22 Ekim 2012 Pazartesi 17:15

Basın Toplantısı: Fatih Terim ve Umut Bulut

Basın Toplantısı: Fatih Terim ve Umut Bulut

Galatasaray Profesyonel Futbol A Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim ve oyunculardan Umut Bulut, UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu üçüncü haftasındaki CFR Cluj karşılaşması öncesinde düzenlenen basın toplantısına katıldı. 

CFR Cluj karşılaşmasına az hata yapan takımın kazanacağını bilerek hazırlandıklarını söyleyen Fatih Terim, “Üçüncü maçımıza çıkıyoruz ve başarılı olmak için sahada her şeyi yapacağımıza inanıyorum. Cluj bugüne kadar yaptıklarıyla saygı duyulması gereken bir takım olduğunu gösterdi. Artık takımlar arasında büyük uçurumlar yok, maçlar her türlü sonuca açık. Her türlü sürprizi bekleyecek duruma geldik. Tüm teknik adamlar, oyuncular bunun bilincindeler. Artık en az hata yapan ve yaptıkları hataya en az ceza kesilen takımlar kazanıyor. Biz bu şekilde hazırlandık. İnşallah yarın Arena’da oyunumuzun sonuca yansıdığı bir gün yaşarız” ifadelerini kullandı.

Yarınki karşılaşmanın kendileri için ölüm – kalım maçı olmayacağını ifade eden tecrübeli teknik adam, “Böyle bir şey söz konusu değil. Galatasaray’ın bir oyun anlayışı var ve bu anlayış hiçbir zaman terk etmedi. Belki zaman zaman saha içinde değişiklikler yaptı; ama özünden hiç uzaklaşmadı. Cluj de biliyor, biz de biliyoruz ki; Galatasaray, oyun anlayışından ödün vermeyerek oynayacak. Daha fazla hücum oynamamız, daha fazla baskı yapmamız lazım. Felsefemizde bir değişiklik olmayacak. Oyun nasıl gelişir bilmiyorum; ama kontrolü elinde tutan bir Galatasaray olacak” şeklinde konuştu.

Karşılaşmadaki en önemli unsurun taraftar olduğuna dikkat çeken Terim, şunları söyledi: “Maçın en önemli unsuru taraftarımız olacak. Taraftarın hata yapsak bile maçın sonuna kadar bizi desteklemesi çok önemli. Galatasaray’ın tribünleriyle bütünleştiğinde ortaya çıkan sonuçların ne olduğu bizlerden daha iyi bilen Galatasaray taraftarlarıdır

Bir gazetecinin yenilen gol sayısına dikkat çekmesi üzerine yorumda bulunan Fatih Terim, “Bu kadar gol arayan, bu kadar çok gol atan bir takımın bazı açıklar vermesi çok doğal. Bizim en önemli problemimiz bir arada uzun süre çalışamamak. Milli takımlara 14 oyuncu verdik. Taktik antrenmanları takım halinde yapmamız gerekiyor. Aşırı güven hoş, güzel bir şey; ama aşırısı zarar verebilir. Konsantrasyon önemli. Geçen sezon da Muslera’nın bir rekoru oldu. Hem çok gol atan, hem az yiyen takımdık. Sistemde arıza yok, sistemin bazı dişlerinde arıza olabilir. Bu arızayı gideririz. Ben tam tersi daha fazla hücum oynamamız gerektiğini düşünüyorum. Bazen defans geride kaldığı zaman kızıyorum. Defansı rakip yarı alanda kurmalıyız. Puan kayıplarına üzülmek yerine bu problemi yönetmemiz lazım” sözlerini kullandı.

Ligde cezası süren Engin Baytar’ın CFR Cluj maçı kadrosunda olacağını belirten başarılı teknik direktör, “Engin’i kadroya alacağım. İlk 11’de mi oynar, sonradan mı girer bilemiyorum. Durumu belli olmayan bir-iki oyuncu var. Burak’ın dizinde ağrı var. Semih’in hafif de olsa biraz problemi var. İlk 11 için antrenmandan sonra karar vereceğiz” dedi.

Cluj’un en önemli oyuncularından birinin Bastos olduğuna dikkat çeken Terim, ama yine de takım hâlinde tüm rakiplerine dikkat edeceklerini sözlerine ekledi.

Umut Bulut ise karşılaşmanın kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Gruptan çıkmak istiyoruz. Amacımız galibiyet. İlk iki maçta sergilediğimiz mücadeleden daha iyisini sergileyerek, yaptığımız hataları da en az seviyeye indirip, galip gelmek istiyoruz. İnşallah kazanan taraf biz oluruz. Bu maç bizim gruptan çıkmayı ne kadar istediğimizi gösterecek bir maç” ifadelerini kaydetti.

Hücum hattındaki partneri Burak Yılmaz'a yönelik yorumlarla ilgili düşüncesi sorulan oyuncumuz, eleştirilere katılmadığını ve her futbolcunun inişli-çıkışlı dönemlerinin olabileceğini anlatarak, ''Burak çok iyi bir oyuncu. Kalitesini de ispatladı. Bu tür eleştiriler  böyle ünlü bir futbolcu olduğunuz ve bu konuma geldiğiniz zaman olacaktır. İnişli çıkışlı zamanlar oluyor. Bu haftaların Burak için böyle bir dönem olduğunu düşünüyorum. İlerleyen haftalarda Galatasaray'a lazım. Kendisini çok seviyoruz. Bunun değerlendirmesini yapan hocamızdır” dedi.

Galatasaray’da ilk kez bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden futbolcuların bulunduğunun hatırlatılması üzerine Umut, tecrübe eksikliklerinin olduğunu ifade ederek, “Şu anda Galatasaray'da oynayan herkes üst düzey futbolcu. Bunun altından kalkacağımıza inanıyoruz. İlk iki maç bizi hem tecrübe hem de düşünce anlamında daha iyi bir konuma getirdi. Bundan sonraki  maçlar daha az hata yaparak başarılı olacağız” şeklinde konuştu.