17 Şubat 2019 Pazar 22:08

Teknik Direktörümüz Fatih Terim'den açıklamalar

Teknik Direktörümüz Fatih Terim'den açıklamalar

Futbol Takımımızın, deplasmanda Kasımpaşa’yı 4-1 yendiği maçtan sonra Teknik Direktörümüz Fatih Terim yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.

Fatih Terim şu ifadeleri kullandı:

“Hücum oyuncularımızın skora yaptığı katkı memnuniyet verici. Aynı performansları Diagne ve Mitroglou için de diliyorum. Onlar da İnşallah hat-trickler yaparlar. İyi bir oyun oldu, maça neredeyse mağlup başladık. Kötü bir gol yedik. Ancak çabuk reaksiyon gösterdik. Karşılığını çabuk verdik. Açıkçası üç günde bir maç oynamak kolay değil. Artarda maçlar oynadığınız zaman sadece fiziksel olarak değil mental olarak da iyi idare etmek gerekiyor. Bütün oyuncularımı kutluyorum, kolay değil. Biz Türkiye Kupası ile başladık ikinci yarıya. Kupa, Lig, Avrupa Kupası devam ediyoruz. Nitekim ekibimizin sıkıntıları var, Fernando’nun sıkıntısı var. Üç günde bir maç oynanan bir tempoda sadece tebrik etmek lazım takımımı. O yüreği de sahaya koyuyorlar. Çünkü bu dönemde ne kadar kadronuz geniş olursa olsun, bizim kadromuz daha yeni yeni… Biraz da özverili futbolculara ihtiyacınız var. Bazı oyuncular için bunu söyleyebilirim. Hiç ikiletmeden çarşamba, pazar oynuyorlar. Baktığınız zaman üçüncü gün maç oynadık biz. Benfica gibi ağır maçtan çıktık, bu yüzden oyuncularımın hepsini ayrı ayrı kutluyorum. Güzel bir üç puandı. Pas yüzdesi yüksek, oyunun kontrolünü tamamen elimizde bulundurduğumuz bir anlayış içerisindeydik. Birbirini tanıyan, birbirini tamamlayan ve aynı istikrarlı 11’ler bizim için çok önemli. Bugün güzel bir galibiyet oldu.

666 pas denemişiz, bunun 597’si isabetli. Demek ki yüzde seksen, doksan civarında bir oran. İsabet oranı çok yüksek, isabet oranı çok yüksek olduğu zaman bizim oyunumuz da doğru oynamaya çabuk adapte oluyoruz saha içerisinde. Pas yüzdesi yüksek, pas hatası yapmayan bir oyunumuz oluyor. Bizim yediğimiz gollerin çoğu hücumdayken merkezden kaptırdığımız toplardan geliyor. Bunu azalttığımız için rakibimizin ataklarını da engellemiş olduk. Görev verdiğimiz arkadaşlar bugün uzun süre oynamamış olsalar da iyi oynadılar. Bu pas yüzdesi bizim oyunumuzun neredeyse anahtarı.”

Maç sonrasında düzenlenen basın toplantısında Fatih Terim şunları söyledi:

“Diagne belki gol atmıyor ama oyun içerisinde rakip defansın tamamen ona konsantre olması da bizim geriden koşan oyuncularımız için boş alan yaratıyor. Muhakkak ki herkes onun gol atmasını istiyor ama birdenbire bazı oyuncular adapte olamaz. Bazı oyuncuların adaptasyonu biraz fazla sürebilir. Gerek Diagne, gerek Mitroglou bizim zaman zaman başvuracağımız ikili santraforları da B planı olarak yapabilirler. Diagne daha fazla, daha etkin oynayacaktır. Gol atmadığı için göze batıyor. İnşallah o da atmaya başlarsa çok daha rahat edeceğiz. Beraber çalışarak, birbirini tanıyarak önemli, o da önemli. Daha çok pozisyon bulabilir. Dediğim gibi biraz zamana ihtiyacı var ikisinin de. Çok kısa sürede inşallah olur diye düşünüyoruz ama varlıkları bile merkezde bizim için önemli.  

Genç oyuncularımızın kulübümüzde kalmasını istiyoruz. Kontrat için gereken ne ise yapmaya çalışıyoruz. Gerek profesyonel arkadaşlarımız, gerek Abdurrahim Bey konuşuyorlar. Bazılarının 1,5 senesi var, bazılarının o kadar da yok. Sezon sonu bitenler de var veya kontratlarında çok önemli bağlayıcıları olmayanlar var. Hepsinin gelip “Galatasaray ne diyorsa biz onu yaparız” demesini bekliyorum açıkçası. Usul böyle olmalı. Galatasaray, hiçbir genç oyuncusuna haksız, kendini düşünerek bir şey yapmaz. Bunun bilinmesi gerekir onlar tarafından. Hepsinden gelip “Mukavelelere istediğini yapın, istediğinizi uzatın” demelerini bekliyorum açıkçası. Olmazsa da profesyonelce ne ise profesyonel arkadaşlarımız gereğini yapar. Gitmesi gerekiyorsa Galatasaray zaten iznini veriyor. Burası Galatasaray Kulübü. Yetiştikleri yeri, onları buraya getirenleri unutmamaları gerektiğini düşünüyorum. Anneleri, babaları önemlidir. Biz de önemsiyoruz. Orada bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Bizim onlar için düşüncelerimiz her zaman pozitif.

Selçuk’u özel idmanlarla biraz daha hazırlamaya çalışıyoruz. Selçuk, 11 kilometre koşmuş bugün. Son zamanlarda böyle bir skor yok Selçuk’la ilgili. Memnunum. Donk hem stoper hem de orta saha olarak kullandığımız bir oyuncu. Açıkçası art arda maç oynuyoruz. Herkese ihtiyacımız var. Bir de tabii beklerimizden sıkıntılarımız var. Ağrılar, sakatlıklar… Gördüğünüz gibi üçüncü gün maçı oynuyoruz. Üçüncü gün maça çıkıyoruz. Benfica’dan Kasımpaşa maçına çıkıyoruz. Yarın zaten sabah antrenmanından sonra Salı seyahate gidiyoruz. Perşembe oradan gelip Akhisar ile oynayacağız. Arkasından Hatay’a gidip, arkasından Erzurum’a gideceğiz. Bunlar 3’er gün arayla. O yüzden her oyuncumuza ihtiyacımız var. Özellikle Donk’un geçen seneki performansına yaklaşmasını hatta geçmesini istiyorum açıkçası. Bugün doğru oynadılar. Takım olarak da doğru oynadık. Golü kötü yedik ama reaksiyonu çabuk gösterince daha bir elimize aldık oyunu. Hiç kolay değil, oyuncuların aynı zamanda özverisine de ihtiyacımız var. Onu bazı oyuncularda görüyorum çok mutluyum ondan dolayı.

Fernando’nun tabii kart cezalısı olması bizim için iyi değil. Bugün Martin bizim için çok önemli. Maçtan önce de söylemiştim. 11-12 maçtan beri oynuyor. Mecburuz koymaya. Mariano’nun sıkıntısı vardı. Sakatlıkla uğraşan her oyuncu fizik kaybına oynuyor. Oynadığımız seviye bunu kaldırmıyor. Selçuk ve Donk’un performansından memnunum. Emre Taşdemir’e de parantez açmak istiyorum. 1,5 sene oynamamış bir oyuncu. Emre’de hiçbir şey yok ayağına kramp girdi sadece. Çok memnunum inşallah orada bizim güvenebileceğimiz bir oyuncu olacak çabukluğuyla, özverisiyle ve futboluyla. Emre Akbaba esas bizim sıkıntılarımızdan bir tanesi. Bugün Belhanda’nın yerine onu alabilirdim ama Diagne’yi çıkartırken Mitroglou’nu koyarken öyle olduğu için artık Belhanda’yı çabuk çıkarırken kırmızı kart görmesin diye bugün öyle bir şekle büründük. Onun da katılmasıyla biz daha güçlü olacağız. Özellikle orta sahada Donk ve Selçuk’a ihtiyacımız var.

Belhanda esasında iyi bir oyuncu. Bazı oyuncuların sahada performansını yükseltmesi için mutlu olması gerekir. Oynadığı oyundan zevk alması, antrenmana mutlulukla gelmesi gerekir. Biz, Belhanda ile bunu yakaladığımız inancını taşıyorum. O ne kadar isterse istesin vermemekte ısrar ettik onu. Birkaç rolde oynatıyoruz onu. Başka görevleri de var. Belhanda mutlu olduğunda performansı da yükselir. Bence işin sırrı mutlu olmasında. Biz onu seviyoruz o da bizi seviyor. Eksi hiçbir hali aklınızda kalan kalmadı zaten. Ben de çok memnunum Belhanda’dan.

Feghouli’nin hat-trick yapması dikkat çekici bir olaydır. Son derece önemli bir iş. Orta saha kenar oynayan bir oyuncunun, gol attıran Feghouli’nin 3 gol atması da bizim için iyi, kendisi için de çok iyi. Golü ne kadar çeşitli oyuncular atarsa karşı tarafta her oynayacağınız rakibin tedbiri zorlaşır. Biz de her oyuncumuzun gitmesini istiyoruz. Memnunum Feghouli adına. Feghouli de çok ciddi bir istikrar oldu. 3 gün önceki mücadeleden bugün bu mücadeleye şapka çıkarmak lazım, saygı duymak lazım. Bugün bütün oyuncularımız için aynısını söyleyebilirim. Özellikle Marcao ve Luyindama’yı da bunun içine katarak. Sonradan giren Ömer, Muslera, Martin, Henry için. 3 gün evvel bu kadar yüksek tempolu oyundan sonra kolay değil. Kendisinin de oyun tarzı böyle. Kolay değil. Avrupa maçları maçlarından önce ve sonra sıkıntılar olabilir. Kasımpaşa da her an her şeyi yapabilecek oyunculara sahip.

Eğer biz pas yüzdesini yüksek tutup, isabet oranını %90 bandında tutabilirsek rakibin bizden kazanacağı topları otomatikman eksiltiyoruz demektir. En kötü ihtimalle kendi kalemizde tehlike yaşamıyoruz. Burası çok önemli. Bakın bizim yediğimiz gollere ya da tehlikelere özellikle merkezden kaybettiğimiz toplar vardır. Biz çıkarken, rakibin otomatik olarak geçiş hücumlarını önlemiş oluyoruz. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Biz pas futbolu oynuyoruz zaten her yerde her zaman. Oyunun durumuna göre, skora göre, pozisyona göre şekil değiştirebilir ama ana felsefemiz bu. Selçuk’un Donk’un ve defansın Muslera ile birlikte çok yüksek pas yüzdesi takımın. Bizim için bugün vazgeçilmezdi. Bundan sonra yüksek tutmaya çalışacağız. Benfica maçında da öyleydi aşağı yukarı. Bugün en önemli yaptığımız iş bu oldu.

Oyunun temelinde savunmadan çıkmak çok önemliydi. Bu oyuncuları seçerken de önemli kriterlerden bir tanesi. Geriden oyunu kurabilmemiz için merkez defans oyuncuların bizim için önemi çok büyük. İkisi de çok büyük katkıda bulunuyor. Bizim ikinci ve üçüncü bölgede daha çabuk çıkmamızı sağlıyorlar. Eğer baskı yerlerse kendilerinin çıkma yeteneği de olduğu için bizi biraz daha rahatlatıyorlar. Bunu antrenmanda da çalışıyoruz zaten. Bu 2 genç arkadaşımızın her geçen gün daha çok gelişeceğini düşünüyorum.”