2 Mart 2016 Çarşamba 22:01

Galatasaray 71–51 Beşiktaş

Galatasaray 71–51 Beşiktaş

Kayseri’de düzenlenen Bilyoner.com Kadınlar Türkiye Kupası çeyrek final mücadelesinde Galatasaray Kadın Basketbol Takımımız Beşiktaş ile karşı karşıya geldi. Kadir Has Spor Salonu’nda oynanan mücadeleyi Sarı-Kırmızılılar 71-51 kazanarak yarı finale yükseldi.

Galatasaray yarı finalde, Edirne Belediyesi Edirnespor’u 74-59 ile geçen Basketbolu Geliştirenler Derneği ile 3 Mart Perşembe günü saat 19.45’te karşı karşıya gelecek.

Galatasaray maça Işıl Alben – Jewell Loyd – Jelena Dubljevic – Ann Wauters – Nevriye Yılmaz beşiyle parkeye çıktı. Beşiktaş ise Cappie Pondexter – Şaziye İvegin – Sandra Viana – Luca Ivankovic – Jelena Milovanovic beşiyle parkedeydi. Mücadeleye 5-0’la etkili başlayan Sarı-Kırmızılılar, sert savunmasıyla üç dakika boyunca potasında sayı görmedi. Ann Wauters ve Nevriye Yılmaz ikilisinin pota altındaki etkili oyunuyla altı dakikada skor 12-7’ye taşındı. Beşiktaş hücumlarını alan kapatarak savunan Galatasaray, çeyreğin bitimine 01.48 kala Beşiktaş koçu Ömer Buharalı’ya molayı aldırdı (14-9). Mola dönüşünde 2 sayı daha üreten Ekrem Memnun’un öğrencileri, ilk 10 dakikalık bölümü 16-11 önde tamamladı.

İkinci çeyrek karşılıklı basketlerle başlarken, oyun temposunda bir değişim olmadı. Beşiktaş’ın 4-0’lık seriyle başladığı ikinci çeyrekte Sarı-Kırmızılılar Jewell Loyd önderliğinde 10-0’lık seriyle cevap vererek Ömer Buharalı’ya molayı aldırdı (26-15). Mola dönüşünde gelen karşılıklı basketlerle çeyreğin son üç dakikasına 33-21 Galatasaray üstünlüğüyle girildi. Bu bölümde Beşiktaş arka arkaya basketler kaydetse de ikinci çeyrek 35-25 Galatasaray üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci yarıya Galatasaray, Jelena Dubljevic’in arka arkaya 4 sayısıyla başladı. Üç buçuk dakikada gelen karşılıklı basketlerle skor 40-29’a geldi. Beş dakikalık bölümde Cappie Pondexter ile ritim yakalayan ve farkı 3 sayıya indiren Beşiktaş, Ekrem Memnun’a molayı aldırdı. (40-37). Molanın ardından Nevriye Yılmaz Sarı-Kırmızılılar adına sorumluluk alarak farkı bu bölümlerde farkı 7 sayıda tuttu. Kalan bölümlerde Beşiktaş geri dönüş yapma şansını zorlarken Galatasaray buna izin vermedi ve final periyoduna 49-45 Galatasaray önde girdi.

Dördüncü çeyreğe zorlanmadan hücum eden Ekrem Memnun’un öğrencileri, üç dakikada farkı 8 sayıya taşıyarak Ömer Buharalı’ya molayı aldırdı (53-45). Mola dönüşünde bir dakikada 7-3’lük seri bularak Beşiktaş’a üstünlük kuran Ekrem Memnun’un öğrencileri, oyun üstünlüğünü bu bölümlerde tamamen eline aldı. Arka arkaya Işıl Alben ve Jewell Loyd’dan gelen üçlüklerle fark açılmaya devam etti ve Ömer Buharalı bir mola daha istedi (63-49). Molanın ardından rakibine geri dönüş şansı vermeyen ve savunma sertliğini en üst seviyeye taşıyan Sarı-Kırmızılılar, mücadeleden 71-51 galip ayrılarak Türkiye Kupası’nda adını yarı finale yazdırdı.

 

İSTATİSTİKLER

GALATASARAY

Ann Wauters 11 sayı – 3 ribaund – 5 asist,

Ayşegül Günay 1 ribaund – 2 asist,

Işıl Alben 8 sayı – 6 ribaund – 4 asist,

Nevriye Yılmaz 11 sayı – 14 ribaund – 1 asist,

Petra Kulichova 2 sayı – 2 ribaund – 2 asist,

Jelena Dubljevic 15 sayı – 7 ribaund – 2 asist,

Jewell Loyd 16 sayı – 5 ribaund,

Bahar Çağlar 8 sayı – 5 ribaund – 1 asist,

 

BEŞİKTAŞ

Ayşe Cora 1 sayı – 3 ribaund – 1 asist,

Emel Güler 1 ribaund,

Şaziye İvegin Üner 3 sayı – 1 ribaund – 1 asist,

Jelena Milovanovic 20 sayı – 7 ribaund,

Sandra Ygueravide Viana 2 sayı – 3 ribaund – 2 asist,

Luca Ivankovic 8 sayı – 8 ribaund,

Gizem Başaran 1 ribaund,

Cappie Pondexter 17 sayı – 2 ribaund – 1 asist,

Yasemin Horasan 1 ribaund