19 Ocak 2017 Perşembe 02:47

Fonte Bastardo Azores 0-3 Galatasaray HDI Sigorta

Fonte Bastardo Azores 0-3 Galatasaray HDI Sigorta

2017 CEV Challenge Cup 1/8’li finallerinde eşleştiği Portekiz takımı Fonte Bastardo Azores karşısında turun ilk maçına çıkan Galatasaray HDI Sigorta, deplasmandan 0-3’lük galibiyetle dönüyor.

Maç sabahı gerçekleştirilen antrenmanda orta oyuncularımızdan Murathan Kısal’ın geçirdiği ufak sakatlığın ardından, Halil’in de yokluğunda kadrosunda ciddi eksiklerle oyuna başlayan Galatasaray HDI Sigorta, takım oyunundan taviz vermeden iyi bir performans sergiledi.

Maça Hüseyin, Bartman, Tuia, Yasin, İbrahim, Emin ve libero Can’la başladık. Fonte Bastardo Azores’in servis karşılama ve blok-defansta etkili başladığı setin ilk sayıları karşılıklı ilerledi. Birinci teknik molaya 7-8 geride girdik. Teknik moladan sayıyla dönen Galatasaray HDI Sigorta köşeden Bartman’ın hücum sayılarının da yardımıyla oyun ritmini yakaladı. İkinci teknik molaya 13-16 önde girdik. Ev sahibi ekip yakın takibe devam etti ve fark oluşmasına izin vermediler. Ancak takımımız kritik anlarda doğru hücum stratejileriyle seti 23-25 kazanarak, 0-1 öne geçti.

İkinci set yine yakın mücadele ile başladı. İlk teknik molaya 7-8 önde girdik. Serviste, ilk sete göre, daha etkili idik. Set ortasında dizinden sorun yaşayan Emin Gök kenara geldi, Doğukan oyuna girdi. İkinci teknik molaya 11-16 önde girdik. Blokta da vites arttırdığımız sette giderek farkı açtık ve seti 14-25 kazandık. Setlerde durum 0-2 oldu.

Karşılaşmanın üçüncü setine baskın bir oyunla girdik. Yasin’in ace’i ile sette durum 2-6 oldu. Teknik molaya Tuia’nın hücumuyla 4-8 önde girdik. Bartman’la hücumda fark yarattık. Setin ikinci teknik molasına 9-16 önde girdik. Giderek daha fazla hataya zorladığımız Azores ekibini iyice uzaklaştırdık. Yasin’in üst üste aldığı sayılarla sette durum 12-22 oldu. Seti 15-25, maçı 0-3 kazandık.

Maç sonunda müsabakayı yorumlayan Nedim Özbey “Belki de iki senedir, kendi oyunumuzu sahaya en iyi yansıttığımız, takım ruhunu ortaya en net koyduğumuz maçtı. Halil’in sakatlığının ardından, bugün maç sabahı Murathan bir sakatlık geçirdi. Maç ortasında Emin sıkıntı yaşadı. Hepsi bizim için çok önemli sporcular. Bir de bunun takım üzerindeki etkisi var, birdenbire üç oyuncu eksik başlıyorsunuz… Hiçbir şekilde sahaya yansıtmadan, tam bir takım oyunu içinde başarı elde ettik.  Hepsini tebrik ediyorum. Galibiyetin bir sebebi de rakibimizi iyi analiz etmiş olmamız. Çok şükür, hedeflediğimiz gibi tur için büyük avantajla dönüyoruz buradan. Devamını rövanşta, İstanbul’da kendi taraftarımızın önünde getireceğiz.” dedi.

Şube Genel Menajeri Mehmet Berent Bayrakçı ise mücadele hakkında “Tura iyi başladık, çok mutluyuz. İyi bir oyunla sahadaydık. Rövanşta da aynı performansla kendi oyunumuzu yansıtmak istiyoruz. Tüm taraftarımızı İstanbul’da turun ikinci maçına bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Turun ikinci karşılaşması 2 Şubat 2017 Perşembe günü Burhan Felek Voleybol Salonu’nda oynanacak.

Galatasaray HDI Sigorta: Bartman (16), Tuia (8), İbrahim (8), Yasin (7), Hüseyin (6), Emin (3), Doğukan (3), Can (L)

Fonte Bastardo Azores: Silva (11), Johnson (8), Pollock (7), Freitas (5), Rhein (3), Guerreiro (2), Hernandez (1), Morais (1), Teixeira (L)