16 Mart 2019 Cumartesi 19:39

Afyon Belediyespor 69 - 77 Galatasaray Doğa Sigorta

Afyon Belediyespor 69 - 77 Galatasaray Doğa Sigorta

Galatasaray Doğa Sigorta, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 22. hafta mücadelesinde Afyon Belediye’ye konuk oldu. Takımımız sahadan 69-77’lik galibiyet ile ayrıldı ve ligdeki 11. galibiyetini aldı.

Takımımız maça Tai Webster, Aaron Harrison, Caner Erdeniz, Nigel Hayes, Zach Auguste beşiyle başladı.

Takımımız karşılaşmaya daha hızlı başlayan taraf oldu. İlk çeyrekte ilk iki dakika geçilirken 2-6 önde olan Galatasaray Doğa Sigorta özellikle hücum ribaundlarında etkiliydi. Maçın başında savunmada çok sert olan takımımız maçın ilk dört buçuk dakikalık bölümünde sadece 2 sayıya izin verdi ve bu bölümü 2-10 önde geçti. Savunma kaynaklı kazanılan topları bulduğu boş şutlarda skora dönüştürmekte sıkıntı yaşayan Galatasaray Doğa Sigorta, ilk beş dakika geride kalınırken gelen televizyon molasına 5-10 önde girdi. Moladan 0-7’lik seriyle dönen takımımız çeyreğin bitimine üç dakika kala skoru 5-17 yaptı. Çeyreğin geri kalan bölümünde hücumda bulduğu boş şutları verimli şekilde kullanamayan takımımız farkı büyütemese de ilk çeyreği 10-19 önde kapadı.

İkinci çeyrekte ilk sayılarımız Aaron Harrison’ın üç sayılık isabetiyle geldi. Çeyreğin ilk üç dakikası geçilirken takımımız 13-23 önde olan taraftı. Galatasaray Doğa Sigorta savunmadaki etkinliğine devam etse de hücumda farkı açacak fırsatları değerlendirme konusunda yaşadığı sıkıntılara engel olamadı. Rakip takım molasına takımımız 13-23 önde girdi. Mola dönüşü Ayberk Olmaz ile üst üste 5 sayı bulan Galatasaray Doğa Sigorta skoru 13-28 yaptı. 

Çeyreğin son üç dakikalık bölümüne girilirken ev sahibi ekip Randy Culpepper ile 5-0’lık seri yakaladı ve skoru 20-28’e getirdi. İlk yarının sonunda hücumda ritim bulan Afyon Belediyespor farkı eritse de takımımız soyunma odasına 27-35 önde gitti.

Üçüncü çeyreğin ilk iki dakikasında Nigel Hayes ve Zach Auguste ile skor üreten takımımız 31-40 ile skorda önde kaldı. Çeyreğin ilk dört buçuk dakikası geride kalırken skor 36-43’e geldi. Nigel Hayes’ten gelen üç sayılık isabet skoru 36-46 yaparken hücumda sıkıntı yaşayan takımımıza nefes aldırdı. Üçüncü çeyreğin büyük bölümü iki takımın da üst üste yaptığı hatalarla geçilirken son üç dakikaya takımımız 38-48 önde girdi. Ev sahibi ekip bu bölümde üst üste bulduğu dört sayıyla farkı altıya indirirken Ertuğrul Erdoğan molasına başvurdu. Çeyrek sonunda Zach Auguste ve Erol Can Çinko ile sayı üreten takımımız son çeyreğe 44-52 önde giren taraf oldu.

Son çeyreğin başında Can Korkmaz ve Nigel Hayes ile beş sayı üreten takımımız ilk iki dakika geçilirken skoru 47-57’ye getirdi ve ev sahibi ekip molasına gidildi. Takımımız hücumda fazla sayıda top kaybı yapmaya devam etse de bu çeyrekte son beş buçuk dakikaya 52-61 önde girmeyi başardı. Tai Webster ve Erol Can Çinko ile gelen üst üste üçlükler takımımızı 54-67 öne taşırken ev sahibi bir kez daha molasına başvurdu. Maçta son üç buçuk dakikaya 57-67’lik skorla girildi. Maçın geri kalanında ev sahibi ekip son bir buçuk dakikalık bölümde geri dönüş ufak bir adım atsa da süreyi iyi kullanan ve Nigel Hayes’in üçlüğüyle avantajını koruyan takımımız sahadan galibiyetle ayrılmayı başardı.

İlk çeyrek sonucu: 10-19
İkinci çeyrek sonucu: 27-35 (17-16)
Üçüncü çeyrek sonucu: 44-52 (17-17)
Dördüncü çeyrek sonucu: 69-77 (25-25)

Galatasaray Doğa Sigorta, bir sonraki maçında 23 Mart Cumartesi günü saat 15:15’te Beşiktaş Sompo Japan’ı Sinan Erdem Spor Salonu’nda konuk edecek.