7 Aralık 2014 Pazar 16:05

Galatasaray Lisesi'nin 533. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

Galatasaray Lisesi'nin 533. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

Galatasaray Lisesi’nin 533. Kuruluş Yıldönümü bugün Galatasaray Lisesi’nde kutlandı.

Galatasaray Eğitim Vakfı'nın düzenlediği, Galatasaray Lisesi'nin 533. kuruluş yıldönümü kutlamaları ve 1964 yılı mezunlarının madalya ve berat töreni, lisenin Tevfik Fikret Salonu'nda yapıldı. Törene, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Polat Bengiserp ile lisenin eski öğrencileri katıldı.

Tevfik Fikret Salonu'nda, Atatürk, silah arkadaşları ve vefat eden Galatasaraylılar için saygı duruşu ile başlayan programın ardından Galatasaray Eğitim Vakfı’nın 33. Kuruluş Yıldönümü’ne denk gelen kutlamada, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Polat Bengiserp, Galatasaray eski başkanlarından ve geçmiş dönemde İçişleri Bakanı olarak da görev yapan Ali Tanrıyar, 75. yıl mezunlarını temsilen Fuat Diriker ve 50. yıl mezunlarını temsilen Hasan Ali Öndül birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Özhan Canaydın Spor Ödülleri’nin sahiplerine verilmesiyle devam etti. Törende ayrıca bu yıl ilk kez 75. yıl ve üzeri mezunlar da madalya aldılar. Lisenin 1936 mezunu, 100 yaşındaki kulübün eski başkanlarından Ali Tanrıyar plaketini alırken, "Galatasaray benim her şeyim. Burada doğdum, burada büyüdüm, burada öleceğim. Galatasaray için canımı veririm" şeklindeki konuşması salonda alkışlandı. Program, 50. yıl mezunlarının Galatasaray Eğitim Vakfı Başkan Yardımcıları Candan Erçetin ve Muharrem Yılmaz tarafından verilen madalya ve berat töreni ile son buldu.

Galatasaray Spor Kulübü kürek takımından Enes Kuşku, Galatasaray Lisesi’nden milli voleybolcu Didem Kale, Galatasaray Üniversitesi Erkek Voleybol Takımı, 2014 Yaz Gençlik Olimpiyatları’nda Judo dalında altın madalya alan Melisa Çakmaklı Özhan Canaydın Spor Ödülü'ne layık görüldü.

Atatürk’ün Galatasaray Lisesi’ni ilk ziyaret ettiği 2 Aralık 1930 tarihi anısına, Aralık ayının ilk pazar günü düzenlenen Kuruluş Yıldönümü Kutlamaları’nda, Galatasaraylılar her sene olduğu gibi geleneksel Galatasaray Pilavı yiyerek özlem giderdi.