23 Ekim 2015 Cuma 13:23

Galatasaray Güney Amerika'da Genç Yetenek Avında

Galatasaray Güney Amerika'da Genç Yetenek Avında

FIFA'nın her iki yılda bir düzenlediği 17 Yaş Altı Dünya Şampiyonası 17 Ekim'de Şili'de başladı. 16’ncı kez düzenlenen ve 24 takımın katıldığı turnuvada Avrupa'dan 6, Afrika'dan 4, Asya'dan 4, Güney Amerika'dan 5, Kuzey Amerika'dan 4 ve Avustralya'dan 2 takım yer alıyor.

Dünyanın birçok önemli kulübünün yakından takip ettiği turnuvaya Türkiye'den yalnızca Galatasaray Scouting ve Performans Analiz Ekibi katıldı.

Galatasaray adına karşılaşmaları takip eden Cihat Aksu, Santiago, Concepcion, Talca, Coquimbo, Vina del Mar, Puerto Montt, Chillan şehirlerinde izlediği maçları raporlarken, scout ekibi de bu raporlar doğrultusunda oyuncularla ilgili geniş kapsamlı bir çalışma başlattı.

Aksu, turnuvanın ardından bir süre daha Güney Amerika'da kalarak Brezilya, Arjantin, Uruguay, Kolombiya, Paraguay, Şili gibi ülkelerde Emre Utkucan ve scout ekibi tarafından daha önceden belirlenmiş oyuncuları da yakın takibe alacak.

2013 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen son turnuvada şampiyon olan Nijerya, finalde Meksika'yı yenerek zafere ulaşmıştı. İlk dört sırayı Nijerya, Meksika, İsveç ve Arjantin'in aldığı turnuvada, son dönemlerde adından sıkça söz ettiren Manchester City'nin genç yeteneği Kelechi Iheanacho turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmişti. Turnuvanın gol kralı olan ve turnuva sonrası Roma'ya transfer olan İsveçli Valmir Berisha, 6 milyon pound karşılığında Chelsea'nin yolunu tutan Brezilyalı Kenedy son turnuvanın dikkati çeken yıldızları arasında yer almıştı.

Toni Kroos, Alex Teixeira, Eden Hazard, Christian Benteke, Eduardo Salvio, David De Gea, Mario Götze, Neymar, Adam Maher, Heung Min Son, Viktor Fischer, Lucas Piazon gibi çok sayıda yeni jenerasyon yıldız oyuncunun ilk kez seyirci karşısına çıktığı turnuvanın, Şili’den çıkacak yeni yıldızlarının kimler olacağı merakla bekleniyor.