15 Mart 2023 Çarşamba 17:21

Divan Kurulu Mart Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Divan Kurulu Mart Ayı Olağan Toplantısı gerçekleştirildi

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Mart Ayı Olağan Toplantısı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantı başlamadan evvel Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vatan için canını feda etmiş olan kahraman şehitlerimiz, kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen ve arkadaşları ile yakın zamanda yaşamını yitirmiş olan üyelerimiz ile son depremde yaşamını yitirmiş olan vatandaşlarımızın anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu Başkanı Aykutalp Derkan'ın açılış konuşmasından sonra Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Levent Yaz, Denetim Kurulu Üyesi Ömer Çirkin ve Sicil Kurulu Başkanı Hayri Gürkan Eliçin’in sunumlarını gerçekleştirdi ve üyelerimiz söz aldı.

Kulübümüzün Divan Kurulu Üyeleri Hayri Kozak ,Reşit Ömer Kükner, Eşref Hamamcıoğlu, Murat Gönenç ,Ayhan Özmızrak, Erdal Günsel ve İbrahim Göknar gündemle ilgili görüşlerini aktardı.  

Başkan Dursun Aydın Özbek’in Divan Kurulu Toplantısı’ndaki kürsü konuşması şu şekilde:

Sayın Divan Başkanım, sevgili Fuat abi, değerli divan kurulu üyeleri, saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler… Hepinize saygılarımı ve selamlarımı gönderiyorum. Bildiğiniz gibi ülkemizin yaşadığı deprem felaketinin üzerinden yaklaşık 40 gün geçti. Milletimizin başı sağ olsun. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Ailelerine ve yakınlarına Allah sabır versin. Yaralılara da acil şifalar diliyorum. Kulübümüz depremin ilk anından itibaren hızlı bir şekilde aksiyon alıp çalışmalara başladı. Geçen toplantımızda genel sekreterimiz detaylı bir şekilde bu çalışmalar hakkında sizleri bilgilendirmişti. 

Galatasaray Spor Kulübü olarak bugün geldiğimiz noktada yaptığımız çalışmalar hakkında son bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Bugüne kadar tam 100 tır dolusu insani yardım malzemesi bölgeye ilettik. Oradaki gönüllülerimiz vasıtasıyla depremzede vatandaşlarımıza buluşturduk. Bir Futbol A Takımı otobüsümüz olmak üzere 25 otobüsü deprem bölgelerine çalışmak üzere gönüllerle gönderdik. Yaklaşık 1000 depremzedenin bu bölgeden naklini sağladık. Hasnun Galip binamızı yaşam alanına çevirerek kapılarını deprem mağduru ailelere açtık. Şu anda üç ailemiz burada yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor. 

Toplam 500 konteynerden oluşan konteynır kentimizi üretimi ve tefrişatına hızla devam ediyoruz. Kahramanmaraş'ta 304 adet, Galatasaray Spor kulübü tarafından yapılıyor. Toplam 682 konteyner Nef Vakfı ile ortaklaşa oluşturduk.Bütün sosyal donatıları var. Bölgeye uzun süre hizmet edecek bir çalışma. 

Değerli Galatasaraylılar. Bölgedeki sorunlarla ilgili sayın bakanla görüşmeler yapma fırsatım oldu. Buradan şöyle bir talep çıktı. Şimdi bölge zaten yıkılmış, viran olmuş. Bölge özellikle sanayi ağırlıklı bir bölge olduğu için işgücü kaybına uğramış. Onun için de kalıcı konutlara ihtiyaç olduğunu tespit ettik ve bu amaçla 250 kalıcı konut ve 10 tane de hafif çelikten okul binası için tüm gücümüzü ortaya koyacağımızın sözünü verdik. Buna yönelik geçen cuma günü Lisemizin Tevfik Fikret Salonu’nda bir müzayede düzenledik. Burada başta forma olmak üzere değerli eşyalar açık artırma usulüyle satıldı. Yaklaşık 18 milyon liralık bir gelir elde edildi. Böyle bir organizasyon için çok önemli bir rakama ulaşmış oldu. Ben bu organizasyonda emeği geçen arkadaşlarıma buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Bu gece de aynı zamanda ‘Birlikte 1905’ yardım kampanyamızı, ‘Bu destek hiç bitmeyecek’ sloganıyla başladık. Önümüzdeki dönemde insanın toplumun ve çevrenin faydasına olacak, geliştirecek ve anlam katacak tüm çalışmaları ‘Birlikte 1905’ altında organize etmek istiyoruz. 

“TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIĞI GÖRÜYORUZ”

Bu felaketin açtığı yaraları sarmak kolay değil ama bizim bundan sonrasında elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan ve kardeşlerimizin her zaman yanında olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Birazdan Levent kardeşim kulübümüzün mali raporlarına ait bilgileri sizinle paylaşacak. Hepinizin bildiği gibi zor bir dönem geçiriyoruz. Kulübümüz faaliyetlerinden dolayı zarar etmeye devam etmektedir; ama size daha önce de ifade ettiğim gibi biz tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Kulübümüz bu süreçten ve yükten kurtulmuş halde karşınıza çıkacak. En önemlisi Bankalar Birliği Anlaşması’ndan çıkmak, dokuz aylık periyotta Galatasaray’ın içinde bulunduğu borç sarmalından kurtarmak için bunun ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha gördüm. 

Değerli arkadaşlar. Kulübümüzün üretme kabiliyetini hızlı bir şekilde geliştirmemiz gerekiyor. Bunu da faaliyet dışı projeler üretip gelirleri artırmak suretiyle sağlayabiliriz. Bankalar Birliği Anlaşması bu anlamda bizim önümüzdeki en büyük engeli oluşturuyor. Düşünün ki elimize Mecidiyeköy olmasaydı ve burada bu gayrimenkul geliştirme projesini yapmamış olsaydık şu anda Florya'da planladığımız adımları atmamız mümkün değildi. Hedefimiz, ilk gün söylediğim gibi, Bankalar Birliği Anlaşmasından en uygun zamanda kulübümüz için en uygun olacak şekilde çıkmak. Tabii ki şu an varolan koşullarda, faizlerde yarın çıkacağız demiyorum. Florya projesinde yaratacağımız geliri bankada en uygun zaman ve koşullarda sadece bu amaç için kullanırız blok edeceğiz. Bu kulübün geleceğini bu gelirlerle yatacağız değerli arkadaşlar. 

“ADA’YI GALATASARAY’A UZUN YILLAR HİZMET EDECEK HALE GETİRECEĞİZ”

Bugün size biraz da devam eden projelerimiz hakkında bilgiler aktarmak istiyorum. Seçim öncesi verdiğim sözlerden arkadaşlarımla beraber verdiğimiz sözlerden en önemlilerinden biri Galatasaray Adası’ydı. Ada, bildiğiniz gibi 1957 yılında Galatasaray'a kazandırılmış. 1957'den bugüne kadar da herhangi bir plan ve imar çalışması yapılmamış. Her şey akışına bırakılmış. Size söz verdiğimiz gibi yaptığımız çalışmalarda önce Ada’yı hizmetinize kısmi şekilde açtık; eşzamanlı olarak da adanın imar planları üzerinde çalışmaya başladık. Resimde gördüğünüz Galatasaray Adası ile ilgili yapılan plan çalışması aktarılıyor. Şu anda askıdadır. Az bir şey kaldı. Zannedersem bir hafta sonra askıdan inecek. Ruhsatlı, Galatasaray Spor Kulübü’ne uzun yıllar hizmet edecek bir konuma getireceğiz. 

Mecidiyeköy projesi Galatasaray'ın motor projesi. Galatasaray yolunu açacak, Galatasaray'ı uzun yıllara taşıyacak projelerin anası. Bildiğiniz gibi daha önceki yıllarda otel olarak projelendirilmişti. Bu proje değişen koşullar ve konjonktür çerçevesinde bugün rezidans yapılıp satılması, sürekli Galatasaray’a sağlayacağı faydanın çok büyük olduğunu Genel Kurulda anlatmıştım. Sizlere teşekkür ediyorum. Bugünkü yönetime bu yetkiyi verdiniz.186 tane rezidanstan oluşuyor. 2+1, 3+1, 1+1 ve ticari alanlar var. Ticari alanlar çok kıymeti. Rezidanslar da çok kıymetli. Lansmanda projenin yaklaşık yüzde 70'e yakın kısmını sattık. Mecidiyeköy projesi bizim çıkış noktamızın başladığı yer. Getirisi yaklaşık 1,5 milyar TL'ye varabilecek bir proje. 

Bundan sonraki projemiz Florya projesi. Florya projesi ile Mecidiyeköy projesini ilişkilendirerek anlatmak istiyorum. Florya'da bildiğiniz gibi 20 küsür dönüm Galatasaray'ın tapulu arsası vardı. 40 dönüm de tablosunu gördüğünüz Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden uzun vadeli kullanımı, Galatasaray'a bir bağışçının vermesi suretiyle 20 dönüm alan daha var. Toplama baktığınız zaman Emlak Konut’tan alınan 40 dönüm ile birlikte toplamda 80 dönüm üzerinde bir proje yapmak durumundayız. Bunun 60 dönümü, 20 dönümlük Galatasaray arsası ve  Emlak Konut’tan alınan 40 dönümlü arsa imar durumuna haiz.  Aşağıdaki 20 dönüm ise bir spor alanı olarak, orada sportif faaliyetlerimizi, Metin Oktay Tesisleri’nin bir kısmını orada tutmak suretiyle faydalanabileceğimiz bir spor alanı. Projenin bütünü 80 dönüm üzerinde olacak.

“FLORYA PROJESİ GALATASARAY’I UZUN YILLARA TAŞIYACAK”

Basında açıklandı ve KAP’ta yaptığımız duyuruda anlattık. 40 dönümlük Emlak Konut arsasını 1.085.000.000 TL artı KDV bedelle satın aldık. Bunu satın alırken iki projeyi birlikte anlattık. Demin bahsettiğim Bankalar Birliği Anlaşması’na göre normalde böyle bir projeyi yapma şansımız yok; fakat biz ne yaptık? Arkadaşlarımla beraber Bankalar Birliği Konsorsiyumu’na gittik. Önce Mecidiyeköy projesini anlattık. Her iki projeden şu kadar TL bir istihsal yapacağız, buradan gelen para ile bir Florya’da 40 dönüm arsayı satın alalım, buradan da gelecek bayağı büyük meblağ suretiyle de borçlarımızı ödeyeceğiz ve bu suretle de Bankalar Birliği ile yapılan anlaşmadan çıkacağız. Kendileriyle konuştuğum zaman da ifade ediyorum, bu bir ayak bağı. Geçmişte defaatle söyledim. Ben de olsam bu anlaşmayı imzalardım. Çünkü büyük bir destekle büyük bir nakit yardımıyla Galatasaray'ın hem o gün parasal sorunlarını çözmüş ve borçların da uzun vadeye yayma fırsatı bulmuş. 

Florya Galatasaray'ı uzun yıllara taşıyacak, Galatasaray'ın perspektifini rahatça dizayn edebilmesi için çok yardımcı olacak bir proje. En önemlisi Bankalar Birliği'ne olan borcumuzu ödeyeceğiz. Mali bağımsızlığı sağlamış olacağız. Yaklaşık 97.000 metreyi bulacak bir satış planı var. Satılır alan, mevcut imar durumuna göre çıkıyor. Bugünkü cari fiyatlarla bölgeyi araştırabilirsiniz. Ortaya çıkacak fon, Galatasaray'ın Bankalar Birliği'ne olan borcunu ödedikten sonra 25-30 senesini dizayn etme imkanı sağlayacak. Bu fonun nasıl kullanılacağını defaatle sizlere anlattım.  Her isteyen, istediği gibi bu parayı harcama yetkisine sahip olmayacak.

Florya projesinin yapılabilmesi için Kemerburgaz’a taşımamız gerekiyor. Kemerburgaz’da bu amaçla kazandırdığımız arazi yaklaşık eklentileriyle beraber 130 dönümlük bir arazi. Orada çalışmalarımıza başladık. Bu sezonun sonundan biraz geçerek, yani ağustos-eylül gibi oradaki tesisi yetiştirmek suretiyle Floryada’ki yerleşkeyi buraya taşıyacağız. Galatasaray Spor Kulübü'nün artık kendisine yakışır tesislere kavuşması lazım. Florya ‘yı hazırlayanlara, yapanlara sonsuz teşekkür ediyorum. Burası 30 sene 40 sene evvel yapılmış. O günün en gözde tesisi, doğru; fakat o günden bugüne hiçbir gelişme gösterilmemiş. Bir çivi çakılmamış. Bugün itibarlıyla artık Galatasaray Spor kulübüne, altyapısına yakışır ve futbolcuların yeteri kadar antrenman yapacağı sahaların olduğu bir tesisin inşaatına başladık. Amacımız bunu bu sezonun sonuna doğru yetiştirmek ve Florya'dan buraya gelmek. 

“RİVA’YA BÜYÜK TALEP VAR”

Bir sonraki projemiz de daha önce başladığımız Riva projesi. Gördüğünüz gibi yaklaşık her hafta Riva’dayım. Projeyi takip ediyorum. Riva projesi, özellikle yaşanan bu deprem felaketinden sonra İstanbul'un da böyle bir tehlikeye maruz kalabileceği konusu gündeme gelince şu anda çok cazip bir proje haline geldi. Evet, belli bir oranda satışlarımız olmuştu ama ekonomik koşulların getirisi zayıflamıştı. Bu deprem sebebiyle şu anda Riva’da çok büyük bir talep var. Keşke öyle olmasaydı ve biz deprem korkusu yaşamasaydık ama memleketimizin, ülkemizin coğrafyası bu tehlikeye maruz. Buna bağlı olarak da talepler üst seviyede. Yaklaşık 130 140 tane bize ait villa var. Hasılat paylaşımından sorumlu olduğumuz için maliyet artışları bizi zerre kadar ilgilendirmiyor. Kaça satıldığına bağlı olarak 140 tane villamızın değerini bugünkü satış fiyatı ile çarpıp kasamıza girecek meblağı bulmamız çok kolay. Daha önceki toplantılarda da size bilgi aktarmıştım. Şu andaki mevcutlarımız çerçevesinde bugün itibarı ile 2 milyar TL'nin üzerinde bir gelirimiz olacak.

Değerli Galatasaraylılar. Diğer bir projemiz Büyükçekmece projesi. Büyükçekmece projesi çok öncelerden Galatasaray'ın gündemine gelmiş. Muhteşem bir arazi.  Bugüne kadar da hiçbir şekilde buranın ne yapılacağı konusunda harekete geçilmemiş. Arkadaşlarımla göreve geldikten sonra derhal Sayın Hasan Akgün’ü ziyaret ederek burayı geliştirmek istediğimizi söyledim. Buranın Galatasaray Spor Kulübü'ne hizmet edebilmesi için burayla ilgili de bir plan çalışması yapıldı. Şu anda yetkililerin önünde. İnşallah onu da kısa sürede çıkarttıktan sonra buradaki faaliyetlerimiz hakkında da size bilgi aktaracağım. 

Anlattığım projeler çerçevesinde basit bir aritmetik yaptığınız zaman  bunları yan yana alt alta yazdığınız zaman görüyoruz ki biz bu işin altından kalkabiliriz. İhtiyacımız olan tek şey birbirimizi sevmek ve bu konularda beraber, tek yumruk şeklinde hareket etmektir. 

“GALATASARAY’IN GELECEĞİNDE ALTIN HARFLERLE YER ALACAK KOMPLEKS PROJESİ”

Faaliyetlerimizde bugüne kadar ifade etmediğimiz bir projeyi yaklaşık 3-4 ay evvel sonuçlandırdık; ama çalışmaların devam etmesi surette bilgilendirme yapmadık. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Stadımızın yanında Vadi İstanbul'a doğru inen 62 dönümlük bir arazi var. Galatasaray Spor Kulübü olarak bu araziyi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden 49 yıllık üst kullanım hakkını almak suretiyle kiralamış bulunuyoruz.  Bu konuyla ilgili Gençlik ve Spor genel Müdürlüğü’ne ilgili projelerimizi hazırlıyoruz.  Çünkü iki sene bir zamanımız var. Bu iki senelik zaman şunun için. Bunun çok önemli olduğunu bildiğim için kayda geçmesi istiyorum. Bu proje çalışmalarının iki sene zarfında kamuya sunulması ve ruhsatının derhal alınması lazım. Bunu not olarak bilginize aktarıyorum. Bu 62 dönümlük arsadaki çalışmayı Galatasaray’a yük getirmeyecek bir finansman modeli ile birlikte sunmanın hazırlığı içindeyiz. Çalışmalarımız devam ediyor. Dolayısıyla ben kısa süre içerisinde tüm detayları sizlerle paylaşacağım. Bu proje tıpkı Kemerburgaz gibi Galatasaray'ın geleceğinde altın harflerle yerini alacak. Ben buna yürekten inanıyorum. Çünkü burada bizim hem amatör sporlara hem salon sporlarına, yüzmeye hizmet edecek bir kompleks hazırladığımız proje. Galatasaray'a herhangi bir yük geçirmeden bu projenin Galatasaray'a kazandırılmasını amaçlıyoruz. Projenin hemen stadın yanında olması, çok kompakt bir yönetim sistemi gündeme getirecektir. Ayrıca gençlerimizin, çocuklarımızın, sporcuların modern bir tesiste artık hizmet etmelerini sağlayacağız.  

“SPORCULARIMIZ GALATASARAY’A YAKIŞIR MÜCADELE VERİYOR”

Bir parantez de futbol takımımız ve diğer şubelerimizle ilgili açmak istiyorum. Futbol takımımız, Okan hocamızın liderliğinde, planladığımız şekilde hedeflerine doğru hızla ilerliyor. İlk haftalarda fazlaca eleştirilsek de hocamıza güvenmekte ne kadar haklı çıktığımız belli oluyor. Kendisinin Galatasaray camiasına uzun yıllar hizmet edeceğine inanıyorum. Diğer şubelerimizde de koyduğumuz hedeflere doğru ilerlemeye devam ediyoruz.  Kadın Futbol Takımımız Cumartesi günü sezonu lider bitirmek için son maçına çıkıyor. Bu açıdan önemli bir maç bizim için, umarım kazanacağız. Keza yüzme, sutopu, kadın basketbol başta olmak üzere birçok branşta başarı için sporcularımız Galatasaray’a yakışır bir mücadele gösteriyorlar. Özellikle yüzmede birçok birinciliği şimdiden kazanmış durumdayız.

Kadın Basketbol takımımız Avrupa’da yarı finalde.Bu akşam erkek basketbol takımımız AEK ile deplasmanda önemli bir maça çıkacak. Onların da son dönemki kötü gidişe dur deyip yeni bir başlangıç yapacaklarına inanıyorum. Sene sonunda uzun zamandır kazanmadığımız başarılara ulaşmış olacağız, tüm sporcularımıza ve ekiplerimize güveniyoruz.

Galatasaray’a hizmet etmek, benim hayatımdaki en değerli şeylerden bir tanesi. Bu görev süresinde, bu hizmeti, her anını Galatasaray’ı düşünerek geçiren çalışma arkadaşlarımla yapmaktan mutluluk duyuyorum. 

Bugün yazmaya başladığımız başarı hikayesinin en önemli nedeni, tüm camiada hissedilen barış ve sevgi iklimidir. Bunun, hiç durmadan devam edeceğine inanıyorum.

Bize verdiğiniz destek, yapıcı eleştirileriniz için siz değerli divan üyeleri başta olmak üzere tüm taraftarlarımıza da teşekkür ediyorum. Yolumuz uzun, daha yapmamız gereken çok şey var.  Biz bunu birlikte başaracağız, Galatasaray’ımızı çocuklarımıza, torunlarımıza, gurur duyduğumuz bir şekilde bırakacağız.

Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Toplantının tamamını YouTube kanalımızdan seyretmek için tıklayın!