10 Kasım 2019 Pazar 22:50

Galatasaray Spor Kulübü HDI Sigorta 10 Kasım Atatürk’ü Anma Satranç Turnuvası ödülleri sahiplerini buldu

Galatasaray Spor Kulübü HDI Sigorta 10 Kasım Atatürk’ü Anma Satranç Turnuvası ödülleri sahiplerini buldu

HDI Sigorta sponsorluğunda düzenlenen Galatasaray Spor Kulübü HDI Sigorta 10 Kasım Atatürk’ü Anma Satranç Turnuvası, 9-10 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul geneli ve il dışından gelen yaklaşık 500 sporcunun yoğun ilgisi ve katılımıyla Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda gerçekleşti. Genç katılımcılar arasında üç görme engelli sporcu da yer aldı.

İki gün süren zorlu mücadelenin ardından dereceye giren sporculara ödüllerinin takdim edildiği törene Başkanımız Mustafa Cengiz ve Yönetim Kurulu Üyemiz Dilek Kutlu katıldı.

Başkanımız Mustafa Cengiz ödül töreninde yaptığı bir konuşmayla davetlilere ve sporculara seslendi:

"Değerli arkadaşlar, bizce ölümsüz olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 81. yıl dönümünde anıyoruz. Biz bu anmayı iki yıldır onun aziz hatırasına, ilkelerine ve umdelerine uygun olarak, daha verimli bir şekilde gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz: Atatürk'ün cumhuriyetimizi emanet ettiği gençlerle, iki yıldır Türkiye'nin en büyük satranç turnuvasını gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Yaklaşık 500 gencimiz bu Atatürk'ü anma turnuvasına fiilen iki yıldır katılıyor. Bu sayıyı bilinçli olarak 500'de sınırlı tutuyoruz. Yoksa başvurular 1000'i aşıyor. Biz bu ulusal yarışmayı giderek uluslararası hale getirmeyi planlıyoruz. Bunu da inşallah önümüzdeki yıl yapacağız. Atatürk'ün aziz hatırası önünde, onun bize emanet ettiği gençliğin daha analitik, algoritmaları daha iyi çözen bir zihne sahip olabilmesi için satranç çok önemli bir enstrüman. Satrancı bilen ileride olacak hamleleri öngörür; ilime, bilime ve irfana, Ata'mızın bizi yönlendirdiği hedeflere doğru bizi götürür. Satranç şans faktörünün sıfır olduğu tek oyundur. Satranç sadece gençlerimizin ülkemize yararlı olması, daha müreffeh, doğru ve demokrat bir geleceğe ülkemizi götürmeleri açısından değil, kişisel yaşam kalitesinin artması açısından da önemli bir enstrümandır. 

Özellikle çocuklarını buraya getiren ebeveynleri kutluyorum. Onları tebrik ediyorum, hepsine teşekkür ediyorum. Hiçbir takım, din, mezhep, sınıf, statü ayrımı yapmadan herkesin eşitçe yarıştığı bu ortamı sağladığı için öncelikle Yönetim Kurulu Üyemiz Sevgili Dilek Kutlu'ya, sponsorumuz HDI Sigorta'ya ve gerçek bir Atatürk'ü anma etkinliği olayı olan bu etkinliği takip edip kayda geçiren değerli basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın Ata'mıza layık biçimde sonsuza dek sürmesini diliyorum."

Yönetim Kurulumuz Dilek Kutlu ise ödül töreni öncesi şu konuşmayı yaptı:

"Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz satranç turnuvasına katılımınız için öncelikle sizlere teşekkür ediyoruz. Hoş geldiniz ve iyi ki geldiniz. Geleneksel hale getirmeye çalıştığımız, giderek geliştirmeye ve uluslararası hale getirmeye çalıştığımız bu etkinliklerde sizi burada görmekten ve ağırlamaktan onur duyuyoruz. İnşallah sizleri iyi ağırlamışızdır, buradan memnun ayrılırsınız. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için yalnızca saat 9'u 5 geçe huzurunda saygı duruşunda bulunmak bana göre yeterli değil. Satranç şubesi olarak, Başkanımızın söylediği gibi hayatın her alanında katkısı bulunan, her yaştan, her cinsiyetten insanın yapabildiği, olimpik bir sporda Atam'ızı anacak bir turnuva yapmanın hem uygun olacağını hem de kulübüze yakışacağını düşündük. İki yıldır tüm organizasyonlarımızda bize destek veren HDI Sigorta'ya teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm sporculara, ailelerine, basın mensuplarına, perde arkasında bu organizasyon için emek veren herkese tek tek teşekkür ediyorum. 23 Nisan'da gerçekleştireceğimiz turnuvada görüşmek üzere."

7, 8, 9, 10 ve 11-12 yaş kategorileri ile A, B, C kategorilerinde yarışarak dereceye giren sporcular şöyle:

7 Yaş Kategorisi

1. Keremcan Koca

2. Mehmet Alper Çelebi

3. Deniz Kemal Can

4. Tuna Acar

5. Muhammed Umud Sıtkı

6. Kuzey Alp Ayyıldız

 

8 Yaş Kategorisi

1. Özgür Toprak Kurt

2. Erdem Ateş

3. Baver Yılmaz

4. Can Şimşek

5. Cem Altuntaş

6. Ege Tarhan

 

9 Yaş Kategorisi

1. Poyraz Taş

2. Muhammed Tuna Bilir

3. Toygar Başdoğan

4. Dikran Özbülbül

5. Çağatay Kaan Serbest

6. Ömer Akkara

 

10 Yaş Kategorisi

1. Tuna Işık

2. Hayri Beyhun Şenel

3. Furkan Enes Özgül

4. Direnç Uyanık

5. Yavuz Kağan Çiçek

6. Kaan Ünüvar

 

11-12 Yaş Kategorisi

1. Oğuzhan Bilal Gücükodacı

2. Ekin Ulus

3. Kutsal Kuzey Kara

4. Eray Ahmet Öztürk

5. Burak Doğa Şahin

6. Ömer Kaskan

 

A Kategorisi

1. Ataberk Eren

2. Enis Metin

3. Işık Can

4. Aytaç Şahin

5. Okan Özsakallıoğlu

6. Askar Rzayev

 

B Kategorisi

1. Hayati Tokcan

2. Süha Özel

3. Mehmet Bike

4. Mehmet Burak Sakallıoğlu

5. Oğuzhan Göktürk Yahşi

6. Shageldi Kurbandurdyyev

 

C Kategorisi

1. Ahmet Kerem Güvendi

2. Naci Elmalı

3. Mehmet Can Arısoy

4. Emre Can Aytaç

5. Mesut Yiğit

6. Aysu Uysal