İbrahim Ziyal - Divan Kurulu Başkan Yardımcısı

İbrahim Ziyal

İbrahim Ziyal

Divan Kurulu Başkan Yardımcısı

Doğum Yeri: İstanbul

İstanbul’ da doğdu. Alman Lisesi’ ni bitirdi. Tıp eğitimini 1986 yılında Cerrahpaşa’ da tamamladı. Hatay Yayladağ’ da zorunlu hizmetini yaptı. 1996 yılında Şişli Etfal Beyin Cerrahisi Kliniğinden ihtisasını aldı. 1996, 1997 ve 1998 yıllarında ABD’de, Washington’da, George Washington Üniversitesi’ nde kafa tabanı cerrahisi ve kompleks beyin tümörleri üzerine, 1999 yılında Brezilya’da Sao Paolo Nörolojik Bilimler Enstitüsü’ nde nörovasküler cerrahi üzerine çalışmalar yaptı. 1998 – 2000 arası Düzce Tıp Fakültesi’nde Beyin Cerrahisi Kliniği kurucusu ve Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Beyin Cerrahisi Kliniği’ nde Yardımcı Doçent, 2002 yılında Doçent, 2008 yılında Profesör oldu. 2004 yılında Almanya’nın Göttingen kentinde hipofiz bezi tümörleri üzerine üst eğitim almak için bulundu. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Beyin Cerrahisi Kliniği’ ne Anabilim Dalı Başkanı, Nörolojik Bilimler Enstitüsü’ne müdür olarak atandı. 2013 yılında Nöroonkoloji Derneği kurucu başkanı oldu ve ilk dönem yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

Journal of Neurosurgery (JNS) dergisinin 1998 Haziran ayı sayısına kapak olan pineal bölge tümörlerinin cerrahisi ile ilgili çalışmasıyla, 1999 yılında Türk Nöroşirürji Derneği Başarı Ödülü’nü aldı.

Bel fıtıklarında, mikroskop yardımı ile yapılan mikrocerrahi tekniğinin modifiye olarak kullanılması ve boyun fıtıklarında kontralateral cerrahi yaklaşımın kullanıma sokulması konusundaki tecrübeleri, uluslararası dergilerde yayınlanmış ve kongrelerde sunulmuştur. Ayrıca, kompleks beyin tümörlerinin cerrahisi ile ilgili tecrübelerini gerek verdiği yurt içi kurslar, gerekse yapmış bulunduğu yayınlar ile yetişmekte olan meslektaşları ile paylaşmıştır. Yine, özellikle kafa tabanı tümörleri, köşe tümörleri ve ileri yayılım göstermiş hipofiz bezi tümörleri ilgi alanı içerisindedir. Beyin damar hastalıkları ile ilgili geniş tecrübeye sahiptir. Gamma bıçağı ile tümörlerin, damar hastalıklarının, istenmeyen ağrıların tedavisini Marmara Üniversitesi Nörolojik Bilimler Enstitüsü’ nde Radyocerrahi Merkezi’ nde sürdürmektedir.

Prof. Dr. İbrahim Ziyal’ ın 160’dan fazla makalesi, 500’den fazla atıfı, 8 adet kitap editörlüğü bulunmaktadır. 50’ye yakın kitap bölümü yazdı. 60’dan fazla davetli konferans verdi.Nöroonkoloji Derneği kurucu başkanı ve 2013-2015 dönemi yönetim kurulu başkanıdır.Türk Nöroşirürji Derneği (TND), American Association of Neurosurgery (AANS), Congress of Neurological Surgeons (CNS) ve World Federation of Neurological Surgery (WFNS) Kafa Kaidesi Komitesi’nin üyesidir. Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu üyesidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

  • TWITTER

  • FACEBOOK

  • INSTAGRAM

    FİKSTÜR