5 Aralık 2014 Cuma 10:58

Olağanüstü Genel Kurul Yapıldı

Olağanüstü Genel Kurul Yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü Olağanüstü Genel Kurulu, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'daki çok amaçlı toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda Yönetim Kurulu'nun talep ettiği ek bütçe kabul edilirken, Mecidiyeköy'deki Galatasaray arazisine yapılması planlanan otel projesi için istenen yetkiler de verildi.

Yaklaşık 6 süren Olağanüstü Genel Kurul'da Divan Başkanlığını, oybirliği ile seçilen İrfan Aktar, Başkan yardımcılıklarını Aykut Ergil ve Metin Ünlü, yazman üyelikleri de Aykutalp Berkan ve Ertuğrul Yeşilaltay yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gündemin 4. maddesine geçildi. 01.01 – 30.09.2014 ara hesap dönemi solo ve konsolide bağımsız denetim raporları doğrultusunda Kulübümüzün mali durumunun tespiti hakkında Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat kürsüye gelerek bir konuşma yaptı ve ayrıntılı bilgi sundu. Başkan Yarsuvat, şöyle konuştu:

"Değerli Galatasaraylılar, değerli dostlar, Galatasaray’ı sevenler;

Diyeceksiniz ki neden toplandık, daha göreve geleli 35 gün oldu. Biliyorsunuz sizlerin oylarınızı isterken, Galatasaray'ın mali durumunu tespit edip sizlere sunmak amacında olduğumu söylemiştim. Galatasaray’da geçirdiğim yıllar, bende bazı hususların saklandığı sonucunu doğurdu. Tüm Galatasaraylıların her şeyi en hurda teferruatına kadar bilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bugünkü toplantıda da çektiğimiz fotoğrafı sizlere sunmak istiyoruz. Şimdi bakıyorum kamuoyunda bazı görüşler ortaya atılmış durumda. Her şeyden önce söylemek isterim ki, bu bir ibra toplantısı değildir, tüm Galatasaraylıların bir araya geldiği ‘ne yapacağız’ toplantısıdır.

Ne yapacağımızı bulabilmek için önce durumun tespitinin yapılması gerekir diye düşünüyorum. Ve bu tespit, bizim tespitimizin yanında bize esas teşkil eden, bağımsız denetçilerin verdiği raporların sonuçlarıdır. Buna ilaveler yapmak bizim görevimiz değildir. Öyle düşünüyorum ki benim yönetim kurulum ve benden sonra gelecek tüm yönetim kurulları, bu açıklıkla Galatasaray’ın durumunu ortaya koyar ve tedbirler alırlar. İşte bu sebeple bugün sizlerle birlikte olmak istedim.

İlk önce Galatasaray’ın mali durumuna bakmak istiyorum. Galatasaray'ın 31 Ekim 2014 tarihi itibari ile 376 milyon dolar net borç-alacak farkı vardır. Bu rakam 30 Eylül 2014 tarihi itibari ile 356 milyon dolardır. Bir ayda 20 milyon dolar eksi hâline gelmiştir. Türk Lirası’na vuracak olursak, yaklaşık 653 milyon alacak, yaklaşık 1 milyar 428 milyon borç görünmektedir. Galatasaray Spor Kulübü’nün mali açıdan bu hâle neden geldiğinin cevabını ben tek başıma veremem. Bunun cevabını tüm Galatasaraylıların, 2000 yılından itibaren Galatasaray Spor Kulübü’nde çalışan bütün yöneticilerin vermesi gerekir. Kabul edelim veya etmeyelim, bu yolculuk AIG hisselerinin gelmesi, halka açılması ile başlamış ve günümüze kadar da yüklene yüklene gelmiştir. Galatasaray'daki ateşten topu biz 35 gün önce devraldık. Aldığımızdan da memnunum çünkü bu durumu açıkça sizlere ulaştırma fırsatı buldum.

Esasında 2011 yılında Galatasaray derneklerine 151 milyon dolar kadar bir giriş gerçekleşmiştir. Bu giriş iki yoldan gelmiştir, birincisi Sportif AŞ’nin sermaye artışı, ikincisi ise Sportif AŞ’nin hisse satışları. Hatırlayacaksınız bu satışlar Ağustos ve Aralık ayında gerçekleştirmiş ancak bugün bakıyoruz ki bu para mevcut değil, harcanmış ve hovardaca harcanmış gibi görüyorum. Nereye sarf edildiğini araştırdığımızda kesin sonuçlara varamadık. Ancak Ocak 2014 tarihinin Galatasaray’ın mali yapılmasında bir kırılma noktası teşkil ettiğini düşündük. Kesin bir şey de söyleyemiyorum. Ocak 2004'te hatırlayacaksınız haddinden fazla futbolcu alınmış ve bu futbolculara paralar ödenmişti. İkinci sermaye artışının Haziran 2012’de yapılması kararlaştırılmış ve hepinizin bildiği gibi buna SPK müsaade etmemiştir. Galatasaray Sportif AŞ’ye Arena’nın tüm koltukları devredilmiştir, dolayısıyla bugün derneğin herhangi bir geliri yoktur. Tabii bu devir, UEFA, futboldan gelen gelirlerin Sportif AŞ’ye ait olması gerektiğini söylediği için yapılmıştır.

Galatasaray’ın, 206 milyon dolar konsolide kredi aldığı görülüyor. Bu kredi alınırken pek alışık olunmadığı tarzda çifte teminat verilmiştir. İlerideki alacaklarımız temlik edilmiş, bu temliğin yanında da gayrimenkul ipoteği verilmiştir. Bankacılara “nasıl böyle yaparsınız” diye sorduğumuz zaman, “spor kulüplerine böyle yaparız” diye bir cevap vermişlerdir. Bu temliklere baktığımızda, bunların kısa ve uzun vadeli olduğunu görüyoruz. Şöyle bir örnek vereyim; Nike ile yapılan sponsorluk sözleşmesinin gelirleri 2021-2022 sezonuna kadar, Federasyon’dan gelecek gelirler 2017-2018 sezonuna kadar, Türk Telekom Arena’nın gelirleri 2019-2020 sezonuna kadar temlik edilmiştir. 30 Eylül 2014 tarihi itibariyle vermiş olduğumuz teminat ve temliklerin toplamı yaklaşık 1.25 milyar Türk Lirası’dır. Yani yaklaşık olarak 600 milyon dolar teminat ve temlik vermiş durumdayız. Bunun teminat / kredi oranı ise 2.52’dir. Bütün bu sayıları size kulübün mali durumunun resmini rahat görüp anlayabilmeniz ve bunun üzerinde fikir yürütebilmeniz için verdim. Bu söylediklerim zaten bağımsız denetçi raporlarında da mevcut.

Yine bu raporlar ve bizim yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda, 40 adet personelin sigortalanmamış olduğu raporlarda görünüyor. Bordroda olmayan kişilere iş avansları verildiği, maç günü yapılan ödemelerin bulunduğu görülüyor. Ve en acısı da kurumsallaşma adına Galatasaray’a alınan kişilerden biri olan Ayşegül Egemen adlı kulüp eski hukuk müdürünün almış olduğu iş avanslarının verdiği zararlar yaklaşık 450 bin TL’dir. Bunun için yargıya başvurulmuştur ancak bu kişi avukat olduğu için Adalet Bakanlığından izin beklenmektedir. Ayşegül Egemen neler yapmıştır? Sahte mahkeme kararları getirmiştir, ıslak imzalı tahsilat makbuzları almıştır. Sahte belgelerle avans alınmış, sahte hastane faturaları ibraz ederek bunun karşılığını almıştır. Bunun karşılığında da kulüp, kendi imkânlarıyla soruşturma başlatmış, ondan birtakım senetler almıştır. Fakat bu senetler de ödenmemiştir, hepsi icralıktır. Buradaki kaybımız aşağı yukarı 600 bin TL’yi bulmuştur. Milyon dolarları konuşurken, 600 bin lira çok az diyebilirsiniz. Ama bunlar birike birike bu mali tabloya bizi götürmüştür.

Yine futbolcu transferlerinde, raporda da yazdığı gibi, menajer komisyonlarının dikkat çekici derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Ocak döneminde yapılan alışverişlerde, bu ödemelerin yüksekliği karşımıza çıkıyor. Yine ateşten bir top, bundan bir hafta evvel kucağımıza gelmiştir. Müsaade ederseniz bu tabiri kullanmak istiyorum; Bruno Heiderscheid isimli kişi dürüst bir adam değildir. Lüksemburglu bu kişi, Ribery’nin kaçmasına sebep olan, hatta Ribery tarafından dava edilen biridir. Bu kişiyle bir sözleşme imzalanmış ve ardından kendisi sözleşmenin gerekleri yerine getirilmediği için CAS’ta 25 milyon euro’luk bir dava açmıştır.

Geliyorum Galatasaray Store ile olan ilişkilere. Stokta bulunan mallarda değer düşüklüğü tespit edilmiştir. Stok sayımlarında farklar ortaya çıkmıştır. 3 milyon 72 bin liralık bir fark çıkmıştır. Değer düşüklüğü 9,5 milyon Türk Lirası kadardır. Sözleşmesiz faaliyet gösteren 35 mağaza vardır. Yüzde yüz iade garantisi ile mal vermişiz. Bu da aleni bir olaydır.

Yargıya intikal etmiş ihtilaflara baktığımızda, bunların en önemlisi Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’nın çatısı ile ilgilidir. 2011 yılı Mayıs ayında, o tarihteki yönetim kurulu ve o kurulun bir temsilcisi, bir taahhütname imzalamıştır. Bu protokolde çatının yapılmadan teslimi kararlaştırılmıştır. Bu aşağı yukarı 10 milyon avroluk bir iştir. Buna karşılık da ne yapılmıştır biliyor musunuz? İçerideki tahta masalar yapılmıştır. Bu protokol imzalandıktan dört gün sonra da Galatasaray’da bir seçim yapılmış ve yeni bir yönetim gelmiştir, bunu da belirtmek isterim. Ve bu protokolde bir cezai şart vardır. Bu şart der ki, eğer çatının açılıp kapanmasını yerine getirmezseniz, çatının maliyetinin yarısı kadar ceza ödersiniz. Baktığınız zaman maliyet 11 milyon 500 bin avro olarak tespit edilmiştir ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, 24 Aralık 2013 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü’ne karşı bu miktarları talep eden bir dava açmıştır. Davanın bedeli yaklaşık 19 milyon 500 bin liradır.

Yine ilginç olan hususlar da vardır. Ecri misil davaları… Bunlar bütün yönetimlerin karşılaştığı davalardır. Ecri misil talep edilir, biz kulüp olarak buna itiraz ederiz, dava 3-4 sene sürer ve sonunda bir anlaşma yapılır. Özellikle Galatasaray Adası’ndan bahsetmek istiyorum. Galatasaray Adası'nın muhtelif yerleri için ecri misil davaları açılmıştır. Bunlar 2005-2006 döneminden zamanımıza kadar gelen davalardır. Üst üste koyduğumuz vakit, bu davalarda bizden 1 milyon 200 bin lira para talep edilmektedir. Galatasaray Adası'nın yıllık kirası 380 bin dolar. Yani kaba bir hesapla geceliği bin dolardır. Bugün 5-6 yıldızlı bir otele gitseniz, oda kirası bin dolardır. İşin ilginç yanı, burada kaçak inşaat yaptığı için encümenin vermiş olduğu yıkım kararına karşı, Galatasaray savunmasını yapmış, davayı açmış, devam ettirmiş, Danıştay’a gitmiş durumdadır. Bir yandan Genel Kurulumuzun aldığı kararla açılmış olan tahliye davası sürerken, aynı anda kaçak inşaat yapmış olan kişinin Galatasaray olarak niye savunmasını yapalım? Bunu bana birisinin oturup izah etmesi lazım.

Biz ne yaptık? İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu bu yıkım kararını onaylamasından sonra, mazbatamızı aldığımız tarihten bir hafta sonra, buraya bir ihtarname yolladık ve burayı terk etmesini söyledik.  ‘Sözleşme feshedilmiştir’ dedik, kanunda yazan süreyi verdik ve o sürenin bitiminde de derhal faaliyete geçeceğiz. Oranın faaliyette bulunmasının sebebi, Galatasaray Spor Kulübü’nün her türlü organizasyonunda oraya gidilmesidir. Beyler orası bizim değil, adı bile değişik, Su Adası. Niçin yönetim oraya gidiyor? Salı günü Arsenal gelecek, burada karşılayacağız. Bu toplantıyı da biz Ada’da yapardık ama söylediğim gibi hep Arena’da, Galatasaraylı yerlerde yapacağız.

Şimdi, mali durumu düzeltmek için neler yapabiliriz, kısaca onu toparlamak istedik arkadaşlarımla beraber.

Evvela kredilerin yapılanması… Mayıs 2015'e kadar vadesi gelecek 44 milyon dolar tutarında kredi anapara ve 15 milyon dolar tutarında faiz ve ödemelerin tamamı temlik edilmiştir. 2016-2021 arasına kadar temlik edilmiştir. Ancak gelen gelirler bankaya anlatılmış, temlikler yapılmıştır, dolayısıyla banka bir tavan tespit, bir çatı tespit etmiştir. Ve bu çatının altında gelen krediler de boşaldığı takdirde ek teminat vermek suretiyle o miktar tekrar kredi olarak kullandırılmaktadır, bunu belirtmekte yarar var.
Bizim artık temlik edecek bir alacağımız yok, onu hemen belirteyim. Formalara reklam alırsak, alabilirsek belki bu reklamları temlik ederek kredi kullanabiliriz. Formalara reklam almak için de zorlanıyoruz ve uğraşıyoruz.

34 günlük bir iktidar olmamıza rağmen yönetim kurulu ve arkadaşlarım tabiri caizse her tarafı tırmalıyor. Ancak var olan sponsorlar da kaçıyor. Dolayısıyla bir işletme sermayesini sağlamak gerekiyor. Bunu nasıl yapabiliriz diye düşündük. Şöyle bir sonuca vardık. Galatasaray Spor Kulübü üyeleri olarak sizlerin, artık Sportif AŞ'nin genel kuruluna da gelmeniz gerekir. Sadece Genel Kurul üyelerine tahsis edilecek kredi satışını düşündük. Size hisse senedi alın diyoruz. Bunun prosedürü biraz zor gibi olsa da yapılmayacak gibi değildir. Bunun için SPK'dan izin almak gerekir. Bu izni alırken de hisseleri tahsis edecek kişilerin listesinin verilmesi gerekir. Siz, sevgili Galatasaraylılar, sevgili dostlar, Galatasaray'ı sevenler; bu işi yapınız. Yapmış olduğumuz hesaba göre Galatasaray Sportif AŞ’nin yüzde 14’ünü karşılayan 3.184.298 adet hisse mevcuttur. Bunun kulüp üyelerine tahsisini gerçekleştirdiğimiz vakit 30 milyon dolar kaynak sağlamamız mümkün olabilir. Ve sizlerin şirkete katılması aktif bir destek de sağlayacaktır. Hepsini kontrol edebilecek, anonim şirketin genel kurullarına katılacaksınız.

Biliyorsunuz hep tartışma konusu oluyor, Sportif AŞ'nin hisselerinin yüzde 25'i A grubu hisselerdir. Bunlar imtiyazlı hisselerdir, satılamazlar. Bunların imtiyazları yönetim kurulu üyelerinin seçilmesi bakımından önemlidir. Yalnız Sermaye Piyasası Kanunu’nun 28. maddesi uyarınca, üst üste 5 yıl zarar eden halka açık ortaklıklarda, oy hakkına ve yönetim kurulunda temsil edilmeye ilişkin imtiyazlar SPK kararıyla kaldırılırlar. Böyle bir tehlike de var, bunu da bilmemiz gerekir diye düşünüyorum. Tabii hiç istemediğim bir şey var; Galatasaray’ı sevenlerin yapacağı bağış. Bu işi ben sevmiyorum ancak ileride söyleyeceğim, sporcu sponsorluğu gibi... Bir sporcuyu seçebilirsiniz, onun transferini gerçekleştirebilirsiniz. Bu da bir projedir.

Varlık değerlendirmesine gelince… Şu anda varlık olarak değerlendireceğimiz, elimizde mevcut bir tek yer var. O da Mecidiyeköy’de bulunan arsamızdır. Ali Sami Yen'in yanındaki çadırımızın bulunduğu yer, 2011 metrekarelik bir alandır, şu anda yedi kat aşağı kadar kazılmıştır. Üstüne 10-15 kat çıkılacak, detaylarını tam olarak bilmiyorum, arkadaşımız size anlatacaktır. Etrafında ofis binaları vardır, yeni yapılan. Diğer tarafta çok büyük, pahalı bir otel yapılmıştır. Buranın ruhsatı da ofis projesi olarak alınmıştır. İnşaat süresince de, hemen başlarsak burada bir şey olmayacaktır. 7 kat yerin altı, 14 kat yerin üstü. Burada 10500 metrekarelik bir kullanım alanı çıkacaktır. Bunu satmayı asla düşünmüyor. Bununla ilgili sizin rızanızı almak için başvurduk ancak dikkatinizi çekerim burada satılma diye bir husus yer almamıştır. Hiç bir şeyi satmayı düşünmüyoruz. Biz oradan yılda 5 milyon dolar gelir elde edilebileceğini düşünüyoruz. Bunun için gerekli incelemeleri ve girişimleri yaptık. 35 gün olmasına rağmen bankalarla konuştuk, belli bir mutabakata vardık. Eğer sizden onay çıkarsa hemen inşaata başlayacağız. Bankalar söz verdi, 26 Aralık'ta kredimizin elimizde olacağını belirttiler. Tabii burada sadece krediyi almak önemli değil değerli Galatasaraylılar. Mali disipline sahip olmak gerekir. Bu olmazsa, oradan gelen para birkaç tane futbolcunun ayakkabı boyasına gider. Bu mali disipline sahip olduğumuz sürece, yönetim kurullarının değişmesi de önemli değildir.  O disiplin uygulanırsa, buradan gelen para bu binanın yapımı için davranılmıştır diyerek bütçeye uygun davranılırsa, kurallara uygun davranılırsa Galatasaray'ın paraları çarçur edilmez. Ve bu binayı biz kulüp olarak inşa edeceğiz.

Gelelim Riva arazisine. Riva arazisine hiçbir şey yapamayız, yapmayı da düşünmüyoruz. Gerçi oraya bir plan yapılmış, bir ruhsat alınmış ama bu alınmış olan yapı ruhsatının süresi doluyor. Kanuna göre ruhsat alındıktan sonra 5 yıl içinde yapıma geçilmezse, o ruhsat düşüyor. Buradaki ruhsatın sona ereceği tarih 21 Şubat 2015'tir. Yani 2010'dan bu yana yönetimler burada bir şey yapmamışlar. Bunun da pazartesi gününden itibaren peşinden koşmamız gerekiyor.

110. yıl kutlamalarını yapacağımızı söyledim. Bu kutlamalar, Galatasaray markasını öne çıkarmak için yapacağımız faaliyetleri kapsayacaktır. Bunu kültür hareketleri, eğlence hareketleri, spor faaliyetleri olarak yapacağız. Yalnız bunun 2015 senesine dağılması gerekir. Burada yoğunlukla Arena'yı da kullanacağız. Turnuvalar tertip etmeyi düşünüyoruz. Sadece İstanbul'da değil, Galatasaray sevgisinin yoğun olduğu illerde de bunu yapacağız. Planlarımız dâhilinde dünyaca tanınmış ses yıldızlarını getireceğiz. Bununla ilgili harekete geçtik, bu organizasyonu yapan önde gelen firmalardan Global Magic Brands ile anlaştık. Bu proje sonunda Galatasaray'dan para çıkmayacak, Galatasaray'a para gelecektir. Esasında 30-40 milyon bekliyoruz ancak en az 10-15 milyon dolar bir paranın mutlaka geleceğini düşünüyoruz.


Gelir – gider dengesinin sağlanması nasıl olur, bunun için de düşündük. Öncelikle sportif başarı olması lazım. Sportif başarı olmazsa hiçbir şey olmaz. İkincisi, sponsor arayışları içerisindeyiz. Giderlerin azaltılması, ekonomik tedbirlerin alınması gerekir. Burada toplanılmasının sebebi hem Galatasaray değerleriyle bir arada olmak hem de para harcamamak. Bu noktada aldığımız tedbir, bunu isteyerek yapmadık ama personel sayısını azalttık, daha da azaltmaya devam edeceğiz. Şu anda 73 kişinin iş haklarına son verdik. Bunlardan bazıları kendi isteğiyle çıktı. Yüksek derecede bulunan, bürokrat dediğimiz bu kişilerden bazıları kendi arzusuyla ayrıldı. Ancak bunların yerine adam almadık. Bunların yerine yönetim kurulu üyelerimiz sanki kendileri profesyonel olarak işe alınmışlaracsına çalışmaktadır. Dilerim bu özveriyi bizden sonra gelecek arkadaşlarımız da yapar.

Şöyle söyleyeyim. Mevcut olan lüks otomobiller iade edilmiştir. Benzin harcamalarına kısıtlama getirilmiştir. Bunu kullanan kişiler de azalmıştır. Tasarrufumuz yüzde 20 oranındadır. 1 milyon liraya varan aylık tasarrufumuz olmuştur. Çıkartılan işçilere ödenecek olan 1 milyon lira civarındaki tazminat borcumuzu da anlaşarak dört taksite bölünmüştür. Bunun dışında, danışmanlar mevcuttu, birçok danışman… Hukuk, finans, iletişim danışmanları; bunların hepsini feshettik. Onların yerine yönetim kurulu arkadaşlarım çalışıyor ve sanki biz buranın bordrosunda çalışan insanlar gibi sabah 9’da geliyor ve çalışıyoruz.

Teknik direktörümüzle yollarımızı ayırdık. Esasında bunu istemiyordum, farkındaysanız hep destekliyordum. Ancak aşı tutmadı, olmuyordu. Ve bu ayrılıktan da ciddi tasarruflar yapmış bulunuyoruz. Sözleşmesini bazı sebeplere dayandırarak feshettik. Avukatıyla görüşme hâlindeyiz, bu görüşmeler sürüyor.

Amatör şubelerin gelirlerine baktığımızda, bu şubelerin gelirlerinin giderlerini karşılamadığını görüyoruz. Burada da bütün Türkiye'de bir oyun oynanıyor. Basketbol, voleybol amatör değil diyerek kendimizi, Türk halkını ve yabancıları kandırıyoruz. Bu alanda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Az önce söylediğim gibi bu branşlarda bir sporcuyu alıp, destekleyebilirsiniz. Bunları yapabilirseniz Galatasaray,  spor kulübü olarak faaliyet gösterebilir. Aksi halde Galatasaray, sadece Futbol AŞ olarak kalır. Burada da sizden yardımlar istemekteyiz.

Değerli Galatasaraylılar,

Gündemimizde sizden ek bütçe talep ettik. Bunun ismi revize bütçe olarak geçmiş ancak bu bir hata. Yalnız bu yanlış, 11 seneden beri yapılmaktadır. Geçmiş uygulamalara baktık, öyle yapılıyor diye biz de bu şekilde yazdık. Ancak tüzüğümüzün 144. maddesi açıkça ‘ek bütçe’ sözcüğünü içermektedir. Sizden ricam ek bütçe olarak anlamanız ve o şekilde değerlendirmenizdir. Bu ek bütçenin kabul edilmesi, geçmiş yönetimlerin ibra edilmesi anlamını taşımaz. Hukukta ibra başkadır, ek bütçe başkadır. 11 seneden beri ek bütçeler devamlı olarak revize bütçe olarak geçmiştir. Bunun suçlusu da Google hazretleri, IBM... Çünkü copy paste yapıyorlar, öyle oyunca da bu şekilde çıkıyor. Sizden ricam, dediğim gibi, bunu oylarken, ek bütçe olarak düşünmeniz. Ha niye istedin diyebilirsiniz. 144. ikinci fıkrasına baktığınız zaman bunu istemek zorundayız. Öyle yazıyor, ‘ek bütçe talep eder’ diyor, eğer bir açık varsa. Yoksa bunun altında birtakım maksatlar aramak, gazetelere çıkıp beyanlar vermek doğru bir şey değil.  Ancak herkes beyan verir, gazeteye çıkmak da çok önemli oldu günümüzde. Kendi özel işlerini ön plana çıkarabilmek için bunu yapan insanlar vardır diye düşünüyorum. Ek bütçe budur.

Gelelim birtakım söylentilere, ibra konusuna… İbrayı ben etmeyeceğim, benim yönetim kurulum da etmeyecek. İbrayı sizler edeceksiniz. Ama bugünkü toplantının konusu ibra değildir. Oraya çekmenin anlamı yoktur, sadece spekülasyondur, hedef saptırmaktır. İbrayı Mart ayında yapılacak Mali Genel Kurul verecektir. Her türlü yetkiye sahip olan Genel Kurul isterse tüm dönemi ibra eder, isterse ayrı ayrı ibra eder... Bu mesele bugünün meselesi değildir. Ek bütçe de verseniz bu geçmiş dönemin ibrası anlamına gelmez.

Ancak bir şey var ki arkadaşlar, değerli Galatasaraylılar, sevgili dostlar; Galatasaray'ın size ihtiyacı var. Galatasaray'a yardımcı olmanız gerekir. Sözlerimi bitirmeden evvel, bu konularda çalışırken aklıma geldi. Biz Galatasaray Lisesi’nde okurken sınıflarımızın duvarında Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi vardı. ‘Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir’ derdi. Ve bunun için de ‘muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ derdi. Ben de bundan esinlenerek ‘Ey Galatasaraylılar, Galatasaray’ı kurtarmak için sizleri işe çağırıyorum. Bunu yapacak kudret, sizlerin damarlarında akan sarı kırmızı kandır. Buraya gelin, bu kulüp sizindir, hisse satışlarına girin, sponsorluk yapın, elinizden ne geliyorsa Galatasaray için verin’ diyorum ve sizlere çok teşekkür ediyorum."

Başkan Duygun Yarsuvat'ın konuşmasının ardından Gündemin 4. maddesiyle ilgili görüşmelere geçildi.  Üyelerden Ayhan Özmızrak, Ahmet Şenkal, Faruk Gürbüzer, Mehmet Bilen, Mehmet Helvacı, Işın Çelebi, Timur Kuban, Emir Kıvırcık, Köksal Ünlü, Zafer Şener, Vildan Yirmibeşoğlu, Taner Aşkın ve Adil Emecan konuşma yaptılar.

Bu konuşmaların ardından Başkanlarımızdan Ünal Aysal kürsüye gelerek gündeme ilişkin konularla ilgili konuşma yaptı.

Toplantıya verilen 1 saatlik yemek molasının ardından Galatasaray Spor Kulübü 2. Başkanı Hamdi Yasaman kürsüye gelerek, ek bütçe tasarısı  hakkında bilgi verdi ve "ek bütçe-revize bütçe" tartışmalarına hukuki perpespektif getirdi. 2014 yılının henüz tamamlanmadığına işaret eden Yasaman, teknik olarak ilave bütçenin de  2014 bütçesinin revize edilmesi anlamına geldiğini, yıllardır bu ek bütçelerin her yeni seçilen yönetimler tarafından yapıldığını örnekleriyle anlattı. Mart ayında yapılacak olan Genel Kurul'da 2014 yılının kesinleşen tüm rakamları ve raporlarıyla ele alınacağını belirten Hamdi Yasaman,  Galatasaray Spor Kulübü'nde sportif başarının her zaman önem taşıdığını, kendilerinden bunun beklendiğini, ancak kulübün mali portresinin ayrıntılarının da bilinmesiyle dengeli bir yol bulunacağını söyledi.

2. Başkan Hamdi Yasaman'ın konuşmasının ardından Işın Çelebi, Övünç Ildız, Begüm Özkan, İlker Canalp, Murat Ece, Mustafa Cengiz, Suat Sarı, Ahmet Şenkal ve Erdal Aslan söz alarak gündem maddesi hakkında görüşlerini ifade ettiler. Yöneltilen eleştiri ve soruları Yönetim Kurulu adına Mete İkiz yanıtladı. Mete İkiz, ek bütçe gereğinin 2014 bütçesinde  özellikle basketbol ve kur farkı giderlerinde yaşanan gider artışlarından kaynaklanan açığın bu ek bütçeyi gerektirdiğini anlattı.

Ardından oylamaya geçildi. 2014 bütçesine 67 milyon TL'lik ek bütçe isteği oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece 2014 yılı için 138 milyon 702 bin 459 lira olarak planlanan gelir bütçesi, 103 milyon 513 bin 728 liraya, 137 milyon 62 bin 281 lira olarak planlanan gider bütçesi de 170 milyon 499 bin 756 liraya çıkarıldı.

Daha sonra gündemin 6. maddesine geçildi. Başkan Yardımcısı Dursun Özbek, kürsüye gelerek Mecidiyeköy'deki arazi için istenen yetkilere ilişkin açıklama yapı. Bölgede Galatasaray arazisi için alınan inşaat izniyle harfiyat çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını belirten Özbek, başkanlığında oluşturulan komisyon ile bölgede yapılacak olan bu yatırımın iş merkezi olarak değil de otel projesi olarak yapılmasının daha uygun olacağının anlaşıldığını, yapılan çalışmayla Galatasaray'a yılda ortalama 5-6 milyon dolar sürekli gelir kazandıracak ve isminin "Ali Sami Yen" olabileceği bir otel projesi için  bankaların da finansman konusunda olumlu görüş verdiklerini anlattı.

Başkan Yardımcısı Dursun Özbek'in konuşmasının ardından konuyla ilgili olarak Ahmet Özdoğan, Suat Sarı, Ayhan Özmızrak, Mehmet Helvacı ve Hikmet Koyuncuoğlu söz alarak  düşüncelerini ilettiler.  Dursun Özbek daha sonra tekrar kürsüye gelerek soruları yanıtladı ve otelin Galatasaray Spor Kulübü tarafından yapılacağını, yaklaşık olarak 16 milyon dolarlık bir maliyeti olduğunu ve yıllık 5-6 milyon dolarlık gelir elde edilmesinin planlandığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. oy çokluğu ile Yönetim Kurulu’na yetki verilmesinin ardından toplantı sona erdi.