6 Ocak 2019 Pazar 15:54

"Rakibimize saygı duyarak oynadık"

"Rakibimize saygı duyarak oynadık"

Galatasaray Kadın Basketbol Takımımızın, Canik Belediye’yi 91-68 mağlup ettiği mücadeleden sonra başantrenörümüz Efe Güven ve oyuncumuz Eda Şahin açıklamalarda bulundu.

Başantrenörümüz Efe Güven şu ifadeleri kullandı:

“Bugünkü maçla alakalı değerlendirecek çok fazla bir şey yok. Bu maçla ilgili yorum yapmak çok sağlıklı ve doğru olmaz zaten. Bizi mutlu eden tek şey bütün oyuncularımızı oynatıp hepsinde skor katkısı almamız oldu. Bizim için üzücü olan şey zaten kısıtlı bir rotasyonla oynadığımız sezonda Farhiya Abdi’nin sakatlığı oldu. Umarım ciddi bir şey yoktur, ilk gelen bilgilere göre ciddi bir şey olmadığını düşünüyoruz. Yarın çekilecek MR sonrası durumu belli olacak. Bugün bizim için skor ve averaj önemliydi. Bu sezon birçok maçta averaj bizim için gerekli oldu hem EuroCup hem de ligde. Ben özellikle Türkiye ligi özelinde şunu söylemek istiyorum. Birçok takım ekonomik anlamda zor bir dönemde geçiyor buna biz de dahiliz. İnsanların zor durumundan faydalanmak benim spor anlayışıma ve spor kültürüme yakışmayan bir şey. Karşımızdaki insanlara saygı duyuyoruz, çünkü yarın öbür gün aynı durumda biz de bulunabiliriz. Biz de bugünkü maçta ihtiyacımız olan skora ve farka gidebilirdik. Ancak biz tam tersine yaptığımız işe ve karşımızdaki takıma saygı duyarak böyle bir yolu tercih ettik. Bütün sezon da bu şekilde devam ettim. Benim kendi spor kültürümde, anlayışımda ve ahlakımda rakibimiz kötü durumdaysa onları daha kötü duruma sokacak ve onları rencide etmek istemem. Bu bizim işimiz ve bu işe saygı duymamız gerekiyor. 

Dün Ertuğrul Erdoğan çok güzel söyledi. Bu takımlar gerçekten çok ciddi desteği hak ediyorlar. Sezon başından beri bütün zorluklara rağmen çok iyi mücadele edip efor sarf ediyorlar. Zaten bizim sezon başından beri maçlarımıza gelen çekirdek bir taraftar grubu var. Onlar ne olursa olsun her koşulda armayı destekliyorlar, gönül verdikleri formaya destek oluyorlar. Bizim tek isteğimiz bu desteğin katlanarak çoğalması. Çünkü kadın basketbolunda 200-300 hatta en fazla 400-500 kişi bile çok fazla katkı yapabiliyor. 

Hafta içi çok kötü bir maç oynadık. Fazla bir skor farkıyla döndük, istediğimiz bir skor değildi. Ancak biz bu farkın üstesinden geleceğiz. Tur atlamamız için 16 sayılık bir fark yakalamamız gerekiyor, ne kadar fark gerekiyorsa o farkı yakalayıp bu turu geçeceğiz. Tek isteğim taraftarımızın bize destek olması, bu insanlara arka çıkmaları. Bu sezonun artık sonuna doğru yaklaştık. Elimizdekinin değerini bilmemiz ve en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım. Unutulmamalı ki biz Galatasaray’ız. Bu formayı taşıyan herkes elinden gelen en iyi mücadele vererek savaşıyor.”

Oyuncumuz Eda Şahin ise şunları söyledi:

“Türkiye Kupası öncesinde mümkün olduğu kadar fazla galibiyet almamız gerekiyordu. Bu maçtan da galibiyet ile ayrıldığımız için mutluyuz. Genç oyuncuların daha fazla süre bulma şansı yakaladığı bir maç oldu. Bu yüzden mutluyuz. Perşembe günü daha önemli bir maçımız var. Bizim açımızdan o maç öncesi kendimizi hazırlamak için iyi bir sınavdı. Bu galibiyet serisini devam ettirmek istiyoruz.”