11 Mayıs 2011 Çarşamba 17:01

Başkan Adnan Polat Soruları Yanıtladı

Başkan Adnan Polat Soruları Yanıtladı

Başkan Adnan Polat, bugün Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da medyanın usta isimleri Faik Çetiner, Levent Tüzemen, Bahri Havadır, Haluk Yürekli, Güntekin Onay ve Nebil Evren’in sorularını yanıtladı.

Yaklaşık üç saat süren söyleşide Başkan Adnan Polat, tüm sorulara içtenlikle yanıt verdi.

Alp Yalman döneminde kulüp yöneticiliğine başladığını ifade eden Başkan Adnan Polat, 9 yıldır içinde bulunduğu yöneticilik süreci içinde, hayatını bu işe adadığını ifade etti. Başkan Polat sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu yaptıklarımın hepsiyle de büyük gurur duydum. Bu dönemde 2006 yılında şirketleşme yolunda büyük sıkıntılar vardı. Bir 6 ay kadar biz yapılandırmalarla uğraştık. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren tesisleşme ve borçlarla uğraştık. Ali Sami Yen Stadı'nın demodeliği ve özellikle insan hayatını riske sokacak şekilde eskimiş olması yeni stad yapımı ihtimalini doğurdu. Bunların yanında çeşitli sosyal tesisleri de modernleştirerek kullanıma açtık. Büyük projelerimizin hepsi bitti. Bu dakikadan itibaren kulüp kendisini çevirir konuma geldi. Riva arazisi konusunda da gelişmeler oldu. Bu tip alanlarımız mevcut, ancak Riva 40 yıldır kulübe bağlı ancak daha işlevsel kılmaya uğraşıyoruz. Benim planım Riva arazisini satıp mevcut kredi borçlarını kapatmak, bunun yanında Kemerburgaz ve Anadolu yakasında 2 milyon metrekare alan satın almayı planlamıştım. Umarım benden sonra da her şey daha iyiye gider” dedi

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena için her yıl Galatasaray’ın bir kira bedeli ödeyeceğini doğrulayan Başkan Adnan Polat konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “310 milyon TL'ye yeni stat mal edildi. Çevre yolları ile ilgili düzenlemeler için planlanandan daha fazla para harcandı. Bunun üzerine planlanandan daha fazla para harcadıklarını belirttiler. Galatasaray Spor Kulübü’nün her yıl amatör sporlara 1 milyon TL aktarması yönünde bir  talepleri oldu. Yaklaşık 3 aydır müzakere ediyoruz. Şu anda 1 milyon TL kadar da yeni stat için kira bedeli ödenecek. Benden sonra gelecek yönetim için de minimum problem bırakmak amacındayım. Bu tip şeylerle değil yeni projelerle uğraşılmasını daha doğru buluyorum."

Futbol takımının kötü performansı ile ilgili olarak Başkan Adnan Polat, "Florya'da istediğimiz düzeni sağlayamadık. Adnan Sezgin'in yaptıklarının ben arkasındaydım. Orası önce hedef gösterildi ve sürekli Adnan Sezgin'e vuruldu. Rijkaard'ın Elano'nun, Keita'nın gelmesini söylediğimiz zaman ortalık ayağa kalktı. Birinci belli, ikinci kim yorumları yapılmıştı. Ancak takımın kimyası tutmadı. Skibbe ve Rijkaard'ın fazla medeni olmaları bu sonuçları doğurdu. Takımın kimyası tutmadı” dedi

Başkanlık döneminde Florya ile fazla ilgilenemediğimi de belirten Başkan Adnan Polat, "Ben Florya ile ilgilenemedim. Yöneticilik zamanında takımla yatıp kalkardım. Ancak başkanlık dönemimde zaman ayıramadım. Florya'da düzeni sağlayamadık. Florya'dan sorumlu olması için görevlendirdiğimix kişiler de iletişimsiz kaldı ve bu durumlara gelindi” diye konuştu.

Başkan Adnan Polat, Keita ve Misimovic konusunda gelen soruya ise, "Keita'nın gidişini Rijkaard istedi. Taraftarı motive edebilen biriydi. Ancak yurtdışına ne zaman gitse geç geliyordu. En son Gençlerbirliği maçından önce Keita kaçtı resmen. Daha sonra aradık ve adam Paris'ten çıktı. Sonra Rijkaard'ın talimatıyla elimizden çıkardık. Misimovic'te Hagi'nin isteği ile gönderildi. Yapı olarak sorumsuz birisi. Çok para almasına rağmen hakkını vermiyordu. Bu konuda Hagi ile uzun uzun konuştuk, ancak Hagi ikna olmadı. O dönemde de Hagi yeni gelmişti, ya Hagi'yi ya Misimovic'i gönderecektik. Misimovic'i gönderdik. Sonuç olarak ortaya istenmeyen şeyler çıktı" şeklinde cevap verdi.

Futbol takımını performansı üzerinde gelen hocaların 4-3-3 sisteminde ısrarcı olmasının olumsuz etkisi olduğunu belirten Başkan Polat, “"Skibbe'den başlayarak Rijkaard, hatta Hagi bile 4-3-3 sistemini benimsedi. Bu Barcelona'nın oyun sistemi dünyadaki tüm hocaların kafasını allak bullak etti. Bizim takımımız 4-3-3'e entegre olabilecek bir takım değil. Devre arasında yalvardım resmen Rijkaard'a santrafor alalım diye, ancak kendisi istemedi. Bülent Ünder ise orta sahayı daha kalabalık tutuyor ve takım bugün daha iyi oynuyor" şeklinde konuştu.

Yeni stadın devre arasında açılmasını istemeyen birçok kişi olduğunu ifade eden Başkan Adnan Polat, "Devre arasında stadın açılmasını istemeyen çok kişi oldu. Başka gerekçelerle bence bu önlenmek istedi. Ali Sami Yen'den bir an önce çıkmak istememin nedeni insani tehlikenin bulunması ve para olarak kaybımızın büyük olacağıydı” dedi.

Hakemlerin bu sezon oynadıkları 14 maçta sonuca direkt etki ettiğini ve puan kayıplarına neden olduğunu vurgulayan Başkan Adnan Polat, "Bu sezon oynanan 14 maçın hakemler tarafından katledilmiş olduğunu tespit ettik. Biz taraf olduğumuz için tarafsız bakamıyoruz. Yurtdışında ilgili kişilere de incelettirdim. Tam 14 maçta hakem katli nedeniyle puan alamadığımızı tespit ettirdim” dedi.

Stat açılışından önce eski Başkanlardan Selahattin Beyazıt’ın kendisin aradığını ve açılışta bazı kötü olayların olacağını söylediğini ifade eden Başkan Adnan Polat, “Tepki olabileceğini bekliyorduk ancak bu kadarını tahmin edemiyorduk tabii ki" dedi. Başkan Polat, Yine açılıştan önce “Ali Sami Yen” isminin davetiyelerde olmaması sebebiyle İnan Kıraç ile gergin bir konuşma yaşadığını ifade etti.

Amatör branşlarda aşama kaydettiklerini vurgulayan Başkan Adnan Polat, "Amatör branşlarda kulübümüz büyük aşamalar kaydetti. Bayan voleybol ve bayan basket takımları ikinci ligdeydi. Şimdi şampiyonluğa oynuyorlar. Birisi Avrupa şampiyonu oldu. Bu Türkiye'de ilk... Yalnız bizden sonra göreve gelecek yönetimin bunları sürekli kılması için tesisleşme yapması gerekli” dedi.

Devre arasında gerçekleştirilen futbolcu transferleri ile ilgili gelen soruya Başkan Adnan Polat, "Borç olarak dönen rakamlarda, 40-60 milyon dolar arasında bir ölçek var. Bonservisi bedelleri baz alınarak bunları hesaplamak lazım. Biz Türk Telekom Arena'da önümüzdeki yıl Avrupa Kupaları'nda oynamak için bu yatırımları yaptık. Devre arasında bonservislere harcadığımız toplam paralar 11 milyon dolar civarındadır" dedi.

Başkan Adnan Polat, teknik direktör konusunda ise şunları söyledi: "Rijkaard son derece beyefendi, futbolu iyi bilen bir kişi ancak Türkiye şartlarına uyum sağlayamadı. Hagi ise futbolcuları çok fazla yıprattı. Rijkaard ne kadar sakin ve beyefendiyse Hagi bir o kadar agresifti. Terim; Türkiye'de çalışmayı prensip olarak ailece doğru bulmuyorlarmış. Terim gelseydi Florya'yı da ona emanet edecektik. O gelseydi Florya dahil şu anda yaşanan olaylar yaşanır mıydı bilemiyorum tabi."

Mali Genel Kurul’da olanları bir darbe olarak nitelendiren Başkan Adnan Polat, “Ben Mali Genel Kurulu'nda bana yapılanı bir darbe olarak nitelendiriyorum. Bunu yapan da bir kişi değil, birkaç kişi. Kim olduklarını da sorarsanız TV'lerde çıkıp konuşanlardır. Yeni gelecek arkadaşlar göreve başlayana kadar ekibime, son dakikaya kadar kulübün başında olduğumuzu söyledim. Koltuğa yapışan adam' olarak beni nitelendirdiler. Ben hem seçim kararını alarak hem de bir yandan da nasıl koltuğa yapışabilirim?" dedi.

Görevde bulundukları süre içersinde transfer çalışmaları yaptıklarını ifade eden Başkan Adnan Polat, “Dört isimle birebir görüşmelerimiz oldu. Ciddi başarılı ve kariyerli isimler. Ayın 15'inden sonra da bunlara resmi imzaları attıracaktık. Ön sözleşmeleri bile yapıldı. İsimlerini söyleyemem tabii ki ancak yeni yönetime bu konuları ileteceğiz Arda'ya teklif geldi. Şu ortamda Arda'yı vermek doğru olmaz. Yeni yönetimin elinden kararın alınması, etik olarak doğru değil. İkincisi ise Arda'nın Galatasaray'da büyük başarılar kazanmadan ayrılmasını istemiyorum açıkçası. Arda kaptanlığa geldiğinden beri yerden yere vuruluyor. Kaptanlığa getirdiğim için de gayet memnunum, 'iyi ki bu kararı vermişim' diyorum. Arda'ya izin günleri çerçevesinde en normal şekilde gezmesini öğütledim. Yıpranmaması için... Bunu da o kadar güzel şekilde uygulamasına rağmen bir türlü Türk basını tarafından rahat bırakılmadı. İçki veya sigara kullanırken kendisini göremezsiniz, kendisi örnek bir genç sporcudur ancak her nedense onu sürekli yıpratmak istiyorlar” dedi.

Başkanlık seçimlerine katılmayacağını belirten Başkan Polat, “Başkanlık seçimlerine katılmayacağım. Sadece kongre başkanını seçilmesi için benim kesin gitmem gerekiyor. Bana yapılanları tasvip etmiyorum, bu yüzden seçimlere gitmeyeceğim. Arena'da maçları izlemeye geleceğim. Kim ne yaparsa yapsın benim içimdeki Galatasaraylılığımı elimden alamaz. Ancak bundan sonra yönetici veya bu tip bir görevde yer almayacağım. Başkanlık yarışını bir kişinin kazanmasını istemem. Kimi söylediğimi anlayan, anlar. İsim açıklamayı doğru bulmuyorum" dedi.

Bu arada Başkan Adnan Polat, yönetici Mustafa Yalçındağ'ın canlı yayına girerek kaptan Arda Turan'ın yazdığı bir mektubun okunmasını istedi. Bu isteğin Arda'nın kendisinden geldiğini söyleyen Yalçındağ, ardından mektubun okunması için programın koordinatörüne teslim etti.

Başkan Adnan Polat kongreye katılım konusunda ise "Kongreye 3 bin civarı katılım olacak diye düşünüyorum. Oy vermeye çok yüksek sayıda katılımın olacağını zannetmiyorum. Üyelerin tamamı kulübe kırgın. Mali Genel Kurul'dan önce eğer seçimlere gitme kararı verseydim kazanacağıma inanıyorum" diye konuştu.

Futbol takımı ile ilgili yeni dönemde gönderilmesi  gereken futbolcular olabileceğini vurgulayan Başkan Adnan Polat, “Futbol takımında gönderilmesi gereken çok futbolcu var. İki hafta sonra da bunlar netleşecek. Futbolcular da kendi bunu biliyordur zaten. Takımın yarısından fazlasının yenilenmesi şart. Milli takımlarından olan yerli futbolcuların dışında yabancıların da bir kısmı kalmalı. Şu anda takımda Stancu'nun, Culio'nun sözleşmeleri devam ediyor. Zapata'nın sözleşmesi de bitmiyor ancak onun durumu kolay çözülecek bir durum. Gönderilmek istendiği zaman sorun çıkmayacaktır" şeklinde konuştu.

Başkan Adnan Polat, diğer sorulara ise şu şekilde cevap verdi.

"Federasyon ve MHK başkanlarına hiç güvenmiyorum. Onların da önümüzdeki dönemde seçimleri olacak. Yolları açık olsun...Fenerbahçe'nin 10 yıldır bize üstünlüğü çok fazla. Mantığı yok. Bu kadar kötü bir sezon olmasına rağmen son maçı gayet iyi oynadık.

Tüm adaylara aynı mesafede durduğumu söyledim. İnsanlar bana seçimlere katılmayacağını söylüyor. İnsanların kendi iradeleriyle oy atacaklarını düşünüyorum. 27 Mart'ın diğer kulüplerin başkanları da beni arayarak üzüntülerini söyledi. Kendileri açısından da bu tip durumların endişesini taşıdıklarını söyledi.

Başkanlığı bıraktıktan sonra kendime biraz daha fazla zaman ayırmayı planlıyorum. Ancak ben yolda boş gezenin boş kalfası değilim. Sonuçta şirketlerim var ve full time çalışmamı sürdüreceğim. Zaten bünye olarak çok fazla tatil seven bir kimse değilim.

Kültürümüzü değiştirmeden, değişim geçirmek zorundayız. Ayak uyduramazsanız geride kalırsınız. Eğer sporda başarı yüksek ve sürekli başarı istiyorsanız. Ekonomik olarak güçlü olup bağımsız oluyorsunuz. Tesislerin başlangıcı burası.

"Ruhum asla affetmeyecek" sözünü beni manipüle etmek isteyen insanlar için söyledim. Murat Yalçındağ benim her konudaki yardımcımdır. Çok da iyi bir Galatasaraylıdır. Benim için özel bir yeri olan ve abi kardeş ilişkileri içerisinde olduğum bir arkadaşımdır.Beni destekleyen destekleyemen herkese teşekkür ediyorum. Artık bende bugünden sonra taraftarın yanında Galatasaray'ı izleyeceğim"


Basın fotoğrafları için tıklayınız..
(İçeriği kaydetmek için sağ tıkladıktan sonra, hedefi farklı kaydeti seçiniz)