14 Mayıs 2020 Perşembe 21:55

Teknik Direktörümüz Fatih Terim'den gündeme dair açıklamalar

Teknik Direktörümüz Fatih Terim'den gündeme dair açıklamalar

Teknik Direktörümüz Fatih Terim, liglerin tekrar başlaması konusunda resmi kanalımız Galatasaray Televizyonu’na açıklamalarda bulundu. Futbolun geri dönmesinin herkesin dileği olacağını ifade eden hocamız, bu geri dönüşün ancak bütün tedbirlerin kusursuzca alındığından emin olunduğu bir ortamda gerçekleştirilmesinin uygun olacağını vurguladı.

Koronavirüse yakalandığı açıklanan Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Sayın Ahmet Nur Çebi'ye geçmiş olsun dileyerek sözlerine başlayan hocamız, "Biraz evvel Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'yi geçmiş olsun dilemek için aradım. Şu ana kadar koronavirüse yakalanan, şifa bulan ve bulmayan herkese geçmiş olsun." dedi.

Liglerin ertelendiği günün öncesinde, takım olarak iyi gittiğimiz bir dönemde erteleme çağrısı yaptığını vurgulayan teknik direktörümüz Fatih Terim, "Beşiktaş maçında sonra bir konuşma yaptım; ama o sürede sakatı veya cezalısı olmayan bir Galatasaray vardı. Son 10 maçını da kaybetmemiş bir takım olarak ilk kelamı biz ettik. Hatırladığım kadarıyla 8 galibiyet, 2 beraberliğimiz vardı ve ikinci yarının en başarılı takımı olarak bu çağrıyı yaptık. Belirsizlik ortamlarında çıkıp konuşmak kolay değildir. Ben konuşmaktan da söylediklerimle de rahatsız etmekten çekinmedim. Belki o anların harareti ve isyanı ile sesimi yükseltmiş olabilirim. Sadece kendi evlatlarımın değil futbol camiasının içindeki insanların canından öte bir şey yoktur. Belki biraz sesim yükselmiş olabilir. Bundan dolayı kimse kusura bakmasın. Belki o an öyle ifade edilmesi gerekiyordu. Önceliğe insan hayatını ve sağlığını koyduk. O günlerde vaka sayısı çok azdı; belirlenmiş birkaç vaka vardı. Sayı şu anki gibi binlerle de ifade edilmiyordu. Şimdi baktığımızda bu güne kadar dile kolay aşağı yukarı 4 bin canımız gitti. Kimimizin annesi, diğerinin babası, kiminin ağabeyi veya ablası. O kadar kötü ve hızlı yayılan bir meret ki bu; maalesef kimseye acımıyor." ifadelerini kullandı.

Liglerin içinde bulunduğu kritik süreç ile ilgili görüşlerini aktaran teknik direktörümüz, “Liglerin ertelenme kararı alındığı haftayı öyle iyi hatırlarsak, pazar seyircisiz oynadık Beşiktaş ile. Lig devam ediyor dendi, Çarşamba günü lig ertelenmeyecek diye resmi bir açıklama yapıldı. Pazar, Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü antrenman yaptırmadım ve oyuncularımı hiçbir türlü bir araya getirmedim. Deplasmanda oynayacağımız Rize maçının hakemleri atandı; hatta açıklandı. Ertesi gün ligin erteleme kararı çıktı. O antrenmanları durdurmasaydık ve Perşembe günü herkesi testten geçirene kadar beklemeseydik, belki de bugün başka şeyleri konuşacaktık. Bu antrenmanları yapsaydık, test yaptırmasaydık vaka sayımız artabilirdi. Benim için çok geç kalmış olma ihtimalleri bile konuşulabilirdi. Testin pozitifliğine inanmayanlar oldu. Virüsün futbol dışı kaynaklı alındığı bile söylendi. Bu ülkede fikir, görüş ve beklenti ayrılığı olabilir; ama insan sağlığı üzerinden polemik yaratılamaz, yaratılmamalıdır. Hala büyük bir belirsizlik var, herkes uğraşıyor. Kulüpler olarak, Sağlık Bakanlığı teşhis ve tedavi protokolleri ile TFF Sağlık Kurulu öneri protokolü arasında ne yapacağını bilmeyen, yetkili ve sorumlu bulamayan bir durumda bırakılıyoruz." diye konuştu.

Ülkemizde sağlık sürecinin iyi yönetildiğini ve oyuncularından yurt dışına çıkmamalarını istediğini dile getiren hocamız, "Testi semptom olmadan yaptıramıyorsunuz, özel izin aldık diyelim ve test yaptırdık. Velev ki test negatif çıktı. Buraya kadar itiraz yok. Adam akşam evine, markete gidiyor. Ertesi gün testin bir anlamı kalmıyor ki... Bakın antrenmanlar başladığından bu yana çok sayıda yapılan testlerin negatif sonuçlandığı bir takımın teknik adamı ve o takım adına söylüyorum bunu. Kaldı ki bu sabah saat 10'da tekrar bir test yaptırdık. Testlerin de sonuçlarını henüz bilmiyoruz. Şu ana kadar her şey çok güzel inşallah hiçbir şey çıkmaz. Bu testlerden, Allah'a şükür herkesin negatif çıktığı bir ortamda konuşuyorum bunu. Dünya sağlık sistemi, kendini kanıtlamış en iyi ülkeler arasında olduğumuzu söyledi ve bu sistem içinde olduğumuz görüldü. Buna ilk günden o kadar çok inandım ve güvendim ki oyuncularımın hiçbirinin ülkelerine gitmesine izin vermedim. Son yaptığımız telekonferansta kendileri benden bizatihi bunu istediler. Bunun hiç güvenli olmadığını en güvenilir ülkenin Türkiye olduğunu, ABD'yi, Fransa'yı İspanya'yı, İtalya'yı, her ülkeyi gördüğümüzü; fakat ülkemizin buna en iyi şartlarda cevap verdiğini ve gitmemeleri gerektiğini söyledim. Sağ olsun onlar da beni kırmadılar. Şu anda ne kadar haklı olduğumuz ortada. Kendilerine de defaatle söyledim. Bu ülkeye, sağlık istemine güvenin. Size veya ailenize bir şey olmasına izin vermeyiz. Hala da böyle olduğunu düşünüyorum." dedi.

Liglerin tekrar başlama kararı alınması konusunda aceleci değil temkinli olunması gerektiğini söyleyen hocamız Fatih Terim, “Kolay bir süreçten geçmiyoruz. Hiç kolay bir süreç değil. Karar vermek, sorumluluk almak, bu kadar büyük bir organizasyonu yönetmek hiç kolay değil. Bunlara hak veriyorum ve saygı duyuyorum. Ekonomik, idari, psikolojik ve hatta olacak bir şeyde sosyal hasarın bedelini ödemek kolay değil. Kulüplerin ekonomik batağını, yayıncı kuruluşun beklentilerini, süre sınırlaması koyan UEFA'nın düşünce ve beklentilerini, kulüplere bağlı endüstrinin kaybını, bütün bunları düşünüyorum. Ancak insan hayatından söz edilen ortamda, bu kadar belirsizliğin ve tutarsızlığın bulunduğu koşullarda, aceleci değil temkinli olmak zorundayız. Süper Lig'de ve diğer liglerdeki pek çok meslektaşımla futbol ile en yakından ilgilenen ve yaşayan insanlar olarak konuşuyoruz ve tartışıyoruz. Kimse oynansın ya da oynanmasın diye kesin bir şey diyemiyor. Oynanmaması belki de en son istek; ancak oynayacaksak doğru zamanda, maksimum tedbirlerin alındığından kimsenin şüphe duymadığı, doğru planlanmış, ilgili devlet veya yerel makamlarla koordineli, herkesin aynı standartlarda olduğu ve kulüplerin kuralları uyguladığının denetlendiği bir anayasamızın olması gerekiyor. Oynanacaksa nasıl olacağını sağlıktan tekniğe, idari birimlerden diğer paydaşlarla kadar hep birlikte hazırlayalım. Bu vesileyle başta futbol camiası olmak üzere bu virüse, hastalığa yakalanmış herkese acil şifalar diliyorum." ifadeleriyle sözlerini noktaladı.