29 Ocak 2010 Cuma 13:08

Adnan Polat: Bütün Kupalara Talibiz

Adnan Polat: Bütün Kupalara Talibiz

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat, 1905 Ankara Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği yemekte önemli açıklamalar yaptı. Kulüp gelirlerinin 2 yıl içinde 2'ye katlandığını söyleyen Adnan Polat, "Olası bütün kupaların hepsine talibiz" dedi.

“Bence İstanbul-Ankara-İzmir-Adana gibi ayrı ayrı dernekler kurmak yerine daha etkili olmak adına bu dernekleri tek bir çatı altında birleştirmek gerekiyor. Birlikten kuvvetin doğacağını hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Bu derneklerin amacını çok iyi tanımlamak lazım. GSYİAD’ın Galatasaray siyasetinin içinde aktif rol almamasını diliyoruz. Dernek yöneticiliği, dernek başkanlığı gibi konumların Galatasaray yönetimine girmek için bir enstrüman olarak algılanmaması gerekyor. Galatasaray’a hizmet vermek isteyenlere kapımız her daim açık. GSYİAD’a teşekkür etmek istiyorum, geride bıraktığımız sene kulübümüze 2 milyon dolar civarında bir katkıları oldu. Yeni dönemde de önemli projeleri var, bunları hayata geçirmek için hep birlikte çaba sarfediyoruz.

Şu anda tam olarak netleşmedi ama 10-15 milyon dolar arasında bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Kapalı ve açık yüzme havuzunun yanında, Galatasaray’ın çok ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz 6.000 kişilik bir basketbol salonu projesi var. Bu yapıldığı takdirde sporcularımız hem kendi arenalarında çalışma fırsatı bulacak, hem de maçlarını orada yapacak. Biz bu derneklerden olan isteklerimizin gerçekleşmesini karşılıksız olarak beklemiyoruz. Arkadaşımız Yiğit Şardan da GSMobile ve GSBonus projelerini ortaya çıkardı. Hepiniz günlük hayatınızda cep telefonu kullanıyorsunuz. GSMobile’a geçtiğiniz anda numaranız, kod numarası da dahil olmak üzere hiçbir şekilde değişmiyor. Bu durum size ekstra bir yük getirmediği gibi birçok imkanları da beraberinde getiriyor.

GSYİAD olarak bu konuda bize yardımcı olun, öncelikli olarak kendi telefonlarınızı değiştirin. Şu anda 113.000 civarında abonemiz var. GS Bonus Card da edinmeniz gerekiyor, o kartla yaptığınız her harcamadan biz Garanti Bankası ve Denizbank’tan komisyon alıyoruz. Oradaki rakamları küçümsemeyin. Galatasaray Televizyonu, GS Bonus, GSMobile ve GS Bilyoner’i koruduğumuz vakit bunların Galatasaray’a yıllık getirisi 10 milyon dolar civarında. 20-25 milyon taraftardan bahsediyoruz ama aylarca süren çalışmalar sonucunda 100 bin aboneyi zor geçiyoruz. Abone sayılarımızın milyonları bulduğu takdirde neler olacağına baktığımız vakit, yıllık gelirimiz 50 milyon dolar civarında olacağını görüyoruz. Bu geliri hiçbir sponsor karşılayamaz. Günlük yaşamınızda kullandığınız bu enstrümanlarla kulübe katkıda bulunabilirsiniz. Sadece kendiniz için değil, etrafınızdakiler için de bu abonelikleri temin ediyor olmanız gerekiyor.

Geçtiğimiz sene bizim için ekonomik açıdan zor bir seneydi. Biliyorsunuz dünya bir global ekonomik kriz yaşadı. Bu kriz biz göreve geldikten kısa bir süre sonra başladı. Dünyada ismi çok bilinen iki tane banka yok oldu, bunlar yüzlerce milyar doların sahibi olan bankalardı. Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili sıkıntılar malumunuz. Biz aşağı yukarı 6-7 senede bir büyüklü küçüklü ekonomik krizlerin etkisini yaşayan bir jenerasyonuz. Doğal olarak dünyadaki bu kriz Türkiye’yi de etkiledi. Galatasaray’ın da son 10 yıldır kronik hale gelmiş bir ekonomik sıkıntısı var. Ama buna rağmen hiç kimse Galatasaray Kulübü’nün 2 senedir ödemelerini aksattığına dair birşey söyleyemez. Galatasaray’ın borcu her daim gündemde olan konulardan biriydi. Şu anda önümüze baktığımızda tünelin ucunda ışık görünüyor. Yeni stadımızın inşaatının hızlı bir şekilde ilerlemesi, stadın kulübümüze yaratacağı kaynaklar, yeni yayın ihalesinden gelecek olan ve bu iletişim enstrümanlarının getireceği kaynaklarla mevcut sponsorluklarımızı ortaya koyduğumuz vakit şu anki gelirlerimiz ikiye katlanmış oluyor. Galatasaray tarihinde imzalanan sponsorluk anlaşmaları hiçbir zaman 60-70 milyon doları geçmemişti, ama bu dönemde 160 milyon dolarlık sponsorluk anlaşmamız var. Önümüzdeki iki sene, yapmış olduğumuz çalışmaların meyvelerini alacağımız bir zaman süreci olacak. Sonraki zamanlarda oluşacak sağlam ekonomik yapımızın sayesinde arzu ettiğimiz sportif başarılara ulaşabilmek adına da daha önemli imkanlar elde etmiş olacağız. Ben ve yönetim kurulundaki bütün arkadaşlarımız zamanımızın neredeyse tamamını Galatasaray Kulübü için harcıyoruz ve bunun neticelerini de almak üzereyiz. 10 senelik bir nakit akışı yapıp, genel kulüp prensiplerini ortaya koymak istiyoruz.

Harcamalarımızı kendi kaynaklarımızın içinde kalacak şekilde yapıp, borçlanma politikasını minimum seviyede tutarak hareket etmemizi sağlayacak birtakım projelerin içerisindeyiz. Aylardan beri çalışıyoruz, çalışma neticelerimizi de Divan Kurulu’na takdim edeceğiz. İyi durumdayız, iyi gidiyoruz, umarım sportif faaliyetlerde de sporcu arkadaşlarımız göğsümüzü kabartır. Erkek basketbolunda, talihsiz, anlam veremediğimiz olayların yaşandığı bir süreci geride bırakıyoruz. Ama bu olaydan sonra herkesin ‘’küme düştü’’ gözüyle baktığı Galatasaray sıfırdan gelerek play off’u hedefliyor. Bayan basketbol takımımızın şampiyonluk konusunda çok önemli bir şansı var. Onların şampiyon olması içinse elimizden geleni yapacağız. Geçen sene Avrupa şampiyonu oldular, finalde son anda kaybettikleri ve bizim de uzun yıllardır tanık olamadığımız lig şampiyonluğunu bu sezon kazanacaklar. Voleybolumuz yeniden yapılanma içerisinde, tesislerimizle ilgili gelişmeler için bütçemizde ciddi bir pay ayırdık. İki senede aşağı yukarı 40 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız.

Futbol takımımızı hepiniz yakından takip ediyorsunuz. Sakatlık ve benzeri talihsizlikler olmaz, futbol şansı da bizden yana olursa mücadele ettiğimiz bütün turnuvalarda şampiyonluğa talibiz. O niyetle mücadele ediyor, hazırlanıyoruz, bu kupaları kazanacağımıza da inanıyoruz