13 Ekim 2018 Cumartesi 17:30

Galatasaray 113 yaşında

Galatasaray 113 yaşında

Galatasaray Spor Kulübü’nün 113. kuruluş yıl dönümü töreni Galatasaray Lisesi’nde yapıldı.

Başkanımız Mustafa Cengiz ve beraberindeki heyet tarafından lise bahçesindeki Atatürk Anıtı'ına çelenk konulması ve saygı duruşuyla başlayan tören daha sonra Tevfik Fikret Salonu'nda devam etti.

Buradaki törende Başkanımız Mustafa Cengiz'in yanı sıra Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, yönetim kurulu üyelerimiz Mahmut Recevik, Dilek Kutlu ve Banu Vahapoğlu Akgün, 1905 GSYİAD Başkanı İbrahim Hatipoğlu, camiamızın değerli isimleri ile sporcularımız ve antrenörlerimiz katıldı.

Tören ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vatan uğruna yaşamlarını yitirmiş kahraman şehitlerimiz, kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen ile aramızdan ayrılan tüm Galatasaraylıların kutsal anıları için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından İstiklal Marşı ve Galatasaray Marşı okundu.

Daha sonra kürsüye gelen Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz törenin açılış konuşmasını yaptı. Başkanımız Mustafa Cengiz şu ifadeleri kullandı:

“İnsanın yaşamında  hayal edip, tutkuyla peşine düştüğü belirli objeler vardır. Burada bulunan çoğu kişi için bu obje ve bu ruh Galatasaray oldu. Ne mutlu bize ve ne mutlu bana ki Galatasaray’ın 113. yıl kutlama töreninde burada size hitap edebilme şerefine ulaştım. Galatasaray’ın kuruluş süreci çok enteresan. Altı, yedi arkadaş bir gün bu okuldaki bir edebiyat dersinde bir araya geliyor ve “Biz bir takım kuralım.” diyorlar. Ali Sami Yen ve arkadaşları, isim olarak önce “Zafer” anlamına gelen “Gloria”, daha sonra “Cesaret” anlamına gelen “Audace” isimlerini düşünüyorlar. En son da takımın adını Enderun görevini gören ve 1481’den itibaren devletimize diplomat ve devlet adamı yetiştiren Galatasaray adını seçiyorlar.

Biz yabancılara bu özet hikayeyi anlattığımızda çok şaşırıyorlar. Çünkü genelde Avrupa’da futbol kulüpleri ya orada bulunan bir İngiliz’in teşvik etmesiyle ya da orada bulunan aristokrat ve gelişmiş ailelerin önderliğiyle kuruluyor. Ancak Galatasaray burada bulunan yedi öğrencinin kurduğu bir kulüp. Bu okulda yanan bu ateş önce bütün semti, sonra bütün İstanbul’u, sonra bütün Türkiye’yi ve son olarak da bütün Dünya’yı sarıyor. Bu ateşin çıktığı yer de Galatasaray Lisesi. Biz Galatasaray Lisesi’ne her zaman sahip çıkmalıyız. Galatasaray Lisesi’nde okusak da okumasak da şunu hiç unutmamalıyız. Bizi mutlu eden, bizi bazen üzse de üzmesi bile tatlı olan, çünkü asla riyakar, hile ve tehdit ile zafer elde etmeyen Galatasaray’ımız, yenilse de yense de her zaman zaferlerle taçlandırılan onurlu duruşun timsalidir. Bu timsalin doğduğu yer bir lisenin sınıfıdır. O lise de Galatasaray Lisesi’dir.  Köklerimiz Galatasaray Lisesi’dir. Köklerimize her zaman sahip çıkalım ve 113. yılımızda övünçle, gururla 1113. yıllara torunlarımızın torunlarıyla yürüyebilmenin bizlere nasip olmasını dileyelim. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Başkanımız Mustafa Cengiz’in konuşmasından sonra tören, en kıdemli üye 2710 Sicil Numaralı Can Kıraç’ın Başkanımız Mustafa Cengiz ile yaş kütüğüne 113. yıl plaketini çakmasıyla devam etti.

Ardından 50 yıllık üye olma onuruna erişen kulüp Divan üyelerine berat ve madalyalarını vermek ve konuşma yapmak üzere Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu kürsüye geldi.

Konuşmasında Eşref Hamamcıoğlu şunları söyledi:

“Galatasaray Spor Kulbünü’nün 113. kuruluş yıldönümünü kutlamak için yaptığımız bu törene hoş geldiniz.  Kulübümüze 50 yıldır hizmet veren üyelerimizin, 50. yıl beratlarını ve madalyalarını verme görevi bana takdim edildi. Bunun için teşekkür ediyorum.

Divan, Galatasaray Spor Kulübü’nün bağımsız en yüksek danışma ve istişare kuruludur. Zannedildiği veya algılatılmaya çalışıldığı gibi Galatasaray spor kulübü yaşlı değildir. Galatasaray’da kaydı açık divan üyesi 2250 kişidir. Son 10 yılda 25 yıllık kıdemden sonra üye olmuştur. Daha öncesinde üye olabilmek için 30 yıllık kıdeme sahip olmak gerekiyordu. Aktif Divan Üyelerimizin yaklaşık 1000’i seçimlere katılmaktadır. Divan üyelerimizin arasında 328 kadın, 1924 erkek üyemiz vardır. Divan üyelerimizin %94’ü üniversite mezunudur. Galatasaray Divan Üyeleri yaşlı değildir. 40-50 yaş arası 123 üyemiz, 50-60 yaş arası 497 üyemiz, 60-70 yaş arası 596, 70-80 yaş arası 621, 80 yaş ve üstü 338 üyemiz vardır. Galatasaray Divan Kurulu Üyeleri’nin yaş ortalaması 67.5’tur. 30 yıllık kıdemden sonra divan üyesi olunabildiğine göre, sanıldığı ve algı yaratılmaya çalışıldığı gibi Galatasaray Divan Üyeleri yaşlı değildir.

Galatasaray’ın her zaman çok büyük bir dünya markası olduğunu söylüyoruz. Ancak bu markanın sürdürülebilir olması ve Galatasaray Markası’nın değerini kaybetmemesi için kurumsallık ve devamlılık esastır. Biz bu kurumsallığı ve devamlılığı sadece bize bu kurumsal hafızayı ve deneyimlerini aktaran değerli üyelerimizden, tecrübeli büyüklerimizden alabiliriz. Dolayısıyla bu devamlılığı sağlamanın önemini, Galatasaray’ın sadece bir futbol veya spor kulübü olmadığını; Galatasaray’ın bir yaşam tarzı olduğunu unutmamak gerekir. Bize bu kurumsal hafızayı aktaran, Galatasaray’ımızın yazılı olmayan kaidelerini bizlerle paylaşan değerli büyüklerimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bizi bugünlere getiren değerli büyüklerimize ben huzurlarınızda teşekkür etmek, üyeliklerinde 50. yılını dolduran değerli üyelerimize de berat ve madalyalarını sunmak istiyorum.”

2017-2018 sezonunda Galatasaray Spor Kulübü’nün tüm sportif şubelerde elde ettiği başarıların okunması ve kupaların takdim edilmesiyle tören devam etti.

Kupaları Sergiler Sorumlusu Çağlar Şavkay’a Yönetim Kurulu Üyemiz Mahmut Recevik teslim etti.

Galatasaray Spor Kulübü’nün 113. kuruluş yıl dönümü töreni, Geleneksel Galatasaray Pilavı etkinliği ile sona erdi.

Başkanımız Mustafa Cengiz ayrıca farklı barşlardan altyapı sporcularımız ile toplu fotoğraf çektirdi.