4 Ağustos 2016 Perşembe 09:31

O GÜN | İmparator’un Jübilesi

O GÜN | İmparator’un Jübilesi

Zamanı geriye sarsanız? Galatasaray'ın 19. şampiyonluğu... Galatasaray'ın 18. şampiyonluğu... A Milli Takım'la Avrupa üçüncülüğü... İtalya'da Milano'da ve öncesinde İtalya Kupası'nda finale çıkardığı Fiorentina'da teknik adamlık. UEFA Kupası... Galatasaray'ın 14. şampiyonluğu. Galatasaray'ın 13. şampiyonluğu, Galatasaray'ın 12. şampiyonluğu, Galatasaray'ın 11. şampiyonluğu... Akdeniz'de şampiyon yaptığı çocuklarla ilk kez Avrupa Şampiyonası Finalleri...

Böyle zaferler yaşatacak bir adam 4 Ağustos 1985 günü futbolculuğa veda etti. O gün Kadıköy'de onun için inen helikopter; onun için çalan şarkılar, onun için yapılan gösteri maçları, onun için gişeden alınan biletler yapacaklarının teminatıydı. 

11 yıllık parçalı günlerinde belki şampiyonluk sevinci yaşayamadı. Vaktiyle dünyada Beckenbauer neyse; Türkiye'de Terim oydu. Takımın saha içindeki hocasıydı. Hırsı, mücadelesi, çalışkanlığıyla Galatasaray taraftarı onu hep farklı bir yere koydu. 

Bazılarına göre tesadüf, bazılarına göre motivasyon... Gömleğinin teri onun mücadelesinin, azminin ve emeğinin simgesiydi. Ona göre imkansız diye bir şey yoktu; mucizeleri sadece biraz zaman aldı. O bitti demeden hiçbir şey bitmedi. Korkak zaferler yerine yürekli mağlubiyetleri yeğledi. Çünkü kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenileceğini bilendi. Ve O Galatasaray'ın adının olduğu yerde hep umut görendi.

Onu en iyi anlatan isimlerden biri, tek sezon hocalığını yapan Jupp Derwall'di: "Takımın kaptanı Fatih kişilikli bir insan, tepeden tırnağa bir spor adamıydı. Her zaman başkalarına yardıma hazırdı. Onu zor etki altına alabilir, ancak doğru bir dava adına her zaman yanınıza çekebilirdiniz. Herkes için iyi bir örnek, cana yakın bir dost ve can yoldaşıydı... Sporun kurallarına uymayanların ise ondan çekecekleri vardı. Yüksek görev bilinci, aklı ve hayalperestliğe düşmeyişi, başka bir şeye müsaade etmiyordu zaten..."

Şimdi; kendisine verilen unvan ile futbolculuğa veda ettiği günde; onu bir kez daha yaptıkları için selamlıyoruz: Teşekkürler İmparator!