Tekerlekli Sandalye Basketbol Puan Sistemi

Tekerlekli Sandalye Basketbol Puan Sistemi

Tekerlekli Sandalye Basketbol Puanlama Sistemi

1. Puanlama, fiziksel engeli olan ve tekerlekli sandalye basketbolu oynamak isteyen kişilere, federasyonun belirlediği puanlamacılar tarafından yapılan işlemdir.

2. Puanlamayı yapan kişi tekerlekli sandalye basketbolu oynamak isteyen şahsı fiziksel muayeneden geçirerek engel derecesine göre puanlar.

3. Bu puanlamada kişiye engel derecesine göre 1,0 puan ile 4,5 puan arası herhangi bir puan verilir. Verilen puanlar 1,0 den 4,5'a kadar 0,5 artarak gider.

4. Oyun kuralları saha içindeki beş oyuncunun toplam puanını maksimum 14 puanla sınırlandırmıştır. Böylece oyunun, engel derecesi düşük 4,5 puanlık beş oyuncuyla oynanması engellenmiş, engel derecesi yüksek oyuncularında oyunun birer parçası olmaları sağlanmıştır.

5. Puanlamanın gerekçesi, engel derecesi yüksek sporcuların da engel derecesi düşük olan sporcular kadar saha içinde süre almaları için onlara şans vermektir.

6. Sonuç olarak; 4,5 puanlık iki oyuncu 3,0 puanlık bir oyuncu ve yanlarına 1,0 er puanlık iki oyuncu koyarak toplamda 14 puan ile iyi bir takım sahaya sürebilirsiniz.