25 Temmuz 2016 Pazartesi 15:06

Olimpiyat Aslanları

Olimpiyat Aslanları

Galatasaray Spor Kulübü, 5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Rio Olimpiyatları'na su sporlarından 7 sporcuyla katılacak. Rio yolculuğu öncesi başkanımız Dursun Özbek ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Atay'ın katılımıyla özel bir yayın düzenlendi...

Başkan Dursun Özbek, toplantıdaki konuşmasına "Ülkemiz sıkıntılı günlerden geçiyor. Galatasaray kendi geçmişine bağlı olarak, etik değerler ve demokrasiye olan bağlılığıyla darbe girişiminin karşısında olmuştur" sözleriyle başladı. 

Özbek sözlerine şöyle devam etti: 
"Tüm bu sıkıntılara rağmen sporda duruşumuzu bozmadık. Faaliyetlerimize ara vermedik. Önümüzde olimpiyatlar var. Rio'ya katılımımızı iftiharla duyuruyoruz."

"Sadece futbol kulübü değiliz. Amatör branşlarda da başarıya odaklandık. Bunu hep ispatladık. Ülkemizin spor oluşumuna en yüksek katkı veren kulüplerden biriyiz..."

"Sporcularımız kulübümüzün iftihar vesilesidir. Camia ve taraftarımızın da onlarla gurur duyduğunu biliyorum. Huzurunuzda bize bu gururu yaşattıkları için onlara teşekkür ediyorum. Eminim ki orada başarılı olacaklardır." 

"Olimpiyatlara katılmış olmak bile gurur vesilesidir. Biz katılmış olmakla kalmayıp tekrar ikinci bir gurur yaşamak istiyoruz. Onlardan Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmelerini istiyorum."

Yönetim Kurulu Üyesi Murat Atay ise, sporcuların çok ciddi bir çalışma dönemi geçirdiklerini ifade ederek şube yönetimlerine de pay verilmesi gerektiğini anlattı: "Sporcularımız başarılı ama şube yönetimlerinin de hakkını vermemiz gerekiyor. Başkanımızın en zor dönemde bile verdiği desteğin de unutulmaması gerekiyor. Rio'ya gitmeyi hak eden her sporcu her başarıyı yakalayabilir. İnşallah ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek en iyi dereceyi alacaklarını umuyorum. Başkanımız bu desteği vermeye devam ettiği sürece bu masaya sığmayacağımızı söyleyebilirim."

DENİZ ÇINAR-ATEŞ ÇINAR
Yelkende ilk vizeyi 470 sınıfında alan Deniz Çınar ve Ateş Çınar kardeşlerden Deniz Çınar, Rio'nun 3. olimpiyatları olduğunu hatırlattı ve "Biraz tecrübeliyiz. Kardeş olmamızın da avantajlarını kullanıyoruz. Bu sayede karşılaştığımız bazı sorunları da görmezden geliyoruz. Madalya yarışına kalmak istiyoruz" dedi. Ateş Çınar ise "Yelkene 1995 yılında Foça'da başlamıştık. İlk 10 senede rakiptik. Sonraki 10 senede ise birlikte yarıştık. Galatasaray'a transfer olduktan sonra önümüzü daha rahat görmeye başladık. Bu kulüpte olduğumuz için gururlu ve mutluyuz" ifadelerini kullandı. 

ONUR CAVİT BİRİZ
2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na RS-X (Rüzgar Sörfü) sınıfında katılacak olan Onur Cavit Biriz, 17 yaşında... Galatasaray altyapısından yetişen Onur Cavit Biriz, Rio için, "Türkiye'de küçük çaplı yarışmalarda dereceler elde ettikten sonra milli takıma seçildim. Kendime küçük hedefler koymuştum. Hedeflerimden biri de olimpiyatlardı. Altyapısında yetiştiğim Galatasaray sayesinde bu hedefime ulaştım. Asıl hedefim 2020'ydi ama kulübüm benim için yatırım yaptı ve artık 2016'dayım. 2016'yı tecrübe olarak görüyorum, 2020'de madalya istiyorum" diye konuştu.

HÜSEYİN KANDEMİR - CEM YILMAZ
Türkiye'yi kürekte, Galatasaray sporcuları Enes Kuşku ve Hüseyin Kandemir temsil edecekti. Enes Kuşku'nun trafik magandaları tarafından bıçaklanmasıyla yine bir başka Galatasaray sporcusu Cem Yılmaz kadroya dahil edildi. Başkan Dursun Özbek bu konuyla ilgili olarak, "Enes'in hayalleri vardı. Olimpiyat kotası almıştı. Genç arkadaşımızın hayallerini yıkan kişilere buradan söyleyecek kelime bulamıyorum. Kadroya Cem'i takviye ettik. Aynı başarıyı ondan bekliyoruz.  Enes'in yerini dolduracağından eminim" dedi. Toplantı öncesi 3. çocuğunu kucağına alan Cem Yılmaz'ın açıklaması ise şöyle oldu: "Enes'in başına gelen olayda çok üzüldük. Enes ve Hüseyin zor olan bir elemeden geldiler. Yetişemeyeceği öğrenilince konu bana söylendi. Hem üzüldüm hem şaşırdım. Galatasaray ve Türkiye'yi orada en iyi şekilde temsil edeceğim. Bu spora 1998'de başladım; 2002'den beri burada kürek çekiyorum. İlk yılımdan beri hep milli takımdayım. Dünya üçüncülüğüm var. Üçüncü çocuğum da 1 saat önce dünyaya geldi. Buradan kızıma 'Aramıza hoş geldin Betül' diyorum..." Elemelerde Enes Kuşku ile yarışan, Rio'ya Cem Yılmaz ile gidecek olan Hüseyin Kandemir'in ifadeleri ise şöyle: "Enes'in talihsiz olayı sonrası Cem ağabeyin katılımı gerçekleşti. Enes'in bulunduğu yere ben geçtim; benim yerime de Cem ağabey geçti. Sıkı bir programla hazırlandık. Şimdi Rio'yu bekliyoruz. Biz kürekte ilk kota alan isimleriz. Gidebileceğimiz yere kadar gideceğiz."

NİDA ELİZ ÜSTÜNDAĞ - EKATERİNA IVANOVA AVRAMOVA
Rio'da iki yüzücümüzden Ekaterina sırtüstü, Nida Eliz ise 200 metre kelebekte yarışacak.  Nida Eliz, "13 yıldır yüzüyorum. 4 yıldır Galatasaray'dayım. Üniversite dolayısıyla Ankara'da antrenman yapıyorum. Her günüm suda geçiyor. Şu an 20 yaşındayım. İlk hedefim olimpiyatta olmaktı. Elimden geleni yapacağım ama yarı final olursa harika olur. 2020'ye ise daha büyük hedeflerle katılmak istiyorum" dedi. Ekaterina ise "Galatasaray'ın bir parçası olmaktan ve gurur duyuyorum. Bu ikinci olimpiyat tecrübem olacak. Ama yine de çok heyecanlıyım. Yarı finaller ilk hedefim" diye konuştu.