kulüpler var deniliyor
- Premier Lig'te oynamak ister her oyuncu. Evvelsi akşam konuştuk, 2 saat konuştuk. Burada kalmayı çok istiyor. 1 milyon 100 bin Euro alıyor. Düşük kaldı yani...

- Drogba ile ilgili bir plan var mı?
- Yaşı dolayısıyla böyle bir planımız yok...

- Eski oyuncularınızdan Kerem İnan sezon sonu Fatih Terim gelecek dedi.
- Kerem çok önemli bir yerden duydum demiş. Çok önemli bir yerden! Yani bilmiyorum. Benden habersiz bir şeyler yapıyorlar demek ki...

- Galatasaray'ın uzun vadeli planı Riekerink mi?
- Daha öyle bir planımız yok. Sezon sonunda bakacağız... Şu anda sadece şampiyonluğa odaklandık.

- Hıncal Uluç'un yazısı için...
- Bu arkadaş demeyeyim de bu zat… Ne diyeyim, “Kişi kendi gibi bilirmiş herkesi...” Herkesi arkadan vurduğu için... Alp Ağabey ile de yeni konuştum. Suudi Arabistan'a çok gelmek istedi. Avusturya'da olduğu için vizesini yetiştiremedi. Öyle bir şey yok. Değil Alp Yalman'ı kimseyi arkadan vurmadım. Böyle biri varsa çıksın ortaya. Herkesi sırtından hançerlediği gibi herkesi kendisi gibi kişiliksiz zannediyor bu zat. 

- Sürekli Galatasaray muhabirlerini eleştiriyorlar...
Bu arkadaşın yaşı itibarıyla gözü görmüyor, kulağı duymuyor. Onu okumuyorum. Gerçekten okumuyorum. Ama geliyor tabi kulağıma. Yemin ediyorum yazdıklarının yüzde 80'i yanlış. ‘Galatasaray muhabirleri işi bıraksın’ diyor ya kendisi bıraksın işi. ‘Alp Yalman hayalet’ dedi, ‘Alp Yalman takımı yapıyor çıkarıyor’ dedi, şimdi de sırtından bıçaklamışız... Hayal dünyasında yaşıyor. Ya aldığı ilaçlar ona hayal gösteriyor ya da bilmiyorum... 

- ‘Muslera kötü kaleci’ demişti...
- ‘Muslera Galatasaray'ı öldürüyor’ demişti...

- Arabistan'daki maçın bir artısı... 
- Para olarak çok önemli bir para kazanmıyoruz Galatasaray adına ama Arabistan pazarına girip oradaki sponsorlarla görüşmeler olacak. O nedenle önemli bir karşılaşma olacak... Asya'ya doğru kayıyor sermaye. Çin'le de ilgileniyoruz. Hazırlık kampı falan olma ihtimali var. 

- 45 gün hak mahrumiyeti cezası almıştınız. Cezanın katlanması endişesi...
- Hiç endişesini taşımıyorum: Galatasaray adına konuşulması gerektiği zaman konuşmaya devam edeceğim. 9 maç ceza aldım. Bu ara girmeseydi, 13 maça çıkmış olacaktı. Şanlıurfalı oyuncu 3 maç ceza almış, bana 13 maç ceza vermelerini skandal olarak görüyorum...

- Hakemler ilk yarı adil yönetim gösterse Galatasaray ilk yarıyı lider bitirir miydi?
Görünen bir gerçek var. Basında da bu yönde yazılanlar var. Mesela Fenerbahçeli yöneticiler de birçok sorular sordu. Federasyon tarafından onların cevaplanması lazım...Oradaki sorular doğru mudur yanlış mıdır? Herhalde sizler de merak ediyorsunuz. Onların yanıtlanması lazım...

- Yabancı hakem mi gelsin?
- Yok gelmesin canım niye gelsin. Ben hiçbir zaman öyle bir şey söylemedim. İstemem de. Hakemlerin üzerinde bir baskı var. Bu baskıyı kaldırmak lazım. Bir hakem yurt dışında iyi yönetip Türkiye'de yönetemiyorsa bu ülkedeki bir problem demek ki... Baskıyı kaldırmak lazım hakemlerin üstünden...

- Pişmanlık duyduğunuz ya da iyi ki aldık dediğiniz transferler...
- Kolbeinn'de büyük talihsizlik yaşadık. Benim de çok eleştirmeme rağmen kimsenin yapmayacağı bir şeyi yaptı. 800 bin Euro'yu bıraktı, büyük bir adamlık yaptı. O tabii bizim için talihsizlik oldu. Serdar'ın da iki büyük sakatlık geçirmesi bizim için talihsizlikti.

- Cavanda...
- Cavanda'yı az çok tahmin ediyorduk. Hoca çok istedi onu. Ben Cavanda'da çok şaşırdığımı söyleyemem. 6 ay oynamayan bir oyuncunun çok çabuk adapte olup oynaması kolay bir iş değil.

- Josue beklenenin altında kalmadı mı sizce?
- Josue'nin altta kalması; yeterince süre veremedik ki... Serdar Aziz ile ilgili de bir şey söyleyeyim de. 4 buçuk milyon + 3 kişi. Onu 4 buçuk milyon Euro - 3 kişi olarak değerlendirin. Biz bunları şart koştuk almanız gerek diye. 2 milyon 250 bin Euro'luk bir para tasarruf yaptık bu transferde. 2 milyon 250 bin Euro'ya getirdik Serdar'ı. Öyle düşünün. Biz şart koştuk. 

- İkinci yarıda performansın atmasını beklediğiniz oyuncu var mı?
- Ben Selçuk'tan umutluyum. Çalışmalarda da görüyorum. 

- Tolga'nın sakatlığı ciddi mi?
Ayağının altında kas yırtığı var. Tekrarlamaması için 6 ile 8 hafta arası dinlenmesi gerekiyordu. Onu biz bilerek dinlendirdik. De Jong formda olunca dinlendirdik. İkinci yarıda şartlar ağır geçecek belli. Serdar Aziz dışında sakat kalmıyor Konya maçına büyük bir ihtimalle. Koray bile bu ay sonunda bize katılıyor. 

- Konya maçında yeni transferler, iki isim görebilir miyiz sahada?
Göreceksiniz diye umuyorum... Bugün bayağı bilgi verdim. 3-4 gün götürür sizi. Bakalım neler yazacaksınız. Arkadaşlar lütfen arasından cımbızla çekip yazmayın. Cümleyi yazın. 

- Hocanın kredisi... 
- Bu seneyi bir kere hocayla bitireceğiz onu söyleyeyim. Bırakacak olsak şimdi bırakırdık. Devam ettiğimize göre... 

- Devam için kriter şampiyonluk mu?
- Şampiyonluk veya takımın aşama kaydetmesi.

- Taraftar baskısı...
- Arkadaşlar taraftar çok etki etmeye başladı Türkiye'de her şeye. Doğru değil. ‘Şu ne der bu ne der’ diye yöneticilik yapmaya kalkarsak işin içinden çıkamayız. Yüzde 50 bir şeye hayır diyor. Yüzde 100'ün gönlünü yapma şansınız yok. Bir hata yapacaksak kendi fikrimizle yapalım, bedelini de sonra ödeyelim.

- Alman hocalar hep Galatasaray'da başarılı oldu. Sammer ve Klinsmann ismi geçiyor. Riekerink ile yollar ayrılırsa...
- Şampiyonluğa odaklandık. Bunları sezon sonu konuşacağız. Mayıs ayında bakacağız ona. 

- Kafanızda öyle bir proje var mı?
- Şöyle bir başlık atmak istiyorsun: Riekerink sene sonunda yolcu. Hayır kardeşim. O gün bakacağız. Nasıl bir sezon geçirecek… 

- Siz kaç maç oynadınız?
Ben iyi bir topçuydum da ondan dolayı buraya geldim diye bir iddiam olmadı ki. İyi veya kötü 10 yıllık bir futbol mazim var. Bunu da orada söyledik. Hiçbir zaman onun havasını yapmadım ki. 

- Kaleciler sakatlanınca espri konusu oldu.
- Hoca da 'hazırlan' dedi.

- Sabri konusu
- Sabri çok iyi bir Galatasaraylı arkadaşımız. Bugüne kadar hiç problem çıkarmadı. 

- Selçuk...
- Gruplaşma var yazdınız ya. O zaman öyle bir şey yoktu. 3 mağlubiyet alındığında böyle olur. Selçuk ile her şeyi açık açık konuştuk. Herkes çok rahat… Güvenimiz tam Selçuk ile... Çin'den bir teklif almadı. O da çok mutlu Galatasaray'da. Dün daha bir toplantı yaptık. Biz de ondan mutluyuz.   

- Şu an kaç transfer gelecek?
- 3 gibi görünüyor. 2 kesin. 3 ise Podolski'ye bağlı...

- 10'un üzerine çıkar mı Çin?
- Çıkmaz...

- Çin'de transfer sezonu daha geç kapanıyor...
- Türkiye'de kapandıktan sonra yollamayız. Bir Eren'e kalırız. Allah korusun bir sakatlık olursa ne yapacağız? Bu hafta içinde oldu, oldu...