20 Ağustos 2016 Cumartesi 14:21

"Şampiyonluk İçin İlk Adım Karabük Maçı"

"Şampiyonluk İçin İlk Adım Karabük Maçı"

Teknik direktörümüz Jan Olde Riekerink, Pazartesi günü oynanacak Kardemir Karabük maçı öncesinde basın toplantısı düzenledi. Riekerink'in Florya Metin Oktay Tesisleri Turgay Vardar Medya Merkezi’nde düzenlenen toplantıda medya mensuplarının sorularına verdiği cevaplar şöyle:

"TEK HEDEF ŞAMPİYONLUK"
"İki güzel kamp geçirdik ve bu süreç bizim için çok önemliydi. Kendi felsefemizi oyuncularımıza aktardık. Doğru transferler yapıp doğru adımlar atarak iyi bir takım oluşturduk. Takım içindeki arkadaşlık ve ruh hali de beni ümitlendiriyor. Pazartesi günü start vereceğiz. Hedef seneye Şampiyonlar Ligi'ne gitmek. Çünkü kulüp, camia, taraftar ve bizim için bu çok önemli. Bunun yolu şampiyon olmaktan geçiyor. Şampiyonluk için maç kazanmak gerekiyor. Bunun için de ilk adım Karabük maçı olacak..."

"SİHİRBAZ JOSUE"
"Josue için kulüpler anlaştı. Burada son detaylar konuşulacak ve imzalar atılacaktır. Orta sahada yaratıcı bir oyuncu, çok yönlü bir oyuncu. Geçen sezon orta sahadaki eksikliklerden hep bahsediyordum. Yaratıcılık konusunda bize kuvvet verecektir. Orta sahamızda bizi güçlendirecek bir orta saha oyuncusu daha bakıyoruz. Bazı görüşmeler var ama bunu ileride göreceğiz. 3 farklı orta saha oyuncusu vardır. Bunlardan biri savaşan ve mücadele eden; pas dağıtan ve oyun kuran üçüncüsü ise sihirbaz. Josue sihirbaz bir oyuncu. Final pasları atabilen bir isim..."

LASSANA VE DİĞERLERİ...
"Lassana Diarra tecrübeli bir isim. Takımda görmek istediğim bir oyuncu. Top kazanan, mücadele eden, topu da oyuna iyi sokabilen bir oyuncu. Ancak sadece Lassana Diarra değil ilgilendiğimiz başka isimler de var." 

"TRANSFER BANA VE KULÜBE UYMALI"
"Yönetim ile inanılmaz bir işbirliği içindeyiz. Her gün değerlendirmeler yapıp yardımlaşıyoruz. Takımı daha iyi nerelere getirebileceğimizi konuşuyoruz. Kafamızdaki felsefeye uygun oyuncular seçmeye çalışıyoruz. Önemli isimler aramıza katıldı, katılmaya da devam ediyor. Kulübün yaşadığı finansal durum nedeniyle adımlarımızı düşünerek atıyoruz. Aldığımız oyuncu benim oyun görüşme ve kulübün finansal yapısına uymalı."

"SERDAR YÜZDE 80-90 HAZIR"
"Serdar Aziz Türkiye'nin en iyi stoperlerinden biri. Takıma uyum sağladı. Geçen seneden gelen bir sakatlığı var. Sağlık ekibiyle yaptığımız plan ve program dahilinde ilerliyoruz. Manchester ve Karagümrük maçlarında forma giydi. En iyi şekilde hazırlanıyor. İlk maçlarda kendisini sıkmaması gerektiğini ve şansın kendisine geleceğini söyledim. Serdar'ın takım defasına çok katısı var ve öğrenmeye açık bir oyuncu. Yüzde 80-90 hazır olsa da biraz daha zamana ihtiyacı var."

"TAKIMLA FELSEFEMİZ AYNI PARALELDE"
"Çok fazla sistemlere ve taktiklere takılmıyorum. Bireysel kaliteleri, yetenek ve kabiliyetlerini nasıl daha ileri götürebileceğimiz düşünüyorum. Oyun felsefemi takıma aşılamaya çalışıyorum. Galatasaray'ın oyun felsefesiyle benim oyun anlayışım paralel. Top bizde olmalı. Hareketli olmalıyız, devamlı pas yapmalıyız, basit oynamalıyız. Çabuk yön değiştirmeliyiz. İleride tabi ki çoğalmalıyız. Hazırlık kampında bunlara odaklandık. Bireysel defans, savunmanın, orta sahanın ve forvetin defansına da odaklanıyoruz. Asıl odağımız bireysel olarak nasıl kendimizi geliştirebiliriz. Geçen sezon orta saha düzenimiz böyleydi. Emre sağda ama sol ayaklıydı. Selçuk sağ ayaklı ama sola yakındı. Sebebi; Wesley sola doğru kaymayı seviyor. Selçuk onun arkasını kapatıyor; Emre'yi de öne çıkarıyorduk. Demek istediğim oyuncularımın kabiliyetlerini bilip sisteme yansıtabilmek istiyorum."

"ADVOCAAT KALİTELİ BİR HOCA"
"Geçen sezon Fenerbahçe için iyi geçmedi. Şu anda bir kan değişimi var. Yeni hoca geldiğinde futbolcular daha çok motive olur. Uzun dönemde ne olacağı daha önemli ama söylemem gereken tek şey Advoocat’ın kaliteli bir hoca olduğu."

"ALTYAPIDAN BAŞLAYACAĞIZ"
"Altyapı hocalarımızla bir toplantı gerçekleştirdim. Çok yetenekli oyuncularımız var. Burada eksik olan şey felsefenin oluşturulması ve her kategoride bunu uygulamak. Topun bizde kalması, pas yapmamız ve top rakipteyken basmamız... Bunu yapmak için A takımdan değil en alt yaş kategorisinden başlamak gerekiyor. Hocalarımıza tek söylediğim şey kazanmak veya kaybetmek değil. Önemli olan bu anlayışı oturtmak. Ajax'ta çalıştım. Bunlar bir senede olmayacaktır ama ilerleyen yıllarda bu tohumların karşılığını alacağız. Gökay hazırlık kampında bizimle birlikteydi. İnanılmaz iyi performans gösterdi. Biz de kendisiyle yeni bir kontrat yapmaya karar verdik."

"TUTKULU BİR TARAFTARIMIZ VAR"
"Porto’dayken İnter’e karşı seyircisiz oynamıştım. Taraftarın olmaması bizim için eksiklik. Kimsenin hoşlanmadığı bir şey. İki final maçına çıktım. Ve taraftarımızın inanılmaz desteğini gördüm. Onları övmek için bunları söylemiyorum. Bu bir gerçek. Tutkulu ve hırslı bir taraftar grubumuz var. Onların bizi desteklemesi çok çok önemli. Pazartesi günü onlar olmayacak ama yapmamız gereken oyuncularımı bunu kabullenmiş şekilde maça hazırlamak. Takımım Ziraat Türkiye Kupası ve Süper Kupa finalinde inanılmaz duruş gösterdi. Taraftar da bunula motive oldu. Büyük maçları 11 kişi değil, onlarla birlikte 12 kişi oynayarak aldık. Pazartesi günü onları mutlu etmek için en iyisini yapmaya çalışan bir Galatasaray sahada olacak."

47 DAKİKA KONUŞTU...
Riekirink'in 47 dakika süren basın toplantısı sırasında İdari Menajer Yardımcısı Mert Çetin'in de hızlı ve akıcı tercümesi hem Riekerink hem de basın mensupları tarafından takdir edildi. Hollandalı teknik adam Mert Çetin için, "Arabanın motorunda farklı parçalar vardır. Çalışması için en önemli şey ise yağdır. Mert'i de ona benzetiyorum. Egosu düşük. Takım için önemli bir role sahip. Problemleri çözen bir yapısı var. Sadece büyük oyuncular için değil tüm takım için yardıma hazır bir insan" ifadelerini kullandı. Riekerink, Mert Çetin için, "Ayrıca yakışıklı ve hala bekar" diyerek de espri yaptı.