19 Kasım 2019 Salı 23:33

"Oyuncularımızın yüksek karakterini gösteren bir maçtı"

"Oyuncularımızın yüksek karakterini gösteren bir maçtı"

Galatasaray Doğa Sigorta Erkek Basketbol Takımımızın, 7DAYS EuroCup'ın sekizinci haftasında Unicaja Malaga'yı 91-80 mağlup ettiği karşılaşma sonrası Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya, Başantrenörümüz Ertuğrul Erdoğan ve oyuncumuz Lazeric Jones açıklamalarda bulundu.

Başantrenörümüz Erdoğan karşılaşmayı şu sözlerle değerlendirdi:
 
"Öncelikle tüm oyuncularımı tek tek tebrik ederim. İnanılmaz bir iş başardılar, özellikle 16 sayıdan geri dönmeyi başarmaları harikaydı. Büyük bir enerji gösterip büyük bir performansa imza attılar. Neden bu kadar önemli bir galibiyetti bu maç? Çünkü üst üste iki maçta önemli farklarla mağlup olduktan sonra bugün de 16 sayı geri düşüp geri dönmeyi başardık. Bu sonuç bu oyuncu grubunun ne kadar yüksek karakterli olduğunu gösteriyor. İlk yarıda çok fazla top kaybı ve basit hata yaptık. Rakibimize oynamak istedikleri basketbolu oynamaları için çok fazla fırsat tanıdık. İkinci yarıda ise topa baskıyı artırıp rakibi hataya zorladık. Bu da maçın kilit noktası olan anlardan biriydi. Bugün baktığınızda üçüncü çeyrekte 33 sayı attık, son çeyrekte 33 sayı yedik. Bu iki takım için de negatif gösterge. Bizim şu an en çok konuşmamız gereken konu konsantrasyon. Hem BSL çok zor bir lig hem EuroCup çok zor bir lig. Şunu anlamamız lazım: Her oyuncu, her dakika, her top çok önemli. Bu seviyede her oyuncunun her an dakika alabileceğini bilmesi lazım. Ama şu an en büyük problemimizin maç içi konsantrasyon ve dikkat sürekliliği olduğunu söyleyebilirim. Son olarak bugün maça gelip bizi yalnız bırakmayan Başkanımız Mustafa Cengiz'le yöneticilerimize ve salonda bize desteğiyle enerji veren taraftarımıza teşekkür ediyorum."
 
Takımımızın sezon içi transfer piyasasında Alex Perez'le ilgilendiği iddialarının sorulması üzerine Başantrenörümüz şu yanıtı verdi:
 
"Alex Perez'le ilgili transfer iddiaları konusunda bilgim yok. Kim bu iddiaları ortaya atıyorsa konuyu ona sormak lazım. Belki şundan dolayı çıkmıştır: Ben, Alex Perez'le ilgilendiğimizi ve bir dönem transferine yakın olduğumuzu basına daha önce anlatmıştım. Buradan bir yakıştırma çıkmış olabilir. Ama temelde bu bir zamanlama ve ihtiyaç meselesi, bir de tabii var olan şartların bu ihtiyacı karşılamamıza uygun olup olmaması meselesi. Şu anda Alex Perez'le ilgili bana birçok soru geliyor. Keşke maçla ilgili bir soru gelseydi. Çünkü bizim için Alex Perez konusu şu an spekülatif bir konu, bu da magazinel bir soru. Ama şunu hep söylüyorum: Galatasaray ihtiyacı doğrultusunda her oyuncuyu alabilir ama ihtiyaç ortaya çıktığında mevcut şartlar bizi nereye götürecek, bunu görmek lazım. Dolayısıyla, bizim odak noktamız şu an sadece OGM Ormanspor maçı."
 
Amerikalı oyuncumuz Jones maçı şu sözlerle değerlendirdi:
 
"İlk yarı savunmada kötü bir başlangıç yaptık ve düşük enerjiyle maça başladık. Ama ikinci yarı hem hücumda hem de savunmada takım olarak gösterdiğimiz enerjiyle maçı çevirmeyi başardık. İkinci yarıdaki konsantrasyon ve enerjimizle yola devam etmeye odaklanacağız."
 
Genel Menajerimiz Ömer Yalçınkaya ise galibiyeti şu ifadelerle değerlendirdi:
 
"Son iki maçtır hiç arzu etmediğimiz şekilde aldığımız Galatasaray'a yakışmayan mağlubiyetler sonrası, bir de ilk yarı 16 sayı geri düşüp geri gelmek ancak Galatasaray ruhuyla olacak bir şeydi. Hakikaten bunu seyircimizin o müthiş enerjisiyle beraber, başta Koçumuz Ertuğrul Erdoğan olmak üzere takımımızın reaksiyonuyla başardık. Taraftarımızla birlikte bugün salona gelen Başkanımız Mustafa Cengiz'le değerli Yönetim Kurulu Üyelerimiz de bizi bu kritik maçta yalnız bırakmadı, onlara teşekkür ediyorum.
 
Ama şartlar ne olursa olsun, Galatasaray formasının zaten bunu yapması lazım. Mücadele etmesi lazım, asla vazgeçmemesi lazım. Birkaç tane yol kazası diyebileceğimiz maçı yaşadık. Ama onları geride bıraktık. Bu maç da geride kaldı. Bundan sonra önümüzde çok önemli hedefler var, Avrupa'da iki önemli maçımız var. Bu iki maçta iki galibiyet alırsak, bir üst tura istediğimiz şekilde, daha da ileri gidebileceğimiz şekilde devam edeceğiz. BSL de bizim için çok önemli, üst sıralarda kalmamız lazım. Pazar günü Ormanspor maçı var, taraftarımızın bugünkü enerjiyi o gün de yansıtmaları, bizim de ona karşılık vermemiz çok önemli olacak. Her maç bizim için özel bir atmosfere sahip, bunu taraftarımızla birlikte yaşamak istiyoruz."