13 Haziran 2010 Pazar 16:51

Şampiyonlardan Şampiyonluk Yorumları

Şampiyonlardan Şampiyonluk Yorumları

Galatasaray Kürek Takımı, Türkiye Şampiyonası'nda şampiyonluğa ulaşırken yarışların ardından birbirlerini suya atan, hocalarını ve şube yetkililerini de es geçmeyen sporcularımız, yaptıkları tezahüratlar ile "En büyük Cimbom!" sesleri eşliğinde şammpiyonluklarını büyük coşkuyla kutladılar. "Nevizade Geceleri" tezahüratı ve üçlü çekilmesiyle birlikte tüm kürekseverleri de sevincine dahil eden sporcularımızdan üçünün yanı sıra, Şube Sorumlumuz Osman Güneri ve Baş Antrenör Recep S. Akıcı ile de konuştuk. İşte şampiyonlardan, şampiyonluk yorumları...

Galatasaray Kürek Şubesi Sorumlusu Osman Güneri:

"Her şeyden önce çok mutluyuz. Kıran kırana yarışlar oldu. Ezeli rakibimizi de tebrik ediyorum, çok centilmence yarıştılar. Bir puan farkla aldık, demek ki onlar da çok iyi çalışmış ve sonucunda çok güzel yarışlar yaptık. Bu bizim için tarihi bir gün, kürek sporu adına tarihi bir gün. Çünkü iki tane başkanın bir arada olması çok güzel bir görüntüydü kürek camiası açısından. Başarılı olan tüm sporcularımızı, yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Bugün tabii şans bize güldü ve biz şampiyon olduk. Bu şampiyonluğun tabii ki kutlamalarını yapacağız, tadını çıkaracağız. Bizde biliyorsunuz şampiyon olunduğu zaman suya atma ritüeli var. Bizi de tutup attılar arkadaşlarımız.

Güzel bir şampiyona oldu, yaşadığımız mutluluk büyük. Tek Çifte'de birinci ve ikinci gelen Barbaros ve Bayram kardeşlerimiz, Fenerbahçe'nin yarışta üçüncülük puanı almasını sağladı. Diğer yarışlarda, İki Çifte'de ikinci, İki Tek'te gençlerimiz çok iyi şekilde birinci geldiler. Dört Tek'te ikinci olduk ve Dört Çifte'de çok güzel bir birincilik elde ettik. Sekiz Tek'i de, siz de gördünüz, çok küçük bir farkla ikinci olarak tamamladık. Ki, sporcularımız hafif kilo; iyi yarıştılar. Neticede bu yarışta ikincilik bize yetiyordu ve bir puan farkla da şampiyonluğu almış olduk. Son derece mutluyuz.

Burada bütün medyayı, eski sporcularımızı görmekten, ciddi bir kalabalığı görmekten çok mutlu olduk. İlk defa bu kadar renkli oluyor. Umarız bundan sonra kürek sporu daha da renklenecek. Tabii ki burada Galatasaray TV, Galatasaray İnternet Sitesi ve Galatasaray Dergisi'nin bize vermiş olduğu destek çok çok önemli. Sizlerin desteğiyle kürek sporumuz, Galatasaray Kürek Şubesi çok daha fazla öne çıkacak. Dolayısıyla Başkan'ımızın da bize gelip böyle bir katkıda bulunması bizler için çok değerli. En son Alp Yalman Başkan'ımız böyle bir ziyarette bulunmuştu, yıllar evvel. Ve uzun yıllardan sonra ilk defa Galatasaray Başkanı, Kürek Şampiyonası'na gelmiş oldu. Üstelik ezeli rakibimizin başkanı Sayın Aziz Yıldırım'ın da burada olması, iki başkanın centilmence bir araya gelmiş olması çok güzeldi. Bizim sporumuzda o centilmenlik çok önemli, bunu her fırsatta herkese hissettirmeye çalışıyoruz. Bizim rekabetimiz suda, dışarıda rekabetimiz yok.

İki Başkan ile beraber, Haliç'te düzenlenecek Galatasaray - Fenerbahçe Sekiz Tek yarışları da konuşuldu. İki taraf da buna çok sıcak bakıyor. Fenerbahçe Kürek Şubesi Sorumlusu arkadaşımızla beraber bu projeyi ele alacağız. Ve büyük ihtimal Eylül - Ekim ayı gibi artık geleneksel hâle gelecek Galatasaray - Fenerbahçe yarışları düzenlemeyi planlıyoruz. Bu da kürek sporu açısından çok büyük önem arz ediyor. Umarız bunu başarırız."

Baş Antrenör Recep S. Akıcı

"Sezon sağlık açısından bizim için epey sorunlu bir sezon oldu. Ama sonuna doğru toparladık. Son Türkiye Kupası'nda da zaten iddialı olduğumuzu göstermiştik. Burada da iyi bir strateji ve planlamayla kazandık. Çok güçlü iki sporcumuzu Tek Çifte'de kullandık, onların Fenerbahçe'ye puan verdirmeyeceğini biliyorduk. Böylece Fenerbahçe üçüncülük puanı aldı ve bunun üzerine kurduğumuz strateji bize şampiyonluğu getirdi. Çocuklar çok büyük iş yaptılar."

Murat Türker:

"Kulüp olarak her zaman Türkiye'nin dışında yurt dışını hedeflediğimiz için, planlarımızı ve bütün çalışma programlarımızı yurt dışına yönelik yapıyoruz. Oldukça ağır bir çalışma programımız var, yıllık 1200 saati buluyor. Bu program doğrultusunda çeşitli kamplarımız oluyor, uzun kamp dönemleri yaşıyoruz. 3-4 ay kadar süren kamplarımız oluyor. Fenerbahçe önemli bir rakip tabii ki ama biz sporcular olarak Türkiye Şampiyonası'nı kazanacağımızı biliyorduk. Bunun rahatlığı içindeydik. Çok kuvvetli bir ekibimiz var, arkadaşlarım Türkiye'nin en iyileri. Şampiyona bizim için ilk engeldi diyebilirim. Onu aştık ve şimdi yurt dışındaki hedeflerimizi düşünüyoruz. Geçen seneki gibi, daha da büyük başarılar yakalayacağız. Geçen sene başkanımıza bir Sekiz Tek sözümüz vardı. Onu bizim dışımızdaki şartlar nedeniyle kaybettik ama bu sene şartlar her ne olursa olsun o sözümüzü de yerine getireceğiz.

Yıl içinde çok büyük talihsizlikler yaşadık. Çok fazla sakatlık ve hastalık oldu. Bu bizim çalışma düzenimizi biraz bozmadı diyemem. Hakikaten şanssız bir seneydi. Ama sonu iyi bitti, mutluyuz o yüzden. Şunu da söylemem gerekir ki, başarıdaki en önemli faktör aramızdaki arkadaşlık. Küçüklerin büyüklere karşı olan saygısı, sevgisi inanılmaz düzeyde. Bu bizim aramızda çok kuvvetli bir bağ oluşturuyor. Bu arkadaşlığın, bu kardeşliğin bizim başarımızda çok büyük etkisi var. Bu yüzden en büyükleri ve abileri olarak onlara çok teşekkür ediyorum."

Bayram Sönmez

"Şampiyon olduk, çok mutluyuz. Daha önce kupayı da kazanmıştık zaten. Şampiyon olacağımızı biliyorduk, emindik kendimizden. Hiçbir tereddütümüz yoktu. Yalnızca son dakikaya kadar soğukkanlılığımızı korumamız gerekiyordu, koruduk. Bütün kış çok iyi mücadele ettik, kış şartlarında. Eksi 5, eksi 10 derecelerde suya çıkıyorduk. Parmaklarımızı bile hissedemiyorduk bazen. Ama her şey bunun içindi. Daha iyilerini de yapacağız. Dünya Şampiyonası'nda madalya kazanmak istiyoruz hepimiz. 23 Yaş Altı'nda madalya kazanacağıma inanıyorum ben kendi adıma, arkadaşlarım da Büyük A'da iyi iş çıkartacaklardır. Bu bizim için bir basamaktı sadece, Türkiye Şampiyonu olmak. Bugünkü öyle çok sert bir yarış da değildi.

Geçen sene sıkıntılıydı. Aynı tekneyle iki kişi yarışıyorduk, zor oluyordu. Hatta antrenmanlarda da 20-25 senelik tekneler kullanıyorduk. Yeni teknelerin alınması bize hem antrenman, hem de yarışlarda büyük kolaylık sağladı. Daha rahat ayar yapılıyor, suya daha iyi iniyor. Camiamıza bize bu tekneleri kazandırdıkları için tekrar teşekkür ediyoruz, onları utandırmadığımıza inanıyorum.

Daha yarışa gitmeden önce söz vermiştik başkanımıza, şampiyon olacağımıza dair. Şu anda bile tüylerim diken diken oluyor, söz vermek büyük bir şey sonuçta. O bizim abimiz, buraya kadar gelmiş, kaç kilometre yol tepmiş bizim için. Bizi burada şampiyon görmese üzülürdü, biz de onu üzmek istemedik. Şampiyonluğu ona armağan ediyoruz."

Cem Yılmaz

"Sezonun başından beri sakatlıklardan çekiyoruz. Bizim takımımız genel olarak çok genç. Ancak bizde çok ayrı bir ruh var. O ruhla şampiyon olduk. Başkanımızın gelmesi de çok büyük etken olmuştur. İnsanlar bu spora katkıda bulundukça gururlanıyoruz, biz de bir şeyler verebilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Bayram'ın söylediği gibi, bu şampiyonluk bizim için bir basamaktı. Bizim ekibimiz genç olduğu gibi, genel olarak hafif kilo. Şu anda Hafif Kilo yarışını rahat alıyoruz ama Büyük A Kupası'nı da aldık. Bizim kilo ortalamamız 70, normalde Büyük A kategorisinde yarışanlar 90 kilo olduğu için, bizim takımımız hafif kalıyor ve işimiz zorlaşıyor. Ancak dediğim gibi, bizde çok ayrı bir ruh var, bu ruhu yakaladık ve devamını da umarım getireceğiz."

Kürek Takımımızın şampiyonluk videoları ve Başkan Adnan Polat'ın açıklamaları Galatasaray.com'da.

Şampiyonluk videoları için tıklayınız...

Başkan Adnan Polat'ın açıklamaları için tıklayınız...