17 Ağustos 2016 Çarşamba 14:51

Dursun Özbek'ten Basına Yeni Sezon Yemeği

Dursun Özbek'ten Basına Yeni Sezon Yemeği

Başkanımız Dursun Özbek, yeni sezon öncesi basın mensuplarıyla iyi niyet ve sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Sohbet toplantısına yönetim kurulu üyeleri İsmail Sarıkaya, Ural Aküzüm, Alper Narman ve Sportif AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Levent Nazifoğlu da katıldı.

"MÜZEDE YER KALMADI"
Başkan Dursun Özbek, yemek öncesi medya mensuplarına yaptığı konuşmada, öncelikle son iki sezonda 6 kupadan 5'ini alan futbolcu ve teknik heyeti kutlarken taraftarlara da verdikleri destek için teşekkür etti. Futbol dışındaki kupalardan da söz eden Özbek, "Kupalar sadece futbolda gelmedi. Baskette Eurocup, voleybolda ikincilik ve amatör sporlardaki kupalar var. Bu kupalarla müzede yer bulmak zorlaştı. Neredeyse iki rakibimizin toplamı kadar kupa aldık" dedi.

"HER YERDE KALİTE"
Galatasaray'ın Türk sporunun en eski çınarı olduğuna dikkat çeken Başkan Dursun Özbek, "Bu kültür Türk sporuna önemli değerler getirdi. Geçmişimizden kopmadan geleceğimizi planlıyoruz. Hedeflerimize varmak için kaliteden ödün vermiyoruz. Yönetimde, sporcuda ve seyircide kalite bizim için çok önemli. Yönetimde kalite demek sistemi ve finansı şeffaf bir biçimde iyi yönetmek... Sporcu kalitesi demek, bu formayı taşıyan isimlerin içinde bulunduğu kültürü iyi algılaması demek; bu değerlere bağlı olması demek... Seyirci kalitesi demek nezih olan ve takımına sahip çıkan demektir. Bu anlayışı bozanlar elbette var ama bunlar çok az bir kesim. Bunlar geneli etkilememelidir" diye konuştu.

"PROVOKASYON VAR"
Süper Kupa bilet gelirini 15 Temmuz Şehitleri yakınlarına bağışlamaya karar verdiklerini tekrarlayan dursun Özbek, Süper Kupa finalinin oynandığı gün Konya'da meydana gelen olaylara da değindi: "Maalesef 25 kişilik bir kitle provokasyona gelmiştir. Biz Galatasaray olarak bu davranışı sergileyenleri kabul etmiyoruz. Ülkede birlik ve beraberlik dönemi yaşanmaya başlamışken böyle görüntüleri kabullenemiyoruz." 

"TOPU TACA ATTILAR"
Dursun Özbek, final günü sadece Beşiktaş seyircisinin koreografisine izin verilmesi konusunda ise "Antalya'daki Ziraat Türkiye Kupası'nda benzer bir durum yaşandı. Maraton tribün bizdeydi. Centilmenlik anlaşması gereği koreografi yapılmadı. Süper Kupa da federasyon kontrolünde olan bir organizasyon. Maç öncesi toplantıda yine centilmenlik anlaşması yaptık. Daha sonra centilmenlik anlaşmasına aykırı bir durum gördüm. İlgilileri uyardım. Ortak kararlara uyulmasının sağlanmasını istedim ama topu taca attılar. Konuyla kimse ilgilenmedi. Beşiktaş büyük bir pankart astı. Biz böyle konuşmamıştık. Pankartın içeriğine katılmamak mümkün değil, o konuda bir itirazımız yok. Bizler kupa gelirlerini 15 Temmuz şehitleri yakınlarına bağışlayan bir kulübüz. Keşke aynı pankartta bir yanda Galatasaray diğer tarafta Beşiktaş logosu olsaydı.  Ayrıca Beşiktaş seyircisinin Galatasaray aleyhinde yaptığı tezahüratlar da hakaret gibiydi. Hukuk yeni yapılanıyor ve güzel gelişmeler var. Biz hukuku takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ÖNCELİĞİMİZ ŞAMPİYONLUK"
Yemeğin ardından sohbet kısmına geçildi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dursun Özbek yeni sezon hedefi olarak "Şampiyonluk Galatasaray'ın önceliğidir. Bu doğrultuda yeni sezona hazırlandık. Ne kadar kupa varsa hepsini almayı hedefliyoruz" dedi.   

GİDECEK VE GELECEK OYUNCULAR
Dursun Özbek'in diğer sorulara verdiği yanıtlardan öne çıkan cümleler şöyle: "2 ya da 3 oyuncu almayı düşünüyoruz. Ancak göndermek istediğimiz oyuncular da var. Finansal dengeyi sağlıklı tutmak çok önemli. Buradaki kriterlerin başında taahhütlerin yerine gelmesi önemli. Dolayısıyla bizim Galatasaray'ı kuvvetlendirmek için yapacağımız transferlerin önünde mevcut oyuncuların kulüpten ayrılmaması yatıyor. Onlarla görüşüyoruz; kontratların feshi Galatasaray'ın önünün açılmasını sağlayacaktır."

"HER KULÜBÜN ANLAŞMASI FARKLI"
"UEFA ile yaptığımız anlaşmanın esası, "UEFA Galatasaray'a transfer yasağı getirmemiştir. 'Sattığın kadar oyuncu alabilirsin' sınırlaması da getirmedi. Bize, 'Futbolculara ödeyeceğiniz maaşları ve maç başı toplamı maliyeti 65 milyon Euro'yu geçmesin' diyor. Tek kriter bu. Diğer takımların ve Galatasaray'ın yaptıkları sözleşmeler UEFA nezdinde aynı değil. Bunun bilinmesi lazım. UEFA kriterlerine dikkat ediyoruz, transfer bütçe ve dengelerini de hassas biçimde kuruyoruz. Başarıyı getirecek sporcu transferine devam edeceğiz ama bu bir denge içinde olacak..."

"CEZALAR GÜNDEME GELMESİN"
"Oyunculara verilen cezalar bir yönetim kararıdır. Ceza konusu artık gündeme gelmemeli. Ceza yönetim kurulu kararı olarak tecelli etmiştir." 

"TALEP ARTACAK"
"Galatasaray seyircisi, takımını seyretmeye gelecektir; bunda endişem yok. Çünkü taraftar Galatasaray'ı izlemeden duramaz. Talep yoğunluğunun bir iki maç sonra artacağına inanıyorum."

"GERÇEK ZARAR 16-17 MİLYON EURO"
Sportif'in zararı geçen sezon sonunda 52 milyon Euro'ydu, bu sene ise 23 milyon Euro civarında. Bunun içinde bir vergi uzlaşma bedeli var. Geçtiğimiz aylarda Ankara'da 2009 ve 2011 yıllarından gelen bir vergi uzlaşmasına girmiştik. Borçlarımızın üzerine bu 20 milyon TL de eklendi. Galatasaray'ın gerçek zararı yaklaşık 16-17 milyon Euro'dur. Bunun 7 milyon Euro'su da geçmişten gelen vergi borudur."

YENİ SEZON TEMENNİSİ
Basın mensuplarına, Galatasaray'ın bir dönüşüm içinde olduğunu söyleyen başkan Dursun Özbek, "Yeni futbol sezonu herkese hayırlı olsun. Türkiye bu sezon sporda birlik ve beraberliği sergileyecektir" temennisinde bulundu.