17 Mart 2012 Cumartesi 23:55

Maç Sonu: Fatih Terim

Maç Sonu: Fatih Terim

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, takımımızın Spor Toto Süper Lig’in 31. haftasında Fenerbahçe ile 2-2 berabere kaldığı karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Maçın hemen başında 2-0 geriye düştüklerini belirten Fatih Terim, “İki golde de top farklı köşelere gitti ve Muslera'nın yapacağı bir şey yoktu. Fenerbahçe takımının ve taraftarının karşısında 2-0'ın altından kalkmak çok önemli. Ancak 25 dakikanın ardından Galatasaray sahada her şeyiyle vardı. Ürkekliği ve gollerin şokunu üstünden atmış, gol pozisyonları bulan bir takım vardı. Maçın devre arasına 2-1 girmemiz iyi oldu. Belki 2-2 de girebilirdik, bunun için pozisyonlarımız vardı” şeklinde konuştu.

Terim, maçın ikinci yarısında ise tamamen tek taraflı bir oyunun olduğunu anlatarak, “Biz ikinci golü geç bulduk ve üçüncüyü de bulabilirdik. Bazen futbolun adaleti, pozisyon yemeden kaybetmeye razı gelmiyor. Bugün onlardan bir tanesiydi”  ifadelerini kullandı.

İlk bölümde kalemizde gördüğümüz iki golün yarattığı olumsuz etkiden bahseden teknik adam, “Bazen beklemediğiniz anda gol yediğinizde, bu sizde şok yaratıyor. Uzun süre yenemediğiniz bir takıma karşı oynadığınız düşünülürse, bu bir şok yaratabilir. Güzel goller oldu ve oradan toparlayabilmek de bizim için çok önemli” diye konuştu.

Terim, maçın ilk bölümünde baskı yapamadıklarının altını çizerken, “Alex'i, Sow'u boş bırakırsanız, o işleri yaparlar. Bazen tedbir alsanız da mani olmazsınız. Birçok oyuncumuz ilk kez oynadı bu sahada. Etkilenmiş olabilirler. Sonuçta karşımızdaki rakip de Fenerbahçe, onlar atmış da olabilir. Buradan geri gelmek önemli. Futbolun adaleti, pozisyon yemeyen Galatasaray'ın buradan mağlup ayrılmasını istemedi. Sonuç belki iki tarafı da tatmin etmedi ama özellikle oyun bizi çok tatmin etti” dedi.

Ligde normal sezonun tamamlanmasına üç hafta kaldığını ve dokuz puan farkla lider olduklarını belirten tecrübeli teknik adam, geçmiş sezonlardakine benzer bir lig oynanması hâlinde günün sonunda şampiyonluğun kutlanıyor olabileceğini söylerken, “Şimdi bitime üç hafta kala dokuz puan sahibi bir takımımız var. Normal bir sezon olsa şampiyonluğu kutluyor olacaktık. Fakat üç maç sonra yeni bir etaba gideceğiz. İnşallah orayı da başarıyla bitiririz. Normal bir sezon olsa, burada şampiyonluğu kutluyor olacaktık. Bir ay öncesine kadar normal sezonu lider bitiren ekibin Şampiyonlar Ligi elemelerine katılmayı garantilediği söyleniyordu, onu da değiştirdiler. Yine değişiklik yapabilirler. Biz play-off'ta gayet ciddi olacağız. Ayakları yere basan ve yapması gereken çok şey olan bir Galatasaray olduğumuzun bilincinde devam edeceğiz. Önümüzde üç maç daha var” dedi.

Temel hedefin kazanmak için her maçta mücadele etmek olduğunu belirten Fatih Terim, takıma da bu mantaliteyi aşılamak istediklerini anlatarak, “Bu alışkanlığı geri getirmeye çalışıyoruz. Her tarafta iyi oynamak lazım. Avrupa kupalarına kalırsak, orada da oynamak gerekecek ilerlemek için. Oynamayan, organize olmayan, iyi işler yapamayan sahada ilerleyemez. Bizim tek silahımız bu olacak. Sadece kaybetmediğimiz için beraberlik iyi sonuç. Bu maçın ikinci yarısındaki futbolun sorucu beraberlik olmamalıydı. İkinci golü biraz daha erken bulsak, sonuç farklı olabilirdi. Beraberlik, 2-0'dan geldiğimiz ve böyle bir oyun ortaya koyduğumuz için önemli” ifadelerini kullandı.

Maçta kendilerine atılan yabancı maddeler ve yaralanmalarıyla ilgili yöneltilen bir soru üzerine Terim, ortamı germek isteyenler olduğuna dikkati çekerek, şu cevabı verdi: “Hepimizin biraz daha itidalli olması lazım. Şu anda sıcağı sıcağına bir şeyler söylesek yanlış olabilir. Sanıyorum hep beraber şu işlerin içinden çıkabiliriz. Futbolun bireyleri kol kola girersek, çözebiliriz. Ortamı gerenler var. Hem Galatasaray hem de Fenerbahçe üçer deklarasyon yayınladı hafta içi, yalanlamalar için. Ben takımımın oyuncuları dâhil herkese konuşmamalarını tembih ettim. Sonra taşı sopayı başkaları yiyor ve onlar kenara çekilip gülüyorlar. Bizim canımız acıyabilir ama futbolun canı acımasın.”

Maçın ikinci yarısında oyundan aldığı Emre Çolak'a destek veren ve maç içinde oyuncular arası diyalogların normal olduğunu ancak kimsenin bunu uzatma hakkı bulunmadığını vurgulayan Terim, “Emre Çolak'a kimse tepki gösteremez. Konuyu da uzatamaz. Oyundan onun için almadım zaten. Sadece sağ kanatta daha çabuk bir oyuncu oynatmak istedim ve Aydın'ı sahaya sürdüm. Emre Çolak çok genç bir oyuncu. Korunması ve kollanması lazım. Tersinin yapılmasına kim olursa olsun müsaade etmem” diye konuştu.

Tecrübeli teknik adam, konuşmasının son bölümünde şu sözleri kullandı: “Kim ne kadar yenmiş bunları bırakalım. İki takım biz öldükten sonra da oynamaya devam edecek. Önemli olan bu güzel platformda heyecanı yaşatmaktır

Fatih Terim, gün içinde Florya’dan kendilerini uğurlayan taraftaralara teşekkür ederek, gösterilen destekten dolayı gözlerinin yaşardığını sözlerine ekledi