7 Mayıs 2010 Cuma 12:28

Türk Telekom Arena Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Türk Telekom Arena Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat ve TOKİ Başkan Yardımcısı Haluk Karabel, Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ve Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Numan Uzun, yapımı devam etmekte olan Türk Telekom Arena'da bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Medya bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Adnan Polat, 2006 Nisan ayından bu yana stadın tasarlanma ve yapım sürecinin içinde olduğunu ifade ederek, Galatasaray Camiasının 15 senedir gündeminde olan bu konuda finale yaklaşıldığını belirtti.

2010-2011 sezonun ikinci yarısının ilk maçından itibaren Türk Telekom Arena’nın Galatasaraylı taraftarları ağırlamaya başlayacağını söyleyen Başkan Adnan Polat, “TOKİ ile yapmış olduğumuz anlaşmada bu stat, çok maksatlı üstü açılır-kapanır spor kompleksi olarak tanımlanıyor. Bu anlaşma çerçevesinde stadın yapımı devam ediyor” dedi.

Başkan Adnan Polat, eksiksiz olarak stadın, 29 Ekim’de kendilerine teslim edileceğine inandığını ifade etti. TOKİ Başkanı ve çalışanlarına teşekkür eden Başkan Adnan Polat, “Proje konusunda bizle çok iyi diyalog içindeler” diye konuştu.

Başkan Adnan Polat, Galatasaray Spor Kulübü olarak stadın işletmesi konusunda kendi bünyesinde 30’a yakın arenanın işletmesini elinde bulunduran AEG firması ile 1.5 yıl önce anlaşmış olduklarını hatırlatarak, stadın başına da Wembley Stadı’nın 5 yıl boyunca stat direktörlüğünü yapmış olan bir ismi 6 ay önce getirdiklerini söyledi.

Başkan Adnan Polat, pazarlama için ise dünyanın önde gelen firmalarından ISG firması ile iki senedir süren bir anlaşmaları olduğunu belirtti. Firma stadın localarını ve VIP koltuklarının satışını üstlendiğini ifade eden Adnan Polat, “Şunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki, tüm localar üç yıllık süreyle satıldı. 4 bin 500 VIP koltuğumuzun yarısı da satılmış durumda. 31 Mayıs’a kadar tüm Galatasaraylılara koltuklarını almalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bu koltuklara 1 Haziran’dan itibaren yüzde 15 ilave bir zam yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Stadın dekorasyonuyla ilgili yaptırdıkları projelerden bahseden Başkan Adnan Polat şunları söyledi: “Biz Galatasaray Spor Kulübü olarak bu projelerle ilgili çalışıyoruz. Kaba inşaatını bitmesine müteakip dekorasyonla ilgili çalışmalar başlayacak. İstediğimiz ve arzumuz çevre yolları da dahil olmak üzere Ocak ayının 15’ine geldiğimizde taraftarlarımızı buraya davet etmek” dedi.

Başkan Adnan Polat, son olarak, Varlıbaş ve Uzunlar firmalarına teşekkür ederek, tesisin Türk sporu ve Galatasaray için hayırlı bir olmasını diledi.

Toplantıda konuşan TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Haluk Karabel ise sözlerine, “Bu proje ile ülkemiz ve İstanbul’umuza son derece modern ve çok amaçlı bir spor kompleksi kazandırılması amaçlanmıştır. Bilindiği üzere, Seyrantepe Spor Kompleksi Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda; Maliye Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, TOKİ ve Galatasaray Spor Kulübü arasında mzalanan 4’lü protokol çerçevesinde ihaleye açılmıştır” diyerek başladı.

Konuşmasının devamında Karabel, “Söz konusu spor kompleksi 2007 yılında Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı olarak ihale edilmiş, ancak yüklenici firma sözleşme hükümlerini gerçekleştiremediği için Temmuz 2009’da ihale fesih edilmiştir. Spor Kompleksi, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında gerçekleştirilen ihale sonucunda Varyap ve Uzunlar Ortak Girişimi uhdesinde kalmıştır. 5 Ekim 2009 tarihinde de yer teslimi yapılarak inşaata başlanılmıştır” dedi.

Ahmet Haluk Karabel son olarak, “En ileri inşaat teknolojisi ile uluslar arası standartlara uygun olarak inşa edilen Seyrantepe Spor Kompleksi yılın her döneminde konserden fuara kadar birçok amaç için kullanılabilecek. 3025 adet kapalı ve 200 adet açık olmak üzere toplam 3225 araç kapasiteli otoparka sahip olan spor kompleksine ulaşımın ağırlıklı olarak yapımı Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen metro ile yaya olarak olması planlanmıştır. Seyrentepe Spor Kompleksi, mühendisinden işçisine kadar tüm çalışanlarımızın fedakarane çalışmaları ile Cumhuriyetimizin 87. kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim 2010 tarihinde bitirilerek Türk sporunun hizmetine sunulacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.


Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş da konuşmasında, bu güne kadar tüm projelerinde olduğu gibi güçlü ve güvenilir kadrolarıyla birlikte Seyrantepe projesini de sözleşme teslim tarihi gereğince 29 Ekim 2010’da teslim edeceklerini belirtti. Geçtiğimiz hafta, zorlu bir çalışmayı gerektiren, stadyumun 2 ana makasından 1200 ton ağırlığında olan ilk makasın montajını, hiçbir teknik ve iş güvenliği sorunu yaşamadan tamamladıklarını söyleyen Varlıbaş, “Varyap-Uzunlar Ortak Girişimi olarak, Türkiye’de spora ve sporcuya değer katmak amacıyla çıktığımız yolda, Seyrantepe Spor Kompleksini inşa etmekten duyduğumuz gururu belirtmek isterim” dedi.

Setrantepe Spor Kompleksi’nin genel inşaatının yüzde 75’inin, kaba inşaatının ise yüzde 98’inin tamamlandığını belirten Süleyman Varlıbaş, şu anda yapımda içerde ve dışarıda ortalama 3000 kişi çalıştığını söyledi ve “Projenin işlerinin hızlanması ile birlikte bu sayı artacaktır” şeklinde konuştu.

Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Numan Uzun ise konuşmasında, Seyrantepe Spor Kompleksinin inşasında üzerlerine düşen bütün sorumlulukları hassasiyetle yerine getirdiklerini ifade ederek, kompleks inşasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Toplantının son bölümünde soru cevap kısmına geçildi. Stadın, açılır kapanır çatı kısmı ile ilgili gelen soruyu, Başkan Adnan Polat, “Bu ihale ikinci defa ihaleye açıldığında TOKİ Başkanının bana şöyle bir teklifi oldu. ‘Bu ihaleye çatıyı ilave edersek müteahhitlerin en az dört aya daha ihtiyacı olacaktır. Açılır kapanır çatı kısmını hariç olarak ihaleye çıkalım. Açılır kapanır çatı ihalesini daha sonra ilave edelim.’ Bu bağlamda stadın açılır kapanır kısmı ihaleye dahil edilmedi. Bundan sonra bu kısmın yapımı ne zaman olacak? Bunu bu hafta içine TOKİ Başkanımızla oturup neticeye vardıracağız” sözleriyle yanıtladı.
 
TOKİ Başkan Yardımcısı Haluk Karabel ise çatının çelik konstrüksiyonunun zaten yapıldığını ifade ederek, “Burada açılır kapanır çatının daha sonra montajının kolaylaştırmak için gereken imalatı sözleşme gereği yapıyoruz. Bu konu yakın bir gelecekte netleşecek. Galatasaray camiasının taleplerini de dikkate alarak sonuçlandıracağız. Cumhuriyetimizin 87. yıldönümünde stadın açılışı yapacağız. Ancak açılır kapanır çatının aynı tarihe yetişmesi mümkün değil” dedi.
 
Bu noktada söz alan Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi ise çatının açılır kapanır olmasının  Ağustos 2006’da, Nisan 2007’de yapılan protokollerde belirtildiğini ifade ederek, bu durumun yeniden tartışılmasının söz konusu olmadığını söyledi.
 
Satılan loca ve VIP koltuklarla ilgili gelen bir soruya ise Başkan Adnan Polat, “154 locanın tamamı ve 4 bin 500 VIP koltuğun yarısı satıldı. Buradan yapılan anlaşmalar 60 milyon dolar civarında. Bu rakamın önemli bir kısmı Galatasaray Kulübü’nün kasasına girmiştir” dedi.
 
Başkan Adnan Polat, son olarak, bu projede Başbakan, Maliye Bakanı, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı, Sağlık Bakanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve TOKİ Başkanı’nın imzasının  olduğunu kaydederek, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı bu tür projelere imzasını atmaz,  bu tür projeleri bürokratları imzalar. Sayın Tayip Erdoğan stadın yapımı konusunda bizim kadar hassasiyet gösteriyor. Zamanında bu stadın biteceğine inanıyoruz. Ben bu anlamda Sayın Başbakanımıza da teşekkür etmek istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Soru cevap bölümünün ardından Başkan Adnan Polat, medya mensupları ile birlikte Syrantepe Spor Kompleksi inşaatını gezdi.

Haberle ilgili videolar için tıklayınız.