3 Ocak 2016 Pazar 18:10

Galatasaray 92–50 Beşiktaş

Galatasaray 92–50 Beşiktaş

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı, yılın ilk derbisinde Beşiktaş ile Abdi İpekçi Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin 13. haftasında oynanan mücadeleyi Galatasaray 92 – 50’lik skorla kazandı.

Galatasaray maça Işıl Alben – Jewell Loyd – Bahar Çağlar – Nevriye Yılmaz – Petra Kulichova beşiyle başladı. Konuk ekip Beşiktaş ise Ayşe Cora – Cappie Marie Pondexter – Jelena Milovanovic – Sandra Viana – Nadezhda Grishaeva beşiyle parkeye çıktı. Karşılaşmanın ilk sayıları Nevriye Yılmaz'ın serbest atış çizgisindeki isabetleriyle geldi.  Bahar Çağlar – Nevriye Yılmaz ikilisiyle maça 7-0’lık giriş yapan Sarı-Kırmızılılar, iki buçuk dakikayı 9-2 önde geçti. Konuk ekip Beşiktaş, Cappie Pondexter’ın dört dakikada ürettiği sekiz sayıyla skoru 11-8’e getirdi. Galatasaray savunmada dirençli gözüken taraf olurken, hücum kısmında ise Jewell Loyd’un önderliğinde çeyreğin bitimine iki dakika kala 20-10 önde olan taraftı. Arka arkaya iki hücumdan basket faul çıkaran Jewell Loyd, Beşiktaş koçu Ömer Buharalı’ya molayı aldırdı (23-13). Mola dönüşünde başka sayı olmadı ve Galatasaray ilk çeyreği 23-13 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe iki ekip de iyi hücum ederek başladı. Üç dakika geride kalırken Cansu Köksal’ın 3 sayılık basketi skoru 32-18’e getirdi. Çeyrekte beş dakika kalırken oyunun temposu yavaşlasa da, Galatasaray bu bölümü 34-21’lik skorla geçti. Çeyreğin bitimine bir dakika kala gelen karşılıklı basketlerle durum 39-24’e geldi. Bitime 23 saniye kalırken Beşiktaş koçu Ömer Buharalı mola istedi (39-26). Molanın ardından başka sayı olmadı ve ikinci çeyrek 39-26 Galatasaray üstünlüğüyle noktalandı.

Üçüncü çeyreğe etkili başlayan Galatasaray, iki dakikada 6-0’lık seri yakalayarak Beşiktaş koçu Ömer Buharalı’ya molayı aldırdı (45-26). Moladan iyi dönen Sarı-Kırmızılılar, Nevriye Yılmaz’ın üçlüğüyle dört dakika sonunda skoru 50-28 yaptı. Maç başından beri uyguladığı sert müdafaasını üçüncü çeyrekte de sürdüren Ekrem Memnun’un öğrencileri, rakibinin dış atışlardan yüksek yüzdeli şut ile oynamasına izin vermedi. Çeyreğin tamamlanmasına iki buçuk dakika kala kenardan oyuna dahil olan Cansu Köksal’ın turnike basketi farkı 20 sayıya kadar çıkardı (54-34). Kalan bölümlerde 20 sayılık farkı koruyan Galatasaray, final periyoduna 61-41 önde girdi.

Son çeyreğe de etkili giren Galatasaray, Nevriye Yılmaz’ın 19 sayıyla yıldızlaştığı üç dakikalık bölümde 69-45 üstünlüğünü sürdürerek Ömer Buharalı’ya molayı aldırdı. Mola dönüşünde de Sarı-Kırmızılılar’ın iyi oyunu devam etti. Beş dakika geride kalırken 30 sayıya çıkan fark ile birlikte rakip takım Beşiktaş, mücadeleden iyice düştü. Mücadelenin son bölümlerinde genç oyuncularımızdan İnci Güçlü, Meltem Yıldızhan ve Seda Deniz’den de skor katkısı geldi ve Galatasaray, yılın ilk derbi maçında Beşiktaş’ı 92-50 mağlup etti.

BASIN TOPLANTISI

Meltem Yıldızhan: Bizim için çok iyi galibiyet oldu. Farklı galip geldik. Galibiyetten dolayı çok mutluyuz. Bu şekilde devam etmek istiyoruz.

İSTATİSTİKLER

GALATASARAY

Nuria Martinez 5 sayı – 1 ribaund – 2 asist,

Meltem Yıldızhan 4 sayı – 1 ribaund,

Ayşegül Günay 3 sayı,

Cansu Köksal 10 sayı – 5 ribaund – 2 asist,

Işıl Alben 4 sayı – 6 ribaund – 7 asist,

Nevriye Yılmaz 21 sayı – 11 ribaund – 5 asist,

Petra Kulichova 8 sayı – 12 ribaund – 1 asist,

İnci Güçlü 4 sayı – 2 ribaund,

Seda Deniz 2 sayı,

Jewell Loyd 21 sayı – 4 ribaund – 3 asist,

Bahar Çağlar 10 sayı – 4 ribaund – 2 asist

 

BEŞİKTAŞ

Ayşe Cora 3 sayı – 3 ribaund,

Emel Güler 3 ribaund,

Jelena Milovanovic 12 sayı – 3 ribaund – 1 asist,

Sevgi Uzun 2 sayı – 1 ribaund,

Sandra Ygueravide Viana 5 sayı – 6 ribaund – 3 asist,

Gizem Başaran 3 ribaund,

Cappie Marie Pondexter 19 sayı – 2 ribaund – 3 asist,

Nadezhda Grishaeva 9 sayı – 6 ribaund – 1 asist