24 Kasım 2019 Pazar 17:34

"Kolektif bir basketbol oynadık"

"Kolektif bir basketbol oynadık"

Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızın, ING BSL'nin dokuzuncu haftasında OGM Ormanspor'u 105-73 mağlup ettiği maçın ardından Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan ve oyuncumuz Emir Gökalp maçı değerlendirdi.

Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Bu maçı fark üzerinden yorumlamak yanlış olur. Bugün gerçek anlamda kolektif bir basketbol oynadık. Hem işin savunma tarafında hem de hücum tarafında... Rakamlar da zaten bunu gösteriyor. Aslında çok formda olduğumuz bir dönem ama zihinsel yorgunluk form grafiğimizi bir yandan etkiliyor. Seyahatlerin de bittiği bir haftaya denk gelmişken böyle bir sıçrama bekliyordum. Ama bunu çok da abartmamak lazım. Şimdi önümüzde çok değerli iki haftalık bir süre var. Bu süreçte EuroCup maçlarına ara verip ligde çok önemli iki maç oynayacağız. Hem de aynı haftaya denk gelecekler. Bu iyi atmosferin avantajını Anadolu Efes ve Teksüt Bandırma karşısındaki bu iki maçta kullanıp ritmimizi daha da yükseltmemiz lazım. Elbette şunu da analiz etmemiz lazım: Geçen hafta 30 sayıyla yenildik, bu hafta 30 sayıyla kazandık. Geceyle gündüz gibi bir fark var. Bu farkı anlayıp performansımızı bir standarda oturtmamız gerek. Ama bugün bütün oyuncularım adına özel bir performanstı. Hepsini kutluyorum. Ormanspor gerçekten çok tehlikeli bir takım. Ligde yeniler ve aldıkları sonuçlar da bunu gösteriyor. Ama biz bugün oyunun iki tarafında da ritmi yüksek tutarak ciddi bir avantaj elde ettik. Son olarak bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Umarım onlara verilen önem tek bir günle kısıtlı kalmaz."

"Biz her maç farklı farklı oyunculardan skor katkısı alıyoruz. Bunun temel sebebi topun doğru paylaşılması ve doğru oyuncuya gitmesi. Bizim takım içinde İngilizce olarak belirlediğimiz bir sloganımız var: "Respect the open man." Yani boştaki oyuncuya topun gitmesini, en boştaki oyuncuya topu ulaştırmayı önemsiyoruz. Bunun üzerinde çok çalışıyoruz. Her maç böyle olduğunu söyleyemem ama bugün bu konuda çok iyi bir performans sergiledik. Yiğit, Malaga maçının da Ege'yle beraber momentumunu değiştirdi. Can daha önceki maçlarda yine iyi katkı verdi. Bizim için yerli, yabancı ya da az, çok oynayan oyuncu diye bir ayrım yok. Bizim için tek önemli olan o an takıma ve galibiyete kimin katkı sağlayabileceği. Bence herkesin de böyle bakması lazım. Tekrar ediyorum, bu önemli bir galibiyet ama çok da abartmamamız, kendimizi ayrı bir yere koymamamız lazım, ayaklarımız yere basmalı. Önümüzde yine zor maçlar var. Her maçımız önemli, bugün de önemli bir galibiyet aldık. Ama oynadığımız lig böyle bir lig."

Oyuncumuz Emir Gökalp şu ifadeleri kullandı:

"Ormanspor bu sene lige gelmiş, gerçekten tehlikeli bir ekip. Kısa ve uzun rotasyonunda iyi oyuncuları olan yetenekli bir takım. Bize sorun çıkarabilirlerdi ama bugün bizim nasıl oynadığımız daha belirleyici oldu. Kendi oyunumuzu oynarsak Ormanspor'u yenebileceğimizi biliyorduk. Maçın başından itibaren ciddiyetle bunu yaptık, güzel bir galibiyet aldık. Herkes süre alıp katkı yaptı. Şimdi kısa bir ara verip ardından çalışmaya devam edeceğiz."