27 Eylül 2012 Perşembe 13:22

Whalen ve Fowles WNBA'de Zirvede

Whalen ve Fowles WNBA'de Zirvede

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nın yıldız oyuncuları Lindsay Whalen, Sancho Lyttle, Ann Wauters ve Sylvia Fowles WNBA'de normal sezonu tamamladı.

Whalen'in yer aldığı Minnesota Lynx, Wauters'li Seattle Storm ve Lyttle'nin kadrosunda bulunduğu Atlanta Dream playofflara katılma hakkı kazanırken Fowles'ın oynadığı Chicago Sky sezonu noktaladı. 

WNBA'de playofflar 27 Eylül'de başlayacak ve Konferans Yarı Finalleri 2 Ekim'de sona erecek. Sezon ise 24 Ekim'de bitiyor.

Whalen Üçüncü Kez Asist Lideri
Ligde galibiyet yüzdesi en yüksek takım olan (0.794) ve Batı Konferansı'nı birinci sırada bitiren Minnesota Lynx takımının oyun kurucusu, yeni transferimiz Lindsay Whalen normal sezon asist sıralamasında ilk sırada yer aldı. 33 maçta 178 asist yapan ve toplamda da en çok asist yapan isim olan Whalen 5,39 sayı ortalamasıyla Seattle Storm'dan Sue Bird (5,34) ve San Antonio Silver Stars'dan Becky Hammon (5,33) gibi efsane isimleri geride bıraktı. Whalen 2008 ve 2011 senelerinde de asist sıralamasında liderliği kimselere kaptırmamıştı ve 2012'de üçüncü kez bu onuru yaşamış oldu. Geçtiğimiz sezon Galatasaray forması giyen Ticha Penicheiro yedi kez ile en çok asist liderliği bulunan oyuncu olurken Lindsay Whalen üç kere ile ikinci sıraya yerleşti. Sue Bird ve Nikki Teasley'nin ikişer asist liderliği var. Whalen normal sezonu 33 maçta 11,5 sayı, 4,2 ribaund, 5,4 asist ortamalasıyla oynadı. Saha içi isabeti (FG) % 50 olan tecrübeli oyuncu bu kategoride pek çok yıldızı geride bırakarak guardlar arasında dördüncü sırada bulunuyor. Üç sayılık atışlarda % 50 ile isabet kaydeden Whalen, bu kategoride de pek çok değerli ismi geçmeyi başarıp guardlar arasında üçüncü sırada yer aldı.

Maç Başına Verimlilikte Zirve Fowles'ın
Doğu Konferansı'nı beşinci sırada bitirip playofflara kalamayan Chicago Sky'da forma giyen oyuncumuz Sylvia Fowles ribaund sıralamasını 10,4 ribaund ortalamasıyla ikinci sırada bitirdi. Geçtiğimiz sezon takımımızda bulunan Tina Charles ise 10,5 ribaund ort. ile ilk sırada yer aldı. 25 maçta sahaya çıkan Fowles 16,2 sayı, 10,4 ribaund, 1,2 blok ortalamasıyla oynadı. Sylvia 3,8 hücum ribaundu ortalamasıyla ve % 63 saha içi isabetiyle her iki kategoride de zirvedeydi. Yıldız pivot verimlilik sıralamasında da 22,7 ortalamayla Candace Parker, Tamika Catchings, Maya Moore, Angel McCoughtry gibi yıldızları geride bırakarak ilk sırada yer aldı.

Lyttle & Wauters
Doğu Konferansı'nda üçüncü sırada yer alan Atlanta Dream forması giyen bir diğer yeni transferimiz Sancho Lyttle 34 maçta 14,0 sayı, 7,6 tibaund, 2,5 asist, 2,4 top çalma ortalamasıyla oynadı. Asist sıralamasında forvetler arasında beşinci sırada kendine yer bulan Lyttle, top çalma sıralamasında ise ikinci sırada yer aldı. Normal sezonda Batı Konferansı'nı dördüncü sırada bitiren Seattle Storm'da forma giyen yeni transferimiz Ann Wauters 25 maçta 9,6 sayı, 5,8 ribaund ortalamasıyla oynadı.

WNBA'de playoff resmi de şekillendi:

Batı Konferansı Playoff Yarı Final eşleşmeleri:

Minnesota Lynx (1) -  Seattle Storm (4)
Los Angeles Sparks (2) - San Antonio Silver Star (3)

Doğu Konferansı Playoff Yarı Final eşleşmeleri:

Connecticut Sun (1) -  New York Liberty (4)
Indiana Fever (2) - Atlanta Dream (3)