3 Aralık 2020 Perşembe 17:34

Başkanımız Mustafa Cengiz, Engelsiz Aslanlar ile bir araya geldi

Başkanımız Mustafa Cengiz, Engelsiz Aslanlar ile bir araya geldi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Başkanımız Mustafa Cengiz ile Engelsiz Aslanlar, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda bir araya geldi. Görüşmede Yönetim Kurulu Üyemiz Mahmut Recevik de yer aldı.

Engelsiz Aslanlar, Başkanımız Mustafa Cengiz’e el yapımı İran halısı hediye etti.

Görüşmenin ardından Başkanımız Mustafa Cengiz, Yönetim Kurulu Üyemiz Mahmut Recevik, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımızın Başantrenörü Sedat İncesu ve Takım Kaptanımız İsmail Ar, Galatasaray Televizyonu’na açıklamalarda bulundu.

Galatasaray olarak tekerlekli sandalye basketbolunda öncü olduğumuzu ifade eden Başkanımız Mustafa Cengiz, “Ben onlarla birlikte çok mutluyum. Ailemle beraberim, Sedat hocamla beraberim. Bütün ömrünü, ruhunu veriyor oraya sağ olsun. Bazen sinirini, öfkesini de veriyor ama biz ondan da çok memnunuz. Sporcularımızın verdiği mücadeleden de çok memnunuz. Tek hanım kızımız var takımda ondan da çok memnunuz. Rakiplerimiz alınmasın biz bu işin öncüsüyüz. Bizim Tekerlekli Basketbol Takımımız 20 yıllık lig sezonunda 11 kere şampiyon oldu. Kimse pek farkında değil. Türkiye futbol ülkesi sonra biraz basketbol, biraz voleybol.” diye konuştu.

Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin kolaylaştırılması konusunda belediyelere önemli görev düştüğünü vurgulayan Başkanımız Mustafa Cengiz, “Belediyelerimizin yayaların yürüyebildiği her kulvara engelsizler için kulvar yapması gerek. Avrupa’ya gittiğinizde bunu gözünüzle görüyorsunuz gerek kaldırımlarda gerek yürüme noktalarında. Sağ olsunlar şehrin içinde sarı bant çekiyorlar ama müthiş yetersiz. Maça yürüyerek geleceksiniz ya da sandalyenizle geleceksiniz baktım alan yok, metroya binmek durumundasınız. Bu vatandaşın görevi değil bunu belediyeler yapmak durumunda. Gelişmiş toplumda öyle. Biz yurt dışında bunu hep gördük. Her yerde engelliler için geçiş alanları var ve öncelik sağlanıyor. Belediye sayımız da 2 bini aştı benim zamanımda bin 700’dü. Belki 3 kişi duyar da bir kazma vurur. Engelsizlerimize toplumumuzun ciddi bir çoğunluğunun daha çok emek ve saygı gösterilmesini istiyorum. Onlar zaten kendilerini spor bazında kanıtlıyorlar, gösteriyorlar. Ben Galatasaray camiasını temsil eden başkanları olarak kendilerini hem tebrik ediyorum hem teşekkür ediyorum başta hocaları Sedat Hoca olmak üzere.” ifadelerini kullandı.

Yönetim Kurulu Üyemiz Mahmut Recevik ise “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ama biz buradaki bütün sporcu kardeşlerimizi engelsiz olarak görüyoruz. Hepsine teşekkür ediyoruz buraya kadar geldiler sağ olsunlar, var olsunlar.” şeklinde konuştu.

Galatasaray’a yakışır bir şekilde bugünü kutladıklarını belirten Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımızın Başantrenörü Sedat İncesu da konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Galatasaray Spor Kulübü olarak ve Tekerlekli Basketbol Takımı olarak bugün önce sahamızda antrenmanımızı yaptık oradan da başkanımızı ziyarete geldik. Gerçekten hem ismimize hem de renklerimize yakışır şekilde bugünü kutluyoruz. Başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Nice kupaları birlikte kazanmak dileğiyle.”

Galatasaray’ın Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olduğunu ifade eden Takım Kaptanımız İsmail Ar ise “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde bu özel günde başkanımız bizi davet ettiği için çok teşekkür ederiz. Bizim için büyük bir mutluluktu takım olarak burada bulunmak. Engellilere fırsat verildiğinde neler başarabileceklerinin en büyük örneğini Galatasaray gösteriyor. Türkiye’de engelliler sokağa çıkamazken başkanımızın söylediği kulvarları Galatasaray bize açarak Avrupa şampiyonlukları, Dünya şampiyonlukları kazandık. Galatasaray, Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biri örnek oldu. Kamu kurumlarında başkanımızın dediği gibi engellilere o kulvarları açarlarsa engelliler gereken başarıya ulaşacak hem iş hayatında hem spor hem sanat hayatında ve medeniyet kulvarında başarılarına devam edeceklerdir.” ifadelerini kullandı.