10 Haziran 2017 Cumartesi 13:18

10 Haziran 1959: Ağları delen gol

10 Haziran 1959: Ağları delen gol

58 yıl önce yine bir 10 Haziran günü... Efsanemiz Metin Oktay tarihe geçecek bir gole imza attı...

O MAÇ, O AN...
Profesyonel ligin ilk sezonu... İki gruba ayrılarak düzenlenen ligin ilk sezonunda Kırmızı Grubu Galatasaray, Beyaz Grubu ise Fenerbahçe lider olarak tamamladı. İki lider takım arasındaki final maçları ise ilk sezonun şampiyonunu belirleyecekti... İlk ve tarihe geçecek olan randevu 10 Haziran'da Dolmabahçe'deydi. 

37. dakikada sol kanattan ilerleyen Metin Oktay, Fenerbahçeli Naci Erdem'i geçti ve sert bir vuruşla topu manda lakaplı Özcan Arkoç'un koruduğu kaleye gönderdi. 

Top ağları delerek dışarı çıktı. Maçın Yugoslav hakemi Markoviç önce aut kararı verdi. Ağlar kontrol edildi ve topun ağları delerek dışarı çıktığı anlaşıldı. 10 Haziran 1959 günü "Ağları delen golün atıldığı gün" olarak tarihe geçti... 

TAÇSIZ KRAL'IN HAYATINDAN KESİTLER

Metin Oktay, 1936'da Karşıyaka'da dokuma ustası Hasan Oktay'ın oğlu olarak dünyaya geldi. Futbol kariyerine 1952 yılında memleketi İzmir'in amatör takımlarından Damlacıkspor'da başladı. Ardından, Göztepe efsanesi Adnan Süvari'nin teknik direktörlük yaptığı Yün Mensucat ile anlaştı. 

“KULÜBÜ SATIN, METİN’İ ALIN”
Galatasaray'ı için yeni yetenekler arayan Gündüz Kılıç, İzmir'de Metin Oktay'ı buldu. İstanbul'a döndü ve idarecilere "Kulübü satın, Metin'i alın" dedi. Kral, Temmuz 1955'te Galatasaraylı oldu. 

"GALATASARAY DAHA VEFALI"
Ağları deldiği sene babasını kaybeden Metin Oktay İzmirspor başkanının kızı Oya Sarı ile evlenmişti. İzmirspor, yeni bir transfer teklifi yapmış, Kral kabul etmemişti. İzmir'e dönmesini isteyen ve "Ben mi Galatasaray mı?" diye soran eşine de "Galatasaray, o daha vefalı yanıtını vermişti... 

"BİZİ SEVENLERİ ÜZMEYELİM BABA"
Metin Oktay'ın reddettiği başka bir takım da Fenerbahçe'ydi. Fenerbahçe'nin zengin yöneticilerinden Müslim Bağcılar, ona açık çek uzatıp istediği rakamı yazması istemiş ama Metin Oktay'ın yanıtı net olmuştu: Bizi sevenlere ihanet etmeyelim baba...

KIRMIZI KART SONRASI ALKIŞ
Yalnız bir kez oyundan atıldı. 3 Mart 1968’de başka bir Fenerbahçe maçıydı. Saha içinde Çarli lakaplı Yılmaz'a, "3-0 öndesiniz. Artık tekme atmayın da tatlı tatlı bitsin şu maç" dedi. Çok geçmedi. Bir hava topu mücadelesi sonrası Metin yine yerdeydi. Yılmaz Şen'in hareketine sinirlenen Metin Oktay yumruğu salladı. Avusturyalı hakem Wöhrer, Kral'ı oyundan attı. Fenerbahçeliler, Metin Oktay'ın oyundan çıkmasına sebep olan Yılmaz'ı ıslıkladı, başı önde soyunma odasına giden Metin Oktay'ı ise ayakta alkışladı.

ÇEYREK ASIR KIRILMAYAN REKOR
Galatasaray'daki künyesine 1963'ten 1988'e kadar çeyrek asır kırılamayan gol rekoru, 6 gol krallığı, 2 Türkiye Ligi şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu yazdırdı.  
Galatasaray günlerinde namı yurtdışına yayıldı. Kral, İtalya'yı seçti. 1961-62 sezonu devam ederken Metin Oktay dönmek istedi, beklenen oldu. Kral yeniden Galatasaraylı oldu... Futbol yaşantısını 1969'da noktaladı Taçsız Kral. İzmir'de bir de Göztepe ile maç yapılacaktı ama o jübile maçını Fenerbahçe ile oynamak istedi. Ancak Fenerbahçeli yöneticilerin de ondan bir isteği vardı: Dünya gözüyle seni Fenerbahçe forması giyerken görmek istiyoruz. 

"SAHİ Mİ METİN, BU SON MU?"
Gazeteler jübilenin bir hafta öncesinden itibaren Metin’le ilgili büyük büyük haberler yapmaya başladılar, Metin’in hayatı yazıldı, çizildi. Hazırlanan bir şilt, hafta boyunca Beyoğlu’ndaki Galeri Kristal’de sergilendi. Tercüman Gazetesi, “Sahi mi Metin, bu son mu?” başlığını attı.

"BEYLER ARTIK FUTBOL YOK"
23 Ağustos 1969 günü oynanan jübile maçında Metin Oktay Fenerbahçe, Can Bartu Galatasaray forması giydi. İlk 10 dakikanın ardından Metin ve Can yeniden kendilerine ait formalarla sahadaki yerlerini aldı. Metin Oktay 1-1 biten maçın 55. dakikasında yerini Feridun'a bırakarak jübilesini yaparken, 217 gole imza atan taçsız kral olarak son kez tribünleri selamladı... İslam Çupi maç yazısında “Beyler bundan sonra bilet almak için birbirinizi boşuna çiğnemeyin. Çünkü burada artık futbol oynanmayacak” sözleriyle uğurladı Kral’ı...

"KRALLAR PALYAÇO OLMAZ"
Futbolculuğu döneminde hayatının anlatıldığı Taçsız Kral filinde başrol oynadı. Jübile sonrası "Top ve Ben" isimli bir de kitap yazdı. Jübilesinden sonra top oynamaya devam etmesini isteyenlere karşı Necmi Tanyolaç “Krallar palyaço olmaz” yazısı yazdı. Necmi abisini dinledi, dönmedi. 

VE SON...
Galatasaray'da Tomislav Kaloperovic'in yardımcılığını yaptı. 1972-73'te bu kez aynı isimle Bursaspor'da görev yaptı. Yugoslav hocanın gidişiyle teknik direktörlüğe getirildi. Bursa sonrası İstanbul'a Galatasaray yöneticisi olarak döndü. 13 Eylül sabahı Türkiye, Metin Oktay'ın ölüm haberiyle uyandı. Taçsız Kral, Boğaziçi Köprüsü çıkışında geçirdiği trafik kazasıyla hayata veda etti.