14 Eylül 2021 Salı 20:12

Remzi Sanver: “Duygun Yarsuvat, Galatasaray var oldukça yaşayacak”

Remzi Sanver: “Duygun Yarsuvat, Galatasaray var oldukça yaşayacak”

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Sözcüsü Remzi Sanver, 10 Eylül 2021 tarihinde kaybettiğimiz 35. Başkanımız Duygun Yarsuvat anısına bir konuşma gerçekleştirdi.

Remzi Sanver’in Galatasaray Televizyonu aracılığıyla yaptığı konuşma şu şekilde:

“Galatasaray Televizyonu’nun değerli mensupları, sizleri ve şahsınızda değerli kamuoyunu saygıyla selamlıyorum. Yönetim Kurulumuz bugünkü toplantısını Kalamış Tesisleri’nde gerçekleştirdi. Birazdan da Galatasaray Dayanışma ve Yardımlaşma Sandığımızın yemeğinde bir araya geleceğiz.”

“Yönetim Kurulu olarak muhtelif konuları gündeme aldık. Bugün Yönetim Kurulumuz adına yapacağım açıklamanın tek gündemi var. Transferlerden, futboldan ya da başka sporlardan, tüzüklerden, disiplin dosyalarından, genel kurullardan ya da herhangi bir günlük meseleden bahsetmeyeceğim. Bugünkü gündemimiz insanın ölümlü dünyadaki kısa misafirliğine yüklemeye çalıştığı anlama ve bu anlam arama çabasında bizlere ilham olan müstesna bir insana, bir Galatasaraylıya, başkanımız Duygun Yarsuvat’a dair.” 

“GALATASARAYLI YALNIZ KALMAZ”

“Eşi Ayşe hanımefendinin ebediyete intikalinden bir süre sonra, kendisiyle yapılan bir mülakat vardı. Orada kendisine soruyorlar. Diyorlar ki, ‘Başkanım. Kendinizi yalnız hissediyor musunuz?’. Gözlerinde derin bir bakış, yüzünde bilgin bir ifade… Diyor ki, ‘Galatasaraylı yalnız kalmaz. Galatasaraylılığın bir iyi tarafı da bu.’. Galatasaraylı yalnız kalmaz… Bu ifadenin çok önemli bir mesaj taşıdığının altını çizmek istiyorum. İnsan olmanın en önemli özelliklerinden biri, belki de en önemlisi öleceğimizin farkında olmamızdır. Biriktirdiğimiz zenginlik, sahip olduğumuz iktidar, eriştiğimiz ikbal… Bunların hepsini ardımızda bırak gideceğimizi biliyoruz. Buna dayanabilmek için sonsuzluk içindeki varlığımıza bir anlam yüklemeye, gelip geçtiğimiz şu hayatta küçücük de olsa bir iz bırakmaya çalışıyoruz. Bazen bıraktığımız eserlerle, bazen evlatlarımız, ailemiz, biriktirdiğimiz dostluklarla. Bazen de maddi varlığımızı aşan bir geleneğe olan mensubiyetimizle. 

“10 Eylül 2021 tarihinde kaybettiğimiz Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, yeryüzündeki izini derin bırakmış insanlardandı. Bir kere mesleğindeki mükemmelliğiyle çok kişiye nasip olmayacak eserler verdi. Kendisiyle bir süre aynı kurumda çalışma imtiyazına sahip oldum. Hukukçu ve akademisyen kimliğine hayran olmamak, yetiştirdiği öğrencilerine akademik üretkenliğine gıpta etmemek mümkün değildi. Yeri gelmişken Türkiyemizdeki bazı siyasi davaları, bazı hukukçuların üstlenmekten imtina ettiği zamanlardaki yiğit, cesur, ilkeli duruşlarını da burada not etmek istedim.”

“SEVECEN VE BİRLEŞTİRİCİ KİŞİLİĞİYLE HEPİMİZE ÖRNEK OLDU”

Saygıdeğer ailesine, bir ömür boyunca kurduğu ve bir yerine bulunduğunu umduğum güçlü dostluk ve kardeşlik zincirine dair yorum yapmak haddime değil. Sadece hayranlığımı dile getirebilirim. Ve tabii Galatasaray. Galatasaray’ın sadece bir spor kulübü veya eğitim kurumu olmadığını, eğitim ve sporun harmanlanmasıyla oluşmuş, asırların birikimini taşıyan bir değerler sistemi, gelenek olduğunu en iyi bilenlerdendi. Duygun Hoca, bu geleceğin sadece mensubu olmakla kalmadı, zenginleşmesine ve şekillenmesine katkı yaptı. Galatasaray’ın neredeyse bütün zeminlerinde en üst kademeden hizmetler sundu. Galatasaray’ın Divan Kurulu başkanlığını yaptı. Galatasaray’ın başkanlığını yaptı. Mezunlar derneği yani cemiyetin başkanlığını yaptı. Üniversitemizin rektörlüğünü yaptı. Bütün bu görevleri boyunca önemli idari katkılarının yanı sıra, hatta belki en önemlisi sevecen ve birleştirici kişiliğiyle hepimize örnek oldu. Galatasaray’ın değerlerini kişiliğinde yansıttı. Hayatı boyunca her iş yapan insan gibi eleştirildi de… Bunları hep hoşgörü ile karşıladı. Tarihin o şaşmaz terazisini kendisi için öngörmenin gönül rahatlığı vardı belli ki. Duygun Yarsuvat’ın vefatıyla sadece Galatasaray Spor Kulübü bir başkanını kaybetmedi. Galatasaray bir bütün olarak nadir bulunur seçkin bir mensubundan, ulu bir çınarından mahrum kaldı. Doğrusu eksildik. Camiamızda dolmayacak bir boşluk doğdu.” 

“Bu zor günlerimizde yanımızda olan tüm dostlarımıza, bahusus bize destek olarak acımızı paylaşan sevgili rakiplerimize teşekkür ederiz. Duygun Yarsuvat sporda rekabetin husumet manasına gelmediğini özümsemiş bir insandı. Bakınız. Ali Sami Yen ve Süleyman Seba’nın kabirleri 50 metre arayladır. Biz, kurucu başkanımızın kabrini ziyarete gittiğimizde Süleyman Seba Başkanımızın kabrine de gidiyoruz. Türk sporunun değerleri olmuş insanlar kulüp ayrımı gözetmeksizin hepimizin değeridir. Acımızı paylaşan kıymetli rakiplerimiz de sporda rakip, temel değerlerde ortak olduğumuzu gösterdiler. Sağ olsunlar, var olsunlar.” 

Evet eksildik; ama Duygun Ağabey’in söylediği gibi Galatasaraylı yalnız kalmaz. Yaşarken müstesna bir dostluk ve kardeşlik çemberinin içindedir. Bu dünyadan göçtükten sonra da Galatasaray’a kattıkları nispetinde o geleceğin içinde yaşatılır. Duygun Yarsuvat Galatasaray var oldukça yaşayacak. Kendisine Allah’tan rahmet diliyor, bize bütün kattıkları için şükranlarımızı sunuyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Yahya Kemal’in dediği gibi, “Tekrar mülaki oluruz bezm-i ezelde. Evvel giden ihvâna selâm olsun erenler.” Arz ediyorum.. Çok teşekkür ediyorum.