13 Temmuz 2021 Salı 02:23

Arda Turan: “İnsan haklarına aykırı davranışlarla karşılaştık”

Futbol A Takımı Kaptanı Arda Turan, hazırlık maçı oynamak üzere Yunanistan’a giden takımımıza havalimanında uygulanan haksız uygulamalarla alakalı açıklamalarda bulundu.

İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarına konuşan Arda Turan’ın ifadeleri şöyle: 

“Zaten bu toplumun önündeki insanlar olarak sağlık kurallarına ne kadar dikkat ettiğimizi, her seferinde belli etmeye çalışıyoruz. Maalesef Yunanistan’da her türlü önlemimizi almamıza rağmen, UEFA kurallarını gözeterek PCR testlerimizi yapmamıza ve hepimizin negatif olmasına rağmen insan haklarına aykırı davranışlarla karşılaştık. Kafilenin yarısından fazlası otobüslere gitmişti. Otobüsten anlaşılmayan bir şekilde tekrar geriye çağırıldık. Yunan yetkililere yadımcı olmaya çalıştık ama tavırları çok zorlayıcı ve saygısızcaydı. Zaten Galatasaray Kulübü olarak aksi şekilde davranmamız mümkün değildi. Yine de hocamız tüm sakinliği koruyarak yardımcı olmaya çalıştı; ama maalesef tam tersi bir davranış ile karşılaştık. Sonuç olarak bir dostluk maçının dostane bir şekilde olması gerekirdi. Maalesef biz böyle bir tavırla karşılaşmadık. Ülkemize gelen her misafire daha önce nasıl davrandıysak bundan sonra öyle davranmaya devam edeceğiz. Üzücü, sıkıcı, uluslararası ilişkilere yakışmayan, hoş olmayan bir gündü. Bizim yanımızda olan devletin her kurumuna, Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Dışişleri Bakanımıza, Spor Bakanımıza teşekkür ediyorum. Bize tüm iyi niyetleriyle yardımcı olmaya çalıştılar. Bize destek olan tüm kulüplere ve Türk halkına çok teşekkür ederim. Böyle olayları çok büyütme taraftarı değiliz. Her zaman barıştan ve iyilikten yanayız. Bugün hem çok yorulduk hem de çok üzüldük." 

 

"TAVIRLAR HOŞ DEĞİLDİ"

"Ülkemizle Yunanistan arasındaki anlaşmaya göre PCR testleri karşılıklı olarak kabul ediliyor. Biz de zaten 48 saat öncesinden testlerimizi yaptırmıştık. Hatta bazılarımız  seçilerek bu testleri kabul ediyorduk. Gelen yolculara da bu şekilde davranışta bulunuyorlardı; fakat biz otobüse gittiğimizde tekrar geriye çağırılmamız ve oradaki tavırlar hoş değildi. Ben yine de sabrı için tüm kafileye ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Olympiakos tarafı da ayrı ayrı mahcubiyetlerini dile getirdiler ama iş bazen kulüpleri, oradaki yetkilileri de aşıyor herhalde. Yapacak bir şey yok. Sağlık olsun. Biz iyiye ve güzele bakalım. Biz Türkiye olarak kim gelirse gelsin en güzel şekilde ağırlayıp devam edeceğiz. Biz kimsenin sağlığını sıkıntı altına atmayız. Böyle bir davranışta da bulunmadık. Maalesef olanlar üzücü."