4 Kasım 2020 Çarşamba 19:33

Çankaya Üniversitesi galibiyetimizin ardından açıklamalar

Çankaya Üniversitesi galibiyetimizin ardından açıklamalar

Galatasaray Kadın Basketbol Takımımız, Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nin 8. haftasında Çankaya Üniversitesi ile karşılaştı. 95-90 kazanarak yedi maçlık kazanma serisi elde ettiğimiz mücadele sonrasında başantrenörümüz Efe Güven ile oyuncularımızdan Pelin Derya Bilgiç ve Courtney Williams, Galatasaray TV'ye açıklamalarda bulundu.

Yedi maçlık serinin önemli olduğunu; ancak bu performansı ligin tamamına yaymak istediklerini dile getiren koç Efe Güven, "Bu maçı kazanmak çok istiyorduk. Çünkü geçen sene Ankara'da çok kötü bir maç oynayıp kaybetmiştik. Nasıl bir takımla oynayacağımızı biliyorduk. Yüksek skor atan bir takıma karşı oynayacaktık. O yüzden ofansımızın da bir o kadar yüksek olması lazımdı. Onlar kadar yukarıya çıkmamız lazımdı. Savunmayı da daha sert yapmamız gerekiyordu; ama bu maçın skorunun bu şekilde gideceği belliydi. Rakibimiz inanılmaz yüzdeli oynadılar ve atışlarda isabet sağladılar. Maçın sonuna kadar bu şekilde gideceğini düşünüyordum ve öyle oldu. Geri adım atmadık. Maçı kazandığımız için mutluyuz. Yedide yedilik bir seri ile devam ediyoruz; ama mühim olan sezonun bitiminde yedi maçlık seri yakalamak. Ligin başlangıcını kimseyi hatırlamaz. Önemli olan nasıl bitirdiğinizdir. İnşallah iyi bir şekilde bitirmek istiyoruz." diye konuştu.

Euroleague için seviyelerini daha yükseltmeleri gerektiğini vurgulayan koç Efe Güven, "8'de 7'lik serinin içinde mağlup olduğunuz takım ezeli rakibiniz olunca pek hoş olmuyor. Daha yolun başındayız. Yeni kurulduk. Basketbol olarak istediğimiz seviyeye yaklaşmaya başladık. İnşallah milli takım arasından sonra da oyuncularımız sağlıklı bir şekilde devam ederiz. Çünkü Euroleague etabına gireceğiz. Daha iyi ve daha akıllı oynamamız gerekiyor; çünkü bu basketbol Euroleague için yeterli kalmaz." ifadelerini kullandı.  

Galatasaray'dan milli takıma daha fazla oyuncu çağırılmasını beklediğini söyleyen Efe Güven, "Bizim için çok gurur verici 1-2 oyuncumuz daha seçilebilir diye düşünüyordum. En çok Türk oyuncu veren kulüp olmamız benim için büyük bir gurur. İnşallah sağlıklı bir şekilde gidip gelirler." diyerek sözlerini noktaladı.

Pelin Derya Bilgiç, zorlu bir rakibe karşı oynadıklarını belirterek, "Rakip gerçekten güçlü ve yüksek yüzdeyle oynayan bir rakip. Her maç böyle oynuyorlar. Skorun yüksek bitmesini bekliyorduk. İyi bir takımla oynadığımızı düşüğnüyorum. Savunmada çok yesek de hücumda bugün fena değildik. Üstüne biraz savunma koyunca, onları kendi tempomuza uydurarak maçı kazandık." dedi ve milli takıma çağırılmanın gurur verici olduğunu da sözlerine ekledi. 

Yaptığı triple-double ile maçın yıldızı olan Courtney Williams, "Maça çok zor üçlükler sokarak başladılar. Hücumda çok tempolu bir şekilde zor topları sokarak önde götürdüler; bizde maç sonunda ama başardık. Özellikle takım arkadaşlarım ciddi derecede efor koydular; mücadele sergilediler. Ribanut dengesini de sağlayarak maçı kazanmış olduk. Gelişiyoruz. daha çok iyi olmaya çalışıyoruz. Son oynadığımız Beşiktaş maçında koçumuzun oyun olarak bir hayal kırıklığı vardı. Hatalardan ders alıp, maçlara daha hazır hale gelip takım kimyasını üst düzeyde tutmak istiyoruz." şeklinde mücadeleyi değerlendirdi. 

Öte yandan Galatasaray Kadın Basketbol Takımı İdari Menajeri Alper Okumuş, üçüncü çeyrekte sert bir şekilde düşerek maça devam edemeyen kaptanımız Cansu Köksal'ın sağlık durumu ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Baş dönmesi yaşadı kendisi. Soyunma odasına gönderdik, tedbir amaçlı olarak. Sonradan kendisi maça geri dönmek  istedi. Ayağa kalktığında hafif bir baş dönmesi daha yaşadı. Şu anda tedbir amaçlı olarak hastanede. Kendisi MR'a gitti. MR sonuçlarından sonra herkesi net bir şekilde bilgilendirmeye çalışacağız."