1 Ekim 2012 Pazartesi 18:00

Basın Toplantısı: Fatih Terim ve Selçuk İnan

Basın Toplantısı: Fatih Terim ve Selçuk İnan

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim ve oyuncularımızdan Selçuk İnan, UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu ikinci haftasındaki Sporting Clube de Braga karşılaşması öncesinde düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Sözlerine grup değerlendirmesi yaparak başlayan Fatih Terim, “Dörtlü gruplarda hiçbir şey belli olmuyor. Belki birkaç maç sonra birinci öne çıkıyor. Her maçımızı en ciddi şekilde oynayarak, hiç pes etmeyerek bu gruptan çıkmayı deneyeceğiz. Burada, belirli müddet aradan sonra Avrupa’nın çok özel taraftarlarından olan Galatasaray taraftarının kendisini çok güzel şekilde yeniden hatırlatacağını düşünüyorum. Dünyadaki çok özel seyircilerden, belki de en özeli. Herkes Galatasaray seyircisini gerek takımını taşıması, desteklemesi, gerekse de oyuna katkısı ve gösterecekleri centilmen tutumla tekrar hatırlayacaktır” dedi.

Tecrübeli teknik adam, Şampiyonlar Ligi’ni çok önemsediklerini ve bu seviyede kalmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Şampiyonlar Ligi’nde sürekli olabilmek, orada devamlı olan kulüplere birçok avantaj getirmiş ve getirmeye devam ediyor. Arsenal’den Chelsea’ye, Barcelona’dan Real Madrid’e, Lyon’a, Bayern Münih’e baktığımız zaman bu kulüplerin kendi ülkelerinde de, bu tip turnuvalarda da bulundukları konum çok açık. Gerek ekonomik, gerek sportif ve idari olarak. Şampiyonlar Ligi’nin bunda çok büyük katkısı var. Bizim de sayın başkanımız ve değerli yönetim kurulu üyelerimizle önümüze koyduğumuz planlarda Şampiyonlar Ligi’nin çok önemli bir yeri var. Bunu hep ifade ediyoruz; çünkü istikrar, birçok kulübü nereye götürüyor, görüyoruz. Antrenör, oyuncu, yönetici davranışı… Bunların hepsini sayabiliriz. Hepsi birliktelik, çalışmadan ve plandan geçiyor Şampiyonlar Ligi’nde. Biz de bu planı uygulamaya çalışıyoruz. Umut ediyorum, hep Şampiyonlar Ligi’nde oluruz. Kulübümüzü o kulüpler seviyesine her manada -idari, teknik, ekonomik- oralara çekebiliriz” ifadelerini kullandı.

Fatih Terim’in ardından söz alan Selçuk İnan ise şu sözleri sarf etti: “Biz her sene Şampiyonlar Ligi’ne katılan bir takım olmak istiyoruz. Bu çok önemli… Yarın da Şampiyonlar Ligi’nde seyircimizin önünde ilk kez oynayacağız. Kendi sahamızda ve seyircimiz önünde ne olursa olsun kazanmak istiyoruz. Tüm çalışmalarımız bu yönde olacak. Şampiyonlar Ligi, takım olarak bizim için büyük anlam ifade ediyor. Burada çok başarılı olmak istiyoruz. Bunun için de gruptan çıkabilmek adına evimizdeki maçları kazanmamız gerekiyor. Umarım yarın da bunun ilk ayağı olacak

Daha sonra soru ve cevap bölümüne geçildi.

Bir teknik adamın her zaman daha iyiye gitmek isteyeceğini söyleyen Terim, “Ben her geçen gün daha iyi duruma gittiğimizi düşünüyorum. Bir teknik adam, takımı çok iyi durumda olsa bile, hep istediği daha iyi bir seviye vardır. Manchester United maçındaki oyunu futbolseverler değerlendirdi. Galatasaray’ı koymaları gereken yere koydular. Ama unutulmamalı ki üç puan kaybettik. İyi oynadık, bayağı iyi oynadık, çok iyi mücadele ettik, hakikaten Galatasaraylıların gurur duyacağı bir takım oldu. Ama sonuç olarak üç puan kaybettiğimizi de sık sık hatırlatıyorum. Oyuncularımız bunun idrakı içerisinde. Grubumuzun, hatta Avrupa’nın iyi takımlarından bir tanesi Braga. Kaybedebilir kendi sahasında; ancak izlediğimiz zaman veya izlemeye giden arkadaşlarımızın bize verdiklerine göre, aslında maç öyle bitmeyebilirmiş. Futbol zaten bunun için güzel, hepimizin ilgisini bu yüzden çekiyor. Braga iyi takım, son maçlarını da deplasmanda kazandılar. Burada mücadele gücü yüksek, çok zor bir maç olacak. Sabırlı ve kendi takımını iten taraftarımıza daha çok ihtiyacımız var. Onlarla birlikte başarıları elde etmek daha kolay oluyor” diye konuştu. 

Orduspor karşılaşmasının başında yerini Aydın Yılmaz’a bırakan Hamit Altıntop ve gıda zehirlenmesi yaşayan Johan Elmander hakkında da bilgiler veren Fatih Terim, “Hamit’in durumu bizim için sürpriz oldu. Oynama ihtimali yok gibi gözüküyor şu anda. Elmander bizimle birlikte kalacak, doktor kontrolünde; ama gıda zehirlenmesinden dolayı bir baygınlık geçirmiş. Kendisine serum veriliyor. Bilgilendirmek için söylüyorum, mutlaka yerine birileri oynar da… Onun dışında yarına kadar bir şey olmazsa iyiyiz, hazırız ve de bu seviyede nasıl oynanması gerektiğini biliyoruz. Taraftarımızla birlikte kazanmak için elimizden geleni yapacağız” sözlerini kullandı.

Kariyeri boyunda sürekli kendisinden beklentiler olduğunu söyleyen Fatih Terim, “Bizim kendimize ait bir felsefemiz ve oyun düzenimiz var. Zaman zaman bunu başaramıyoruz. Orduspor maçında 8 pozisyona girmemize rağmen beğenmiyoruz. Oyunun hakimiyiz ama beğenmiyoruz. Biz oyuncularımıza çok güveniyoruz. Terimizin son damlasına kadar mücadelemizi vereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ben hiçbir görevimi hatırlamıyorum ki zor olmasın, insanlar benden bir şey beklemesin. Dünya'daki diğer meslektaşlarımıza göre üzerimizde daha fazla baskı var. Bu omuzumuzdaki yükleri, sorumluluk olarak değerlendiriyorum. O zaman daha rahat oluyorum. İnsanlar sizden bir şey bekliyorsa; sizde bir şey yapıyorsunuz demektir. Ben böyle pozitif bakarak yükü hafifletmeye çalışıyorum. Dünya'daki her teknik adamın bu yükü var. Ülke kültürü, futbol kültürü bu yönde. Bizde sevinçler de üzüntüler de ağır geçiyor. Ben bu duruma alıştım. Bu beklentilere elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum” şeklinde görüş belirtti.

Kendisinin geçtiğimiz sezona göre, daha geride olduğuna ilişkin bir soruyu yanıtlayan Selçuk İnan, “Ben Melo’da ve bende bir gerileme olduğunu düşünmüyorum. Skor olarak fazla katkı sağlamıştık, toplam 25 gol atmıştık. İnsanların bunu yeniden beklemesi çok doğal. Geçtiğimiz sezon lige daha kötü başlamıştık. Melo ile beraber oynadığımız yere bakarsak bizim takımla birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bu sene yeni oyuncuların gelmesi ve biraz daha ofansif oyuncuların olması, bizim bu şekilde görülmemizi etkilemiş olabilir. Bu bir takım oyunu, biz de takım daha iyi oldukça takımın birer parçası olarak önümüzdeki maçlarda daha iyi olacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki cezasından dolayı bir süredir forma giyemeyen Engin Baytar’ın Şampiyonlar Ligi’nde şans bulup bulamayacağına ilişkin sorunun ardından, “Engin bizimle olabilir” cevabını veren Fatih Terim, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Son antrenmandan sonra kamp kadrosunda olabilir. Ligde oynamayıp, Şampiyonlar Ligi'nde uzun aradan sonra oynamak dezavantaj yaratır mı? Bu tespit edilecek bir şey değil. Engin çalışmalarını sürdürüyor. Oyuncularıma ne görev verirsem vereyim; gerekeni yapacaklardır.”

Fatih Terim, ayrıca Selçuk İnan ve Felipe Melo hakkındaki soruya da yorum yaparak, her iki oyuncusundan memnuniyet duyduğunu ve onların sahadaki başarılı performanslarının arkadaşlarını olumlu anlamda etkileyebilecek kadar önemli isimler olduklarını belirtti. 

Basın toplantısına Braga maçının 11’ini açıklama niyetiyle geldiğini ancak yaşanılan bazı aksaklardan dolayı bunu yapamayacağını söyleyen Terim, savunma ikilisini hakkında bilgiler verdi. Merkezde Dany Nounkue ve Semih Kaya’nın oynayacağını belirten başarılı teknik adam şöyle konuştu: “Cris de bizim her dakika hizemtine başvuracağımız oyunculardan bir tanesi. Bu sene üç dört tane oyuncuyu sonraki maçlara hazırlamak için rotasyon yapıyoruz. Zaman zaman bunlar olacaktır, olamaya da devam edecektir. Eğer yarını soruyorsanız, ben 11'i açıklama niyetiyle geldim; ama aksaklıklar olunca açıklayamadım. Hamit ve Elamnder'in durumu planları bozdu. Ancak yarın Dany ile Semih oynayacak.”

Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk maçına Old Trafford’da çıkan Selçuk İnan, “Burada dünyanın en iyi takımlarına karşı mücadele etmek benim en büyük hedeflerimden biriydi. Gecikmeli de olsa bunu yaşamak benim için ayrı heyecan. Old Trafford’da heyecanımı tutamamıştım açık söylemek gerekirse, ama bunu attığımı söyleyebilirim. Braga maçında da iyi bir oyun ve skor bekliyorum” diye konuştu.

Futbol felsefesi olarak ileride oynamayı benimsediklerini söyleyen teknik adam, “Baskıyı seviyoruz. Kalemizden uzakta oynamayı düşünüyoruz. Manchester'da da bunu yaptık. Eğer farklı olmazsak, çok yol alamayız; çünkü zaten herkes bu işi böyle oynuyor. Bizim oyun tarzımız bu. Braga maçında da bu durumdan vazgeçmeyeceğiz. Oyun içerisinde futbolcularımızın aktif dinlenmeye yönelik oynamasını istiyoruz. Aynen bildiğimizi yapmaya devam ederek; sahaya çıkacağız. Düşüncemizden ve oyun anlayışımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Şampiyonlar Ligi kolay bir yer olmadığını anlatan Terim, “Öyle sözlerle olacak şeyler de değil. O yüzden başkan da güzel bir yaklaşımda bulundu. Bizim bu sene, buradan çıkmamız hedeftir. Cluj'un galibiyeti her an her şeyin olabileceğinin göstergesi. Herkes için başarı kriteri çok değişik. UEFA dördüncü senede geldi. Geçen sene başlayan oyuncularla beraber devam ediyoruz. Geçen sene çok zor ve anlamlı bir şampiyonluk oldu. Öyle bir durumdan gelmek çok da kolay olmadı. Bütün herkesin başarı da katkısı vardı. Bizim için başarı kriteri Galatasaray'ın girdiği kupalarda en yükseğini hedeflemesidir. Bugünkü şartlar altında önce hedefi koyalım, sonra bakarız gibi bir durum oldu. Hedeflerde sapma yok. Uzun bir aradan sonra bu açıklama daha temkinli oldu. Her geçen gün başlık iddialı duruma gelebilir. Daha realist davrandığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı, Sporting Clube de Braga maçının hazırlıklarını bu akşam yapacağı antrenmanın ardından tamamlayarak Florya Metin Oktay Tesisleri’nde kampa girecek. Galatasaray ve Braga arasındaki UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu ikinci maçı, yarın akşam saat 21.45’te, Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nde başlayacak.