2 Aralık 2016 Cuma 11:54

O GÜN | 2 Aralık 1998-2003

O GÜN | 2 Aralık 1998-2003

Şampiyonlar Ligi’nde en çok maça çıkan Türk takımı Galatasaray olunca bazen aynı takımla farklı senelerde aynı gün karşılaşmak da kaçınılmaz. Bu takımlardan biri de Juventus… İtalyan ekibiyle 2 Aralık’ta önce 1998’de sonra ise 2003’te karşılaşan sarı-kırmızılılar bu iki maçta da rakibine 3 puan şansı tanımadı!

Juve, Galatasaray'a Şampiyonlar Ligi’nde ilk kez 1998-99 sezonunda rakip olmuştu.  Deplasmanda oynanan ilk karşılaşma 2-2 sona ermişti. İkinci maçın günü aslında 2 Aralık değildi. Kasım ayında Ali Sami Yen’de oynanacaktı. Ancak o günlerde İtalya’yla, topraklarında bulunan terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan’ı teslim etmemeleri nedeniyle ciddi bir kriz yaşamaya başlamıştık. Tepkiden çekinen Juventus, Türkiye’ye gelmeyi reddetti. UEFA tarafsız saha isteğini kabul etmedi ve maç bir hafta sonra oynandı. 77’de Amoruso’nun golüyle İtalyan ekibi öne geçse de Galatasaray henüz son sözü söylememişti. 90+2’de Hagi’nin serbest vuruşunda savunma topu uzaklaştıramayınca Suat Kaya kariyerindeki pek çok kafa golünde bir diğeriyle maçın skorunu 1-1 olarak tayin etti.

KAÇINILMAZ SON
1998'de çeşitli oyunlarla Türkiye'ye gelişini erteleyen Juventus, 2003-04'te yine Aslan'a rakipti. İstanbul’daki iki sinagoga yapılan bombalı saldırı sonrası UEFA, Galatasaray-Juventus maçını Dortmund’a aldı. Galatasaray, Dortmund’daki Westfalen Stadı’nın adını o gecelik “Ali Sami Yen” olarak değiştirdi. Ülke, stat, zaman ne kadar farklı olursa olsun Ali Sami Yen’de oynayan Galatasaray’ın nasıl bir takım olduğunu İtalyanlar anlamıştı. Rakibinin 2-0 yenen Galatasaray Juventus’a o sene gruplardaki tek yenilgisini tattırmıştı.