12 Ocak 2011 Çarşamba 16:19

Yeni Yılın İlk Divan Toplantısı Yapıldı

Yeni Yılın İlk Divan Toplantısı Yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Ocak ayı olağan toplantısı, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda yapıldı.

İrfan Aktar başkanlığında Anadolu Audotoriumu'nda gerçekleştirilen toplantıda, kulüp başkanı Adnan Polat ve bazı yöneticiler de hazır bulundu. Toplantıda, Divan Kurulu üyeliğine hak kazanan kulüp üyelerine berat takdim töreni yapıldı. Yeni Divan Kurulu üyelerine beratları, Başkan Adnan Polat, Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar ve diğer yönetim kurulu üyeleri verdiler.

Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yürürlüğe giren yeni tüzüğümüze göre Divan Üyeliği kıdem yılı sınırı 30'dan 25'e düşürüldüğü için, 796 yeni üyenin katılımıyla Divan üyesi sayısının 751'den 1547'ye yükseldiğini açıkladı.

Daha sonra kürsüye çıkan Galatasaray Başkanı Adnan Polat, “Hoşgeldiniz” diyerek başladığı konuşmasında Divan Toplantısı’ndaki kalabalığın memnuniyet verici olduğunu söyledi. Başkan Polat, şu şekilde konuştu:

“Son zamanlarda toplantılarımız 150-200 kişiyle yapılıyordu. Bugün burada herhâlde 800’den fazla üyemiz var. Yani Genel Kurul’umuzun neredeyse yüzde 10’u burada. Yeni dönemde Divan Kurulu üyesi olan üyelerimizi tebrik ediyorum.

Biliyorsunuz ki tarihi bir dönem yaşıyoruz. Galatasaray’ın bu son iki haftası ve bu haftayla birlikte üç haftalık dönem Galatasaray’da ciddi değişimlerin olduğu bir dönem. Bunun birinci ayağı tüzük tadilatımızdan sonraki ilk üyelerimizin alınması. Geçen Cumartesi günü 400 tane yeni üyemiz oldu. Bugün de burada 30 yıllık ve yeni tüzük tadilimizle 25 yıllık üyelerimiz Divan Kurulu üyesi oldu ve böylece 1500 civarında da Divan Kurulu üyemiz oldu. Bu toplantıların bu kadar katılımlı olması çok önemli çünkü Galatasaray’ın tecrübeli, akil üyelerinin görüşlerine, değerlendirmelerine hep ihtiyacımız var. Lütfen bu toplantılara katılın. Burada yönetimi, bizleri değerlendirin. Eleştirilerinizi yapın, önerilerinizi verin ama lütfen katılımcı olun. Burada yapılan eleştiriler, değerlendirmeler, ortaya atılan öneriler icraatın başında olan bizlere yön gösteriyor. En azından konuları bir kez daha dikkatimize sunmuş oluyorsunuz ve bunları birkaç defa daha değerlendirmemize neden oluyorsunuz. Bu anlamda bu katılım ve buradaki değerlendiremeler bizim için çok önemli.

Divan Başkanımız tüzüğün, divan iç yönetmeliğinin değişiminden bahsetti biraz önce. Biliyorsunuz ki tüzüğümüze göre iç yönetmeliği değiştirmek, yapmak ve uygulamaya sokmak yönetim kurulunun yetkisinde. Biz kendisiyle daha önce konuştuk, bize bir öneri verecek ve biz de bunu yönetim kurulunda değerlendirip ondan sonra divanımızın iç yönetmeliğini önümüzdeki aylarda tekrar yeni hâliyle gündeme getireceğiz.

Galatasaray’ın yıllardır istediği yeni stadı açmak bizlere kısmet oldu. Bir taraftan çok üzücü, çok duygulu bir taraftan da gelecekle ilgili oldukça umut verici bir dönem bu. Bu dönemin bir  uzantısı olarak da biliyorsunuz Cumartesi günkü Türk Telekom Arena açılışına hazırlanıyoruz. Yeni stadımız o gün Sayın Başbakan tarafından açılacak. Türk Telekom Arena’yla ilgili biz mümkün olduğu kadar sizleri, kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyoruz. Şöyle söylemek gerekirse stadımız, 250 bin metrekarelik bir inşaat alanına sahip, 120 dönümlük bir arazi üzerinde kuruludur. Kurulduğu yeri biliyorsunuz, İstanbul trafiğinin esasında en yoğun olduğu bölgelerden birindedir. Ayın 15’inden sonra devreye girdiği andan itibaren dünyada UEFA ve FIFA’nın 2016 kriterlerine uyan ilk stat olacaktır. Ve tahmin ediyorum ki dünya üzerinde bir tepe üzerine kurulmuş ilk stattır. Görkemli, güzel bir stat oldu.

Bu kadar büyük bir yapının birçok eksiği var, birçok eksiği de çıkacak. Örnek vermek gerekirse on gün evvet Kayserispor Başkanı Recep Mamur’la stadımızı ziyaret ettiği vakit görüştüm, bir sene oldu Kayseri Kadir Has Stadyumu açılalı, bu sürede eksikleri giderip gideremediklerini sordum. Bana cevabı şu oldu: ‘Günde 300 tane problem çıkıyor, onu çözüyoruz, bir 300 tane daha çıkıyor.’ Dolayısıyla burada da birçok problem çıkacaktır. Bu stadın ilk aşamada yüzde yüz tamamlanması mümkün olmayacaktır. Şöyle düşünün, bir daire alıp taşındığınızda evinizdeki ihtiyaç nasıl hiç bitmiyorsa, bu statta da bitmeyecektir. Günün şartlarına göre yeni talepler, yeni ihtiyaçlar doğacaktır; bizler de bunları gidermek için uğraşacağız. Tabii bu açılış töreninde esasında birebir yaşayarak gerçek problemlerin ne olduğunu göreceğiz. Örneğin bu statta 14 bin tane yangın sprinteri var, bunlardan ne kadarı çalışmayacak diye tek tek test etmeye çalışsak bir seneden fazla sürer. Bu belli bir süreç içinde gruplar olarak tespit edilerek eksikler giderilecek. Binlerce motor, kilometrelerce kablo; bunlar gibi birçok şey var. Dolayısıyla buradaki eksiklikler zaman içinde tespit edilerek giderilecek.

Bu açılış döneminde biz biliyorsunuz herhangi bir bilet satışı yapmadık. Şu ana dek 18 bin kombine satıldı, onların yerleri zaten sabit, herkes aldığı yeri biliyor. Onun dışında kalan yerleri davet edeceğimiz siz üyelerimiz ve dışarıdan emeği geçen birçok kamu kurumuna ayırdık. Orada da şöyle bir yöntem izledik. Galatasaray’ın aktif kongre üyeleri şu anda 8.500 civarında. Biz eşleriyle beraber bütün üyelerimizi davet ettik, yani bu 17 bin kişi ediyor. 18 bin de kombine sahibimiz var, ediyor 35 bin kişi. Stadımızın kapasitesi 52 bin kişi. Tabii Galatasaray’da çalışanlar, aktif sporcular da bir 1500 kişi. Aileleriyle, eşleriyle beraber onları düşünürseniz, 3000 kişiyi de onlar oluşturuyor;toplamda 38 bin Galatasaray camiasının ihtiyacı olan davetiye ve bilet sayısı. Bunun şöyle güzel bir tarafı var bence. Belki de 105 yıldır Galatasaray Spor Kulübü tüm camia olarak aynı çatının altına belki de ilk defa geliyor. Bu anlamda da bence çok önemli, güzel ve anlamlı bir gün olacak. Geriye kalan yaklaşık 10-12 bin biletle ilgili şu anda kamu kurumlarından bize 200 binin üzerinde talep var. Doğal olarak bunu karşılamamız mümkün değil. Sıkıntı da burada başlıyor. Biz burada emeği geçen, katkıda bulunan kurumlara göre, TOKİ’den başlayarak Ulaştırma Bakanlığımız, Karayolları Genel Müdürlüğümüz, Şişli Belediye Başkanlığımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Metro Genel Müdürlüğü gibi kurumlara, kendimize göre değerlendirme yaparak mümkün olduğunca karşılamaya çalıştık. Ama biliyorum ki bu açılışın sonunda birçok insanı da küstüreceğiz, yapabileceğimiz bir şey yok. 200 binden fazla talep, 12 bin yer. Bir de stadın zemine yakın yerleri kombinelerle satıldığı için, kombinelerin dışında kalan yerleri dağıtmak zorundayız. Özellikle de şöyle bir şey yaptık, sicil numarası eski olan üyelerimizi sahaya daha yakın koltuklara dağıttık. Divan Kurulu üyelerimizi çoğunluk olarak oralara oturttuk. Ancak tekrar söylüyorum, dünyanın en iyi organizasyonunu da yapsanız muhakkak ki şikayet edenler oluyor, bunda da olacaktır. Biz aklımızın, gücümüzün, sağduyumuzun yettiği kadar en iyisini yapmaya çalıştık. Umarım hayırlı bir açılış olur.”

Başkan Adnan Polat'ın ardından Müsabaka ve Dış İlişkiler Müdürü Yeşim Toroslu yeni stadımıza ulaşım planı hakkında bir konuşma yaparak üyelerimize ayrıntılı bilgi verdi.

Yeni Divan Kurulu üyelerine beratlarının verilmesinin ardından Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, toplantıyı kapattı.