4 Ekim 2009 Pazar 03:20

Ufuk Ceylan: ‘Başarıyı Genç Yaşta Yakalamak İstiyorum’

Ufuk Ceylan: ‘Başarıyı Genç Yaşta Yakalamak İstiyorum’

Galatasaray Televizyonu’nda Yayınlanan Kaleydoskop Programı’nın Konuk Olan Genç Kaleci Ufuk Ceylan Hedefleri Ve Özel Hayatıyla İlgili Özel Açıklamalarda Bulundu.

Ufuk Galatasaray’a geleli bir ay oldu. Alışma sürecin nasıl geçiyor?

Çok fazla yabancılık çekmedim açıkçası çünkü zaten benden büyük ağabeylerimi Milli Takım’dan ve Genç Milli Takımı’ndan yaşıtım arkadaşlarım vardı. Bundan dolayı adaptasyon sorunu yaşamadım. Gerçektende herkes çok sıcak bir şekilde davrandı. Herhangi bir problem yaşamadım yani. Adaptasyon sorununu çabuk atlattım diyebilirim.

Transfer dönemi senin için biraz sancılı geçti galiba. Medyada çok fazla takım yazıldı çizildi. Bu süreçte sen nasıl hisettin kendini? Gideceğin yer belirlenmişti daha önceden.

O dönemler gerçekten benim için zordu diyebilirim çünkü sonuçta kadro dışı kaldım.Bayağı zor günler geçirdim diyebilirim. Ama sonunda mutlu sonla bittiği için çok mutluyum. Sonuçta çok büyük bir camiaya ve aileye geldiğimi düşünüyorum. Bundan dolayı da mutluyum.

Ayhan Akman ile Florya’da karşılaştığınızda “şükür kavuşturana” dediğini duydum. Galatasaray’a gelmek için sabırsızlanıyormuydun?

Evet. Sonuçta hekes gibi bende Galatasaray gibi büyük bir camiaya gelmek istiyordum. Bunu Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı’ya da belirtmiştim. Sözleşme uzatmadığım içinde problemler olmuştu. Ayhan Abi’de sağolsun geldiğim gün öyle söyledi. Dediğim gibi çok iyi bir ortama geldim. Çok doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum. Umarım her geçen günde daha iyi olur.

İzmirli’sin. Altay’da başladın futbola. Peki neden kaleci oldun?

Neden kaleci oldum çünkü yaklaşık 10-12 yıl önce Altay’da seçmeler vardı. Oraya gitmiştim tabi o zaman çok küçüktüm kaleci de olabiliyorum oyunda da olabiliyorum dedim. Fizik olarak kaleciye çok müsaitsin dediler. Öyle kalede başladım öylede devam etti.

Galatasaray kaleci antrenörü Nezihi Ali Boloğlu ile seninle ilgili konuşurken, çok atletik, Avrupai ve basketbolculara benzeyen bir fizin olduğunu söyledi.

Kalecilik için bunun avantaj olduğunu düşünüyorum. Sonuçta uzun boy her zaman avantaj hem yan toplarda hem de kalenin belli bir büyüklüğü var orayı doldurmanız gerekiyor. Sonuçta her şey fizik değil ama fizik gerçekten önemli bir avantaj. Bu avantajını da iyi kullanamaya çalışıyorum.

23 yaşındasın ve bir röportajında, “insanlar koşuyorlarsa ben henüz emekliyorum” demişsin. Bununla ilgili ne söylenmek istersin?

Ben her geçen gün üstüne koymaya çalışıyorum. Bu cümleyi de bu yüzden söyledim. Çünkü kalecilik tecrübeye dayanan bir şey. Elbetteki genç yaşta büyük başarılara imza atmak istiyorum. Emekleme bölümünü en kısa zamanda bitirmek istiyorum. Sonuçta yolun başındayımda diyebilirim. Leo Franco 32 yaşında. Çok çok daha tecrübeli. Ben ona göre tabiî ki yolun başındayım. Çalışıp kendi kendimin üstüne koyup basamakları birer birer emin adımlarla çıkmak istiyorum. Bunu da bu yüzden söyledim yani.

Şimdi Galatasaray’da formayı istiyosun. Hedeflerinden bahsedelim?

Manisaspor’dayken 4-5 maç için Milli Takım’da kampa gittim. Fatih Hocam oraya beni layık görmüştü. Bir hedefim de aynı zamanda Milli Takım. Bu her zaman gönlümde yatıyor. Milli formayla mücadele etmek. Uzun seneler boyunca hem Galatasaray formasını hem milli formayı giyebilmek istiyorum. Burası da gerçekten çok büyük bir camia. Bu camiaya uzun seneler hizmet etmek istiyorum. Türk futboluna hem karakteri ile hem başarılarıyla damga vuran gerçekten herkes tarafından örnek gösterilen bir isim olmak istiyorum. Bu hem kalecilik hem de kişisel gelişim karakter anlamında. Umarımda bunu başaracağım.Bu konuda da iddalıyım. Sonuçta başarmam gerektiğini düşünüyorum ve bunun içinde gerçekten çok çalışıyorum.

Ailen İzmir’de mi yoksa burada beraber mi yaşıyorsunuz?

Benim kız kardeşim var. O da voleybol oynuyor. O yüzden ailem onunla beraber İzmir’de kalıyor çünkü o da daha yeni profesyonel takıma çıktı. Ondan dolayı ordalar ama dün izin günümde İzmir’e gittim ve annemi getirdim. Onunla beraberiz şimdi. Zaman zaman ailem gelecek zaman zaman yalnız kalıcam.

İstanbul’u seviyor musun?

Evet ama açıkçası gezmek içinde pek fırsatım olmadı. Bir de ben evde zaman geçirmeyi seviyorum. Şimdi Yeşilköy’e yerleştim. Hakan Ağabeyler orada, Arda orada, hocalarımız orada. Gerçekten çok güzel ve çok güzel zaman geçiriyorum. Evde zaman geçirmeyi sevdiğim için dışarıya pek aramıyorum açıkçası.

Evde zaman geçirmeyi sevdiğine göre müzik ve sinemayla ilgileniyorsundur. Sevdiğin tarzları merak ediyorum.

Müzik konusunda her türlü tarzı dinleyebiliyorum ruh halime göre değişebiliyor. Film izlemeyi de seviyorum. Bu ara ev işleriyle bayağı uğraşıyorum. Sonuçta yalnız yaşayınca yemek yapmaya çalışıyorum. Detaylı yemekler yapamıyorum ama dışarıdan da sürekli yemek olmuyor. Dengeli sağlıklı beslenmek gerektiğini düşünüyorum. O yüzden de kendim ev yemekleri yapmaya çalışıyorum. Bazen kötü oluyor bazen güzel oluyor.

Yengeç burcusun. İlgilenirmisin burçlarla. Özelliklerini bilirmisin?

Evet yengeç burcuyum. Evcimen derler yengeçler için, o özelliğini kesinlikle taşıdığımı söyleyebilirim. Bunun dışında da çok takip ediyorum desem yalan olur.

Seninle ilgili göze çarpan başka bir detay da kolundaki dövmelerin. Anlamlarını öğrenebilirmiyiz?

Aslında bir tane dövmem var omzumda. Herhangi bir anlamı yok. Sadece ailemin baş harfleri var. Onun dışındakiler daha çok kızıldereli gibi. Özellikle yapılan bir tercih değil aslında daha önceden altında basit bir tribal vardı. Biraz uçuk ve basit duruyordu. Bende büyütüp daha güzel bir dövme taşımak istedim

Dövme tutkulu bir şey. Bir kere yaptırınca devamı geliyormuş?

Yok yok. Ben sadece bir tane yaptırıp şöyle güzel büyük bir dövmem olsun dedim. Bir tane daha yaptırmayı düşünmüyorum.

Galatasaray’a transferin gerçekleştiğinde ailenden çevrenden ve dışarıdan nasıl tepkiler aldın. En çok söylenen ne oldu?

Hep olumlu tepkiler aldım. Ailem gelmemi  zaten istiyordu. Bende bunu çok fazla istiyordum. O açıdan her şey tüm tepkiler olumluydu. İnşallah bu kaleyi uzun seneler korursun diyorlar

Ailen futbolu seviyor mu? Kardeşinde sporcu olduğuna göre ailenden geliyor gibi.

Tabi. Benim babam da futbol oynuyordu. Amcalarım da öyle. Sadece futbol da değil. Sporla alakamız her zaman vardı.

Tekrar sevdiğin müziği sormak istiyorum. Bir isim almak istiyorum senden.

Alex’in bir şarkısı var bu sıralar onu dinliyorum..

Hayatının şarkısı o mu peki?

Hayır. Funda Arar - Yak Gel

Ufuk hayatının dönüm noktasını sormak istiyorum sana.

Hayatımın dönüm noktası, ben daha önce Anadolu Lisesi’nde okuyordum aynı zamanda alt yapıda oynuyordum. Profesyonel takıma çıkacak mıyım yoksa okula mı devam etsem diye düşünüyordum. Çok problemler oluyordu. Okulla futbol arasında kararsız kaldığım günler oldu. Bir ara futbolu bırakma noktasına gelmiştim. Anadolu Lisesi’ndeydim ve okula devam edeyim diye. Annem “bir çözüm bulmalıyız” dedi. Babamsa “önce okuluna  bak” demişti. Altay’la bir problem olmuştu ve bundan dolayı da orada “devam etme bırak” dedi. Babam ve annem o dönem gidelim sorunları halledelim bir daha konuşalım nasıl bir orta yol bulunabilir  dedi. Saatlerim hiç uymuyordu antrenman saatlerine. Sonra Altay’da tekrar devam ettim. Burası dönüm noktasıydı. Çünkü okul mu futbol mu diye çok kararsız kalmıştık o dönem. Futbolu seçtiğim için mutluyum gerçekten. Anadolu Lisesi’ni bırakmak zorunda kaldım ama onuçta oranın da bana katkısı yabancı dil oldu.  Fransızca eğitimi alıyordum orada.

Fransızca ve İngilizce 2 yabancı dilin var.

Fransızca iyi tabi ama İngilizce biraz daha az.

Eğitimine devam ettin mi?

Başka bir liseye Şemikler Lisesi’ne geçtim daha sonra. Çünkü saatlerimiz uymuyordu. Şu anda da Ege Üniversitesi’nde okuyorum. Kaydımı şu anda dondurmuş durumdayım. Belki kaydı bu tarafa aldırabilirim. Mümkün olduğu kadar gitmeye çalışıcağım ama tabi zor gözüküyor. İkisi beraber gerçekten zor oluyor.

Eğitim elbette çok önemli. Futbolcuların çoğu liseden sonra da devam etmiyorlar okula. Eğitimin senin mesleğine ne kadar faydası olacağını düşünüyorsun?

Sonuçta kişisel gelişimin ben çok önemli olduğunu düşünüyorum .Bu sadece eğitimle de kazanılmıyor. İnsanın kendini geliştirmesi çok önemli. Tabiki bunun baş temeli eğitim. Okula çok fazla zaman kalmıyor. Burada çok ağır şartlarda çalışıyoruz. Dinlenmemiz  gerekiyor. Uyku önemli. Derslere zaman ayırmak pek mümkün olmuyor. Bundan dolayı da insan kendini daha değişik şekillerde geliştirmeli diye düşünüyorum

Genelde futbolcular erken yaşta evleniyolar. Disiplinli bir yaşamı sağlanıyor. Erkenden aile olma gibi bir durum var mı sende de?

Benim için bu konu açıkçası ikinci planda. Ben zaten o disiplini sağlayabildiğimi düşünüyorum. Sonuçta ben İzmir’de büyüdüm. İzmir gerçekten güzel bir şehir. İstanbul’la arasında çok büyük bir fark yok yadırgama yok. Mesela belki yanlış olacak ama daha farklı kesimlerden gelen insanlar biraz daha bocalama dönemi geçirebiliyor ama ben o açıdan bir problem yaşamadım.

Galatasaray bu sene Rijkaard’la birlikte mağlubiyet yaşamadı hiç. Galatasaray’la ilgili neler söylemek istersin genel olarak?

Takımımızın gücü herkes tarafından biliniyor ve takdir ediliyor. Rijkaard gerçekten çok kaliteli bir isim. Yardımcı hocalar Neeskens, Alberto ve Nezihi Hocam olsun  çok kaliteli bir ekiple çalıştığımızı düşünüyorum. Takım, teknik ekip ve yönetim her açıdan dört dörtlük. Bundan dolayı da başarı geliyor. Ekipte arkadaşlık ortamı çok iyi bu da tabiî ki takıma olumlu yansıyor. Formayı kim hak ediyorsa hocamız ona şans veriyor. Bu da takıma kesinlikle başarı getiriyor.

Kısa kısa sorularımız var şimdi. Eldiven

Olmazsa olmaz. Hayatımın çok büyük bir parçası ellerimde…

Aile

Benim herşeyim. Hayattaki en değerli varlığım.

İzmir

Huzur. Herşey sınırlı ama her şeyi yapabilirsin.

Galatasaray

Hayallerim ve ikinci ailem.


Ufuk Ceylan nasıl biridir?

Bu biraz zor oldu. Kendimi nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Hırslı ve hedefleri büyük olan biri diyebilirim. Çalışmayı seven, sıradan olmayı asla kabullenmeyen en iyi olmayı hedefleyen, küsmeyen ve mutlu bir insan diyebilirim kendim için. Mutlu olmayı bilen ufak şeylerle de mutlu olabilen  biriyim.

Sana çok teşekkür ediyorum. Son olarak Galatasaray taraftarına neler söylemek istersin?

Biz takım olarak bu sene kendimize büyük hedefler koyduk. Hem Avrupa’da hem Türkiye’de taraftarımız zaten bize destek oluyorlar. İyi zamanda ve kötü zamanda hep birlik olmalıyız. Umarım sene sonunda çok güzel başarılara imza atacağız.