2 Kasım 2016 Çarşamba 14:27

"Önce lideri yenmeliyiz"

"Önce lideri yenmeliyiz"

Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdüren Galatasaray'da futbolcularımızdan Nigel de Jong, basının karşısına çıkarak gündeme ve maça yönelik soruları yanıtladı.

Nigel de Jong, Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Medya Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısına "Önümüzdeki maç çok zor olacak. Lider Başakşehir ile karşılaşacağız. Kolay geçen maçımız olmadı. Kendi taraftarımız önünde oynayacağız. Saha ve seyirci avantajımızı kullanıp bu mücadeleden ve evimizdeki tüm karşılaşmalardan galip ayrılmak istiyoruz" sözleriyle başladı.

Nigel de Jong'un basın toplantısında sorulara verdiği yanıtlar şöyleydi:

Buradan önce birçok ligde oynadım. Her yerin artı ve eksileri var. Türkiye dışarıdan düşük kaliteli gibi görünebilir ama içine girdiğinizde böyle olmadığını fark ediyorsunuz. Türkiye'nin kaliteli bir ligi olduğunu düşünüyorum. Fizik kalitesi de oldukça iyi. Biraz daha yorum yapabilmem için daha fazla maç oynamam lazım. Böylece lig hakkında daha çok fikirlerim olacak.

"MAÇA HAZIRIM"
İlk oynadığım maçta yaşadığım sakatlık ve sonrasında yaşadıklarımın ardından şimdi yüzde yüz hazır olduğumu söyleyebilirim. Maçlarımızın seviyesi yüksek ve orada olmanız için tamamen hazır olmanız gerek. Ben de kendimi böyle hissediyorum. Kupa ve oyuna sonradan girdiğim iki lig maçım var. Taraftarımız önünde 11'de sahaya çıkabilirim. Kendimi hazır hissediyorum.

"BU MAÇI HERKES BEKLİYOR"
Emre Belözoğlu'nu tanıyorum. Uluslararası futbolda önemli isimlerden biri. Türkiye Milli Takımı için de önemli isim. Yanılmıyorsam kendisine karşı da oynadım. Bütün rakiplerime karşı saygım sonsuz. Cuma gününü heyecanlı bir şekilde sadece Galatasaray ve Başakşehir taraftarları değil tüm Türkiye bekliyor. Ben de o maçın gelmesini, maçta sahada olmayı ve kazanmayı bekliyorum.

"TEKLİF GELİNCE DÜŞÜNMEDEN KABUL ETTİM"
Daha önce Galatasaray ile görüşmelerim olmuştu. O dönem Avrupa'nın başka kulüpleriyle de görüştüm. Ancak Amerika tecrübesini daha uygun gördüm. İyi ki de bu tecrübeyi yaşadım çünkü Avrupa'ya geri dönmeyi ne kadar istediğimi de anladım. Galatasaray'dan teklif gelince sadece nereye imza atacağımı sordum. Galatasaray 1 buçuk yıldır değil, çocukluğumdan beri tanıdığım bir takım. Hollanda'da çok sayıda Türk arkadaşlarım vardı. Galatasaray'dan teklif gelince hiç düşünmeden kabul ettim.

"OYNAYARAK TAKDİR KAZANILIR"
Odaklandığım tek konu Başakşehir maçı. Depay iyi bir oyuncu ama cevaplayacağım bir konu değil. Aramızda da herhangi bir konuşma geçmedi. İyi bir oyuncu olduğunu biliyorum sadece... Ben şimdi 'Efsane olmak istiyorum' diyebilirim ama bunu sahada göstermeniz, ayaklarınızı konuşturmanız gerekir. İşimi iyi yapmak istiyorum. Bunu yaptıkça taraftar, camia ve kulüp takdir edecektir. Lig uzun bir maraton. Başakşehir şu anda lider. Beşiktaş da önemli rakibimiz. Fenerbahçe ise büyük bir camia ve geri döneceklerdir.

"DİKİNE OYNAMAYI SEVİYORUM"
Futbolcu olarak analizim yapılsa defansif özelliklerim ön plana çıkar. Ofansif oynamayı seven bir oyuncuyum. Galatasaray'da oynuyorsanız top hep sizde oluyor. Otomatik olarak rakip sahada alan da buluyorsunuz. Hep dikine oynamayı; bu şekilde topu arkadaşlarımla buluşturmayı seviyorum. Tek ihtiyacım daha fazla maç oynamak ve süre alabilmek. Taraftarlar oynadığım sürece hem defansif hem de ofansif katkımı görecekler...

"ÖNCE LİDERİ YENMELİYİZ"
Fenerbahçe derbisini biliyorum. Türkiye'nin en büyük, en önemli karşılaşması. Her futbolcu o maçta oynamak ister. Ama benim hafta hafta odaklanmam gerek. Cuma günü önemli bir karşılaşmamız var. Önce lideri yenmemiz gerekiyor. Her maçta oynamak isterim, Fenerbahçe mücadelesi de buna dahil. Nihai kararı hocamız verecek. O yüzden Cuma gününe odaklanıp, milli ara sonrası Fenerbahçe maçını düşünmek için çok zamanımız olacak.

"FUTBOL TEMAS OYUNU"
Sahaya kazanmak için çıkarım ve kazanmak için her şeyimi veririm. Futbol temas oyunu. Benim de oyun stilime bakarsanız müdahalelerin olması normal. Hangi rakip olursa olsun saygım sonsuz. Kimseye zarar vermek düşüncesinde değilim. Tecrübe kazandıkça geçmişi unutmaya, aklınızı kullanmaya başlıyorsunuz. Ben şimdi Galatasaray'dayım ve yeni bir sayfa açtım.

"KING KONG'U TERCİH EDİYORUM"
Takma adlara gelince… Pek çok takma adım oldu. Benim tercihe ettiğim ve sevdiğim ise King Kong. Benim için orijinal pitbull Edgar Davids… Saha içinde kirli işleri yapacak oyunculara da ihtiyaç var. Şampiyonluğa oynayan zirvedeki tüm takımlarda bu tip isimler olur. Melo da bu tip bir oyuncuydu. Diğer orta sahalarımız da çok kaliteli isimler. Selçuk da Tolga da… Tolga defansif olarak da agresif bir isim. Orta sahada büyük bir rekabet var. Galatasaray formasını giydiğim sürece yüzde yüzümü sahaya yansıtacağım. Herkesin iyi kötü maçları olabilir. 

 

Fotoğraflar: Ali Kemertaş