31 Mart 2021 Çarşamba 15:47

Yarı finaldeyiz!

Yarı finaldeyiz!

Galatasaray Kadın Basketbol Takımımız, Herbalife Nutrition Basketbol Süper Ligi Play-Off Çeyrek Final’inde, Botaş ile karşı karşıya geldi.

Ankara DSİ Etlik Spor Salonu’nda oynanan maçı takımımız 67-50 kazanarak seride 2-0 öne geçti ve yarı finale yükseldi. Takımımız, yarı final etabında Nesibe Aydın ve Mersin Yenişehir Belediyesi eşleşmesinin turlayan tarafı ile karşı karşıya gelecek. 

İki basketbolcumuzun çift haneli sayı ürettiği müsabakada Mercedes Russell 10 sayı, 13 ribaunt ve 5 asistlik performansıyla öne çıktı. Kuanitra Holingsvorth 10 sayı ve 10 ribauntla maçı tamamlayarak double-double yapan bir diğer oyuncumuz oldu. Asena Yalçın ve Meltem Yıldızhan da 9’ar sayı ile katkı verdi. 

Takımımız maça Asena Yalçın, Meltem Yıldızhan, Epiphanny Prince, Anete Steinberga ve Mercedes Russell beşlisiyle başladı. 

Anete Steinberga ve Epiphanny Prince’in sayılarıyla maça başlayan takımımız, Asena Yalçın ve Meltem Yıldızhan’ın dış atış isabetleriyle 14-2’lik farkı yakaladı. Savunmada diri kalan takımımız, rakibe bu çeyrekte sadece 8 sayı şansı verdi. Sude Yılmaz’ın üst üste dört sayısıyla ilk çeyreği 18-8 önde kapadık. 

İkinci çeyrekte Botaş skoru dengeledi. Özellikle hücumda istediği akılıcılığı sağla yamayan takımımız, Mercedes Russell’ın son bölümde bulduğu dört sayı ile toparlandı. Büşra Akbaş’ın üçlüğüne Pelin Bilgiç son saniye üçlüğüyle yanıt verdi ve ilk yarıyı 30-27 önde kapadık. 

İkinci yarıya Asena Yalçın ve Prince’in sayılarıyla 5-0 seri yakalayarak başladık. Çeyrek ortalarında Botaş, Ayşe Cora ve Bahar Çağlar’ın sayılarıyla skoru dengeledi. Son çeyreğe 42-42 eşitlikle gittik.

Son periyotta Whitcomb ve Prince’in elinden bulduğumuz üst üste iki üçlükle 44-48 üstünlük yakaladık ve rakip molaya gitti. Moladan güçlü dönen taraf Galatasarayımız oldu. Kuanitra Holingsvorth’un boyalı alandaki dominesiyle farkı açan takımımıza Whitcomb da üçlükleriyle katkı verdi. Dört dakika kala çift haneli farkı yakalayarak Botaş’ın gardını düşürdük: 46-56. Meltem Yıldızhan’ın gençten devreye girmesiyle farkı iyice açtık ve mücadeleyi 67-50 kazandık.

1.P: 8-18

2.P: 19-12

3.P: 15-12

4.P: 8-25