11 Mayıs 2011 Çarşamba 22:53

Başkan Adnan Polat’tan Veda Yemeği

Başkan Adnan Polat’tan Veda Yemeği

Başkan Adnan Polat, bu akşam Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da Kulüp çalışanları ve sporcularıyla yemekte buluştu. Yemeğe Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra, tüm branşların idari ve teknik kadro görevlileri, sporcuları ve kulüp çalışanları katıldı.

İlk olarak; Kulüp Genel Sekreteri Selçuk İren, Sportif AŞ Genel Müdürü Ebru Köksal, Pazarlama AŞ Genel Müdürü Hakan Aydınol, Galatasaray Futbol Takımı Kaptanı Arda Turan, Galatasaray Cafe Crown Basketbol Takımı Kaptanı Haluk Yıldırım birer konuşma yaparak Başkan Adnan Polat’a teşekkürlerini sundular.

Konuşmaların ardından Genel Sekreter Selçuk İren tarafından çalışanlar adına Başkan Adnan Polat’a bir plaket takdim edildi.

Ayrıca Avrupa Şampiyonluğuna ulaşan Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nın Şube Kaptanı Dilara Endican ve geçtiğimiz sezon Türkiye Şampiyonluğuna ulaşan Kürek Takımı’nın Şube Kaptanı Osman Güneri de birer konuşma yaptılar.

Bu konuşmaların ardından Futbol Takımı Kaptanı Arda Turan bir kez daha sahneye gelerek, Başkan Adnan Polat’a kendisi ve takım arkadaşları adına yazdığı mektubu okudu.

Son olarak Başkan Adnan Polat sahneye geldi.

Başkan Adnan Polat, “Galatasaray Başkanlığı dönemimde yalnızca bir defa gözyaşlarımı tutamadım. O da Ali Sami Yen Stadı’nda ayrıldığımız gece oldu; çünkü benim Galatasaraylılığım, Ali Sami Yen Stadı’nın açılışıyla başlamıştı. Şimdi ofisimden seyrediyorum Ali Sami Yen Stadı’nın yavaş yavaş ortadan kalktığını. Benim gitmem önemli değil. Ama Ali Sami Yen’in kalması çok önemli. Ali Sami Yen, Galatasaray’ın Mustafa Kemal’idir” sözleriyle konuşmasına başladı.

Gün boyu kendisi hakkında duyduğu güzel sözlerden dolayı onurlandığını belirten Polat, “Galatasaray’a gönül vermiş bir Galatasaraylıyım. Görev sürem boyunca da elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Geriye dönüp baktığım vakit Galatasaray’a (1992-1996 ve 2006-2011) dolu dolu dokuz sene verdiğimi görüyorum. İlk verdiğim dört senede çocuklarımın nasıl büyüdüğünü anlamadım. İkinci verdiğim beş senede ise saçlarımın nasıl beyazladığını anlamadım açıkçası. Ama ben Galatasaray’a âşık biri olarak verilen tüm emekleri helal ediyorum. Her şeyin bir başlangıcı ve sonu vardır. Ancak her sonun da bir başlangıcı vardır. Galatasaray, 107. yılını yaşarken ben 33. başkan olarak görev süremi tamamladıktan sonra görevimden ayrılıyorum. Bu, Galatasaray’dan ayrıldığım anlamına gelmiyor; çünkü o sevgi genlere işledikten sonra Galatasaray’dan ayrılmak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Beş senelik görev süresinde birçok projenin hayata geçirildiğini anlatan Adnan Polat, “Galatasaraylıların rüyalarını süsleyen projelerden biri, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’ydı. Ben bu projeyi tek başıma gerçekleştirmedim. Yönetim kurulu üyelerimiz, profesyonel çalışanlarımız ve bize destek veren tüm Galatasaraylılar ile birlikte yaptık. Avrupa’nın, belki de dünyanın en iyi stadına sahibiz şu anda. Bu projeyi Galatasaraylıların ortak gücü gerçekleştirdi. Biz bir takım oyunu oynadık. Başarılar elde ettik, bazı maçları kaybettik. Ama şunu hepiniz çok iyi bilmelisiniz: Galatasaray’ın beş sene önceki durumuyla bugünkü hâli arasında büyük fark var. Galatasaray’ın ekonomisi ve özellikle amatör branşları, rahatlıkla şampiyonluk için oynayabilecek durumda. Bunun neticelerini kürekte, basketbolda ve voleybolda görebiliyoruz” diye konuştu.

Futbol takımı hakkında görüşlerini paylaşan Adnan Polat, “Futbolla ilgili söyleyebilecek fazla bir şey yok. Çok kaliteli sporcularımız olmasına karşın gerçekten bir kaza geçirdik. Kötü bir dönem yaşadık. Tüm spor dallarında kötü dönemler olabiliyor. Bu, futbol takımımızın kötü olduğu anlamına gelmez ama. Galatasaray, 17 defa Türkiye şampiyonu oldu, 59. ya da 60. yılını yaşadığımız Türkiye Ligi’nde 40 sezondan fazla bir dönem şampiyonluk yaşayamadı. Ama bu süreç içerisinde bu sene Galatasaray Kongresi’nde izlediğimiz olaylardan hiçbiri olmadı. Futbolun başarısızlığıyla ilgili bir durum değil. Başka nedenler var. Ama biz kulübün çalışanları, sporcuları olarak bu konuların dışında kalmaya çalışıyoruz” dedi.

Adnan Polat, kulüp çalışanlarına yönelik konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Sizin göreviniz neyse onu yerine getirmeniz gerekir. Biz dün yaptığımız yönetim kurulu toplantısı neticesinde bir sonuca vardık. Mazbataları teslim edene dek Galatasaray için aklımızın fikrimizin yettiği ölçüde çalışacağız. Sizler kamuoyunda gözükmeyen, Galatasaray’ı ayakta tutan gizli kahramanlarısınız. Ben esasında sizleri alkışlamak istiyorum. 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerin Galatasaray’ımıza yeni ufukların yeni vizyonların getirmesini diliyorum. Gelecek yönetim, kim olursa olsun, bizlerden yardım isterse bilgilerimiz ölçüsünde onlara yardımcı olmaya hazırız. Aktif olarak yönetimin içinde olmayacağız. Ama bir Galatasaraylı olarak hep burada, basketbolda, voleybolda olacağız. Özellikle içimde ukte kalan bir şey var. Sutopunda olmak istiyorum. Onlara söz verdim, gidemedim. Biz gidemedik, onlar hep şampiyon oldular, bizleri mahcup ettiler. Ben onları huzurlarınızda kutlamak istiyorum.”

Adnan Polat, konuşmasının son bölümünde, “Ben Galatasaraylılığı yüreğinde taşıyan, Galatasaray kültürünü, Galatasaray saygısını, geleneklerini benimseyen herkese hakkımı helal ediyorum. Galatasaray’ın geleneklerine zarar verenleri, Galatasaray’ın 106 yıllık tarihine leke düşürenlere, buna alet olanları ise asla affetmeyeceğim. Ve ruhum onlardan hep davacı olacak; çünkü Galatasaray’ı yaraladılar. Hata yapabiliriz, yanlış yapabiliriz. Ama Galatasaray’ın 106 yıllık tarihine, geleneğine çamur sıçratmaya kimsenin hakkı yoktur” ifadelerine yer verdi.

Başkan Polat, sözlerini ise şu şekilde noktaladı: “Bugüne kadar bana göstermiş olduğunuz sevgi, saygı ve samimiyet için hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Hepinizi seviyorum. Tanrı sizinle olsun. Allahaısmarladık.”

Başkan Adnan Polat’ın konuşmasının ardından Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Batı tribününde geceye katılım gösteren Yönetim Kurulu üyeleri, tüm branşların idari ve teknik kadrosu, sporcuları ve kulüp çalışanlarının yer aldığı toplu fotoğraf çekimi yapıldı.