24 Ekim 2015 Cumartesi 17:02

Galatasaray 85-74 Yakın Doğu Üniversitesi

Galatasaray 85-74 Yakın Doğu Üniversitesi

Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin 2. hafta maçında Galatasaray, kendi sahasında konuk ettiği Yakın Doğu Üniversitesi’nin 85-74’lük sonuçla mağlup ederek ikinci galibiyetini aldı.

Karşılaşmaya Işıl Alben - Nuria Martinez - Bahar Çağlar - Jelena Dubljevic - Petra Kulichova ile başlayan Galatasaray, Thomas’ın boyalı bölgeden bulduğu sayılara çözüm bulamayıp, hücumda da ritim sağlayamayınca ilk 3 dakikayı 0-6 geride geçti. Işıl’ın sorumluluk alıp hem kendine hem de takım takım arkadaşlarına pozisyon yaratmasıyla skoru 7. dakikada 11-11’de eşitledi. Periyodun ikinci bölümünde oyuna giren Loyd’un hücumda getirdiği hareketlilik ve pota altında Petra’ya da daha çok top inmesi, ilk çeyreğin 23-19 Galatasaray üstünlüğüyle bitmesini sağladı.

İkinci çeyrek karşılıklı şut isabetleriyle başlarken, aradaki sayı marjı 4-7 arasında 5 dakika boyunca gidip geldi. 1-3-1, 2-3 ve 3-2 alan savunmalarıyla rakibinin hücumunu bozan Sarı Kırmızılılar, Işıl’ın kenarda oturduğu bölümlerde organizasyon problemi yaşadı. Soyunma odasına Galatasaray 44-40 ile önde girdi. Galatasaray koçu Ekrem Memnun, devrenin bitimine 50 saniye kala aldığı 2 teknik faulle oyundan ihraç oldu.

Takımımızın ilk yarıdaki en skorer oyuncusu Jelena Dubljevic, çeyrek başında dördüncü faulünü alıp benche geldi. Yakın Doğu pas temposunu ve savunmadaki baskıyı arttırıp farkı 1 sayıya düşürse de rakibin ufak çaplı serisine son veren isim Işıl Alben oldu. 25. dakika 51-47 Galatasaray üstünlüğü ile geçilirken periyodun son saniyesinde gelen Loyd’un üçlüğü, çeyreğin sonucunun 61-55 ev sahibi lehine bitmesini tescilledi.

Son çeyreğin başında gelen 4-0’lık seri, farkın ilk kez çift hanelere taşınmasını sağladı. (65-55) Loyd’un penetre üzerinden Kulichova ile buluşturduğu toplar, 33. dakikada durumu 69-55’e getirirken rakip koç Alper Durur molasına başvurdu. Mola dönüşü tam saha baskıyla Galatasaray’ın hücum süresini azaltmaya çalışan Yakın Doğu Üniversitesi’nin planını üst üste bulduğu 7 sayıyla Dubljevic bozdu. Kalan dakikalarda değişen bir şey olmazken Galatasaray, Yakın Doğu Üniversitesi’ni 85-74 ile geçip ligdeki ikinci maçında ikinci galibiyetini aldı.

BASIN TOPLANTISI

Derya Özyer: Kolay bir maç değildi. Dikkat etmemiz gereken daha çok şey var ama oyuncular büyük bir karakter gösterdiler ve çok önemli bir maçı kazanmayı bildik. Bundan sonra çalışıp önümüze bakacağız.

Cansu Köksal: Bizim için zor maçtı. Kazandığımız için mutluyuz. Bütün takım arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Alper Durur: Öncelikle Galatasaray’ı tebrik ediyorum. Hak ederek kazandılar. Biz yeni bir takımız. Bu ligde iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kadromuzda çok ilginç işler yapacak oyuncularımız var. Organize olamadık. Galatasaray haklı bir galibiyet aldı. Maç oynandı ama kazanan antrenör mutlu değil, kaybeden antrenör mutlu değil. Burada bir problem var demektir. Bu konu lig öncesi öncesi yapılan toplantıda konuşuldu, tartışıldı. Biz Avrupa’nın en iyi, Dünya’nın en ikinci ligindeyken biraz daha önemsenmeyi hak ediyoruz. Buradan ne demek istediğimi herkes anlar.

Lucie Melek Bouthors: Bu maç bizim için önemliydi. Deplasmandaki ilk maçımızdı. Daha çok çalışmamız lazım.

İSTATİSTİKLER

GALATASARAY

Nuria Martinez 3 ribaunt 1 asist
Meltem Yıldızhan
Ayşegül Günay 2 sayı 1 asist
Cansu Köksal 1 ribaunt 1 asist
Işıl Alben 17 sayı 6 ribaunt 2 asist
Nevriye Yılmaz
Petra Kulichova 15 sayı 7 ribaunt
İnci Güçlü
Jelena Dubljevic 17 sayı 3 ribaunt 1 asist
Seda Deniz
Jewell Loyd 16 sayı 2 ribaunt 5 asist
Bahar Çağlar 18 sayı 5 ribaunt 4 asist

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ

Asena Yalçın 2 sayı 1 asist
Kelsey Bone 7 sayı 8 ribaunt
Bahar Yapar
Lucie Melek Bouthors 6 sayı 3 ribaunt 1 asist
Aslı Sevinç
Hülya Özkan 2 sayı
Tiffany Hanes 23 sayı 4 ribaunt 3 asist
Gizem Sezer
Ana Dabovic 9 sayı 2 ribaunt 2 asist
Tuğçe Murat 3 ribaunt
Alyssa Thomas 25 sayı 10 ribaunt 2 asist
Huriye Canbazoğlu